Az SZFE függetlenségéért és az egyetemi autonómiáért demonstráló egyetemfoglalók még szerdán gyújtottak őrlángot a Színmű budapesti, Vas utcai épületénél. Ezt a lángot aztán váltásban eljuttatták vasárnapig öt magyar egyetemi nagyvárosba ahol aztán egy-egy kisebb rendezvény keretében fogadták is azt.
Ezután a tervek szerint késő délután Budapesten, a Szabadság téren kezdődött demonstráció, amin olyan közéleti személyiségek szólalnak fel, mint például Grecsó Krisztián író, Závada Péter költő, vagy Harcsa Veronika énekes és Kemény Lili filmrendező.
A több száz résztvevővel zajló demonstrációt Hajós András előadóművész nyitotta meg, a kormányzati politikát erősen kritizálva, a következő generációhoz intézve szavait:
„Ez a föléhajolós sziszegés sose működött.” „Átneveznek-átszerveznek, riogatnak. (…) Gyerekek, nem kell félni, nem ilyenek az igazi felnőttek.”
„A hadüzenet legalább olyan régen lebeg az egyetem körül, mint amilyen régi az egyetem maga.”„Ha a tudást és a művészetet felparcellázzák (…) beárazzák, oktatóit marketing tevékenységre kényszerítik, az egyetemi autonómia sérül.”
„Kedves Nemzeti Együttműködés rendszere, adjátok fel ti is a blokádotokat, és ne foglaljátok tovább a magyar államot!”
Závada Péter Brecht „Azokhoz, akik utánunk születnek” című költeményét mondta el, amelynek magyar fordítását Tamás Gáspár Miklós is elkészítette, és olvasható a Mércén is.
Grecsó Krisztián író a Mongooz and the Magnet koncertje után szövegrészletet olvasott fel, az egymás felé fordulás fontosságáról.
Pálinkás József volt MTA-elnök arról beszélt, hogy ki kell állni a szabadságért, a művészet, az oktatás és a tudomány terén is:
„Tettünk már kísérletet arra, hogy az arrogáns hatalom tudomására hozzuk, hogy hagyják szabadon működni az autonóm intézményeket. Sajnos épp az ellentétét teszik.”
„Nem csupán az oktatás, a művészetek, a tudomány szabadsága a tét, hanem mindannyiunké.”
Pálinkás szerint az igazi művészet és a jó tudomány mindig kritikus.