Több tucat helyen fog még hetekig lángolni a bozót a kelet-ausztráliai Új-Dél-Walesben és Queenslandben, ezeken felül pedig kialakult egy tűzfészek, amelynek az alapterülete akkora, mint Sydney, valamint annak külvárosai.
Ez utóbbi tűz valószínűleg a nagyobb esők megérkezéséig – tehát januárig vagy februárig – fog még égni, közvetlenül a város észak-nyugati elővárosainak határában.
Az ausztráliai bozóttüzeknek kedvező száraz időszakban, illetve az elkerülhetetlen tüzek következtében eddig hat ember vesztette életét, és több mint ezer otthon pusztult el a már említett Új-Dél-Wales és Queensland területén.
Az Új-Dél-Walesi Meteorológiai Hivatal tájékoztatása szerint
„A kiterjedt Új-Dél-Walesi tüzek több esetben egyszerűen túl nagyok az oltáshoz jelenleg… Ezek nagy mennyiségű füstöt bocsátanak ki, amely megtölti a levegőt, narancssárgára színezi az eget és a radarjainkon úgy néznek ki ráadásul, mintha nagy mennyiségű csapadék esne.”
Emellett tény az is, hogy az ausztrál fosszilis üzemanyag-export jelenleg a harmadik legnagyobb volumenű a világon, rögtön Oroszország és Szaúd-Arábia után, nyers földgáz és szén tekintetében pedig a világ legnagyobb exportőre.
Néhány napja az egyik ausztrál tűzoltó-szakszervezet felszólította a kormányt, hogy vesse vissza a szén, földgáz és nyersolaj-kitermelést, mivel a klímaváltozás hatására tűzoltók és segítőik kerülnek bajba egyre több esetben.
Yesterday, Australia’s national firefighters union called on the government to urgently phase out coal, oil and gas because climate change puts their crews and volunteers in harrowing situations like this more and more often https://t.co/S24bafL9Du
— Karl Mathiesen (@KarlMathiesen) 2019. december 6.
A COP25 Klímakonferenciáról a Mérce folyamatosan tudósít, legutóbb Kiss Soma Ábrahám elemezte a gyűlést támogató üzleti körök klímaválságot mélyítő tevékenységét.