Donald Trump amerikai elnök május 29-én aláírt egy közösségi oldalakat szabályozó rendeletet, amelynek értelmében az Egyesült Államok törvénye kevésbé óvná ezeket a platformokat attól, hogy felelősséget kelljen vállalniuk a felületeiken megjelenő tartalmakért.
A tech cégeknek eddig nem kellett felelniük az USA-ban a náluk megjelenő felhasználói posztokért és kommentekért, miután nem kiadóknak, hanem csak felületeknek minősülnek. Trump retorikájának azonban a kezdetektől fogva óta fontos eleme, hogy a közösségi média részrehajló, mert cenzúrázza a konzervatív, jobboldali gondolatokat, és már többször beszélt arról, hogy végre elszámoltatná ezeket a platformokat elfogultságukért. Az elnök úgy véli, ezzel az új szabályozással most valóban „megvédi a szólásszabadságot az egyik legnagyobb veszélyforrástól” – írja a Politico.
Arra, hogy végül miért pont most követték tettek Trump vagdalkozásait, a magyarázat az lehet, hogy néhány napja a Twitter megjelölte az amerikai elnök egyik tweetjét, és arra figyelmeztette Trump 80,5 millió követőjét, hogy az általa kiírt tények megalapozatlanok.
Trump – akinek egyébként is gyakran híresülnek el indulatos tweetjei, és sokszor tényleg féligazságokkal, összeesküvés-elméletekkel és konkrét fenyegetésekkel teli üzeneteket publikál – válaszul azt írta:
„A big tech mindent megtesz, ami a hatalmában áll, azért, hogy CENZÚRÁZZON a 2020-as választások előtt. Ha ez megtörténik, többé nem lesz meg a szabadságunk. Ezt sosem fogom engedni! Megpróbálták 2016-ban, és vesztettek. Most teljesen megőrülnek. Várjátok ki!!!”
Big Tech is doing everything in their very considerable power to CENSOR in advance of the 2020 Election. If that happens, we no longer have our freedom. I will never let it happen! They tried hard in 2016, and lost. Now they are going absolutely CRAZY. Stay Tuned!!!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 28, 2020
Ezen kívül május 27-én Trump azt is kitweetelte, hogy a Twitter ezzel a lépéssel bebizonyította azt, amit korábban írt a cenzúrázásról, ezért „nagy tettek várhatóak” tőle, másnap pedig már arról beszélt a Fehér Ház Ovális Irodájában, hogy a Twitter és a hasonló közösségi média-óriások eddig példa nélküli védelmet kaptak, amit arra a – szerinte hamis – elméletre alapoztak, hogy ezek a felületek semlegesek – számolt be róla a Guardian.
Végül az elnök péntek reggel alá is írta a közösségi platformok védelmét csökkentő rendeletet, ugyanakkor ahhoz, hogy a törvénymódosítás érvénybe lépjen, a Kongresszus felülvizsgálata és elfogadása is szükséges.
A Politico szerint azonban még Trump pártjából sem támogatják sokan a kezdeményezést, a Demokraták pedig eleve elutasítják, így egyelőre nem valószínű, hogy tényleg lesz az egészből bármi.
A Guardian szerint Trump kritikusai úgy vélik, azért mehetett bele most az elnök mélyebben a közösségi oldalakkal való háborúzásba, mert ezzel is eltereli a figyelmet arról, hogy az országban már több mint 101 ezren haltak meg koronavírus következtében, és rengetegen gondolják úgy, hogy a kormány rosszul kezeli a járványhelyzetet.
Az amerikai elnöknek egyébként annyiban igazat lehet adni, hogy valóban ideje lenne felelősségre vonni a közösségi médiumokat a rajtuk megjelenő tartalmakért, ugyanakkor nem az a fő probléma, hogy ezek a tech cégek itt-ott cenzúrázzák a károsnak ítélt jobboldali véleményeket, hanem az, hogy algoritmusaik pusztán az alapján népszerűsítik a rajtuk megjelenő tartalmakat, hogy a posztok és kommentek mekkora figyelmet kapnak, és így jelentősen megnő az esélye annak, hogy álhírek, félrevezető információk, összeesküvés-elméletek vagy éppen veszélyesen szélsőséges nézetek jelennek meg emberek tömegeinek a hírfolyamában.