A Euronews adta közzé a spanyol legfelsőbb bíróság ítéletéről szóló hírt, miszerint az országban is jelenlévő portugál GALP olajipari vállalat jogosan vonta le dolgozói fizetéséből a kávé- és cigiszüneteket.
A spanyol kormány tavaly kérte meg a munkaadókat, hogy a túlórák jobb monitorozása érdekében vezessék a dolgozók munkahelyen töltött idejét. Céljuk a kifizetetlen órák problémájának megoldása volt.
Azonban az olyan nagyvállalatok, mint a GALP a dolgozói szokások megfigyelésében meglátta a lehetőséget, hogyan tudná a munkások érdekeit szolgáló szabályozást a saját malmára hajtani.
Rájöttek, hogy az irodából cigaretta- és kávészünetekre eltávozó dolgozókról készített információkból kiszámolhatják, hogy ezekben a munkától egy kis elszakadásra szolgáló szünetekben mennyi időt töltenek a cég szolgálatán kívül az alkalmazottak. Rögtön pénzzé is tették ezeket az adatokat és levonták a bérekből a vállalat területén kívül töltött időt.
„Mi lesz a következő, a mosdó szünetek levonása?” Tette fel a költői kérdést a lapnak Javier Diaz Giménez közgazdász, annak a spanyol IESE egyetemnek a professzora, aminek üzleti karát tavaly Európában a második, világon a tizedik legjobbnak választottak.
„Először is az eredeti kormányzati szabályozás csupán a munka kezdés és végzés időpontjának rögzítését követeli meg, nem a szünetek és azok hosszának nyilvántartását. Másodszor, ha a cégek meg akarják változtatni a dolgozók munkaóráit, azt először meg kell tárgyalniuk.”
-mondta az üggyel kapcsolatban Mari Cruz Vincente, a Szakszervezeti Szövetség (Union Trade Action) titkára.
A dolgozók természetesen perre vitték az ügyet, azonban a legfelsőbb bíróság, egy korábbi döntés alapján, mely szerint a dolgozóknak nincs joga fizetett kávé-, cigaretta- és étkezésiszünetekhez, az olajcégnek adott igaza. A döntés ellen fellebbeznek.