Sárga rózsákat vitt körülbelül ezer tüntető a Parlamenthez hétfőn este, hogy arra emlékeztessék az Alkotmánybíróság testületének tagjait: a „lúgos orvosként” elhíresült Bene Krisztián szabadulása „iszonytató üzenet lenne minden áldozatnak, az összes hozzátartozónak, és az egész társadalomnak”.
A csendes demonstrációra, amelyet a Nem tehetsz róla, tehetsz ellene Facebook-csoport hirdetett meg, Bene Krisztián alkotmányjogi kérelme elbíráslásának előestéjén került sor. A mintegy 300 fős tömeg a Clark Ádám téren gyülekezett, ahol a három szervező, Mérő Vera, Péterfy-Novák Éva és Szentesi Éva rövid beszédeket mondtak.
Mérő Vera kiemelte azt, hogy az áldozat, Renner Erika esete egyike azoknak az ügyeknek, amelyen keresztül az igazságszolgáltatásba vetett hit megrendült Magyarországon. Mérő Renner levelét is felolvasta, aki üzent a tüntetésen megjelenteknek. Péterfy-Novák Éva tágabb kontextusba helyezte a Renner Erika ügyét, megemlítve az isztambuli egyezmény ratifikálásának elmaradását, illetve a férfiak és nők közti bérszakadékot és az ingyenes fogamzásgátlás követelését is. Szentesi Éva lelkesítő beszédet intézett a tüntetőkhöz, szemléltetve, hogyan vált a „lúgos orvos” által elkövetett erőszak a női szolidaritás szimbóluma.
A beszédek után a résztvevők elénekelték az Illés együttes Miért hagytuk, hogy így legyen? című dalát.
Eredetileg az Alkotmánybíróság Donáti utcai épületéhez vonultak volna a demonstrálók, ám az Alkotmánybíróság hétfőn bejelentette, hogy a mai nappal megkezdi az épület „évtizedek óta esedékes” felújítását. Ezért a tüntetők útja a Clark Ádám térről a Kossuth térre, az AB ideiglenes munkahelyére vezetett.
Az Alkotmánybíróság kedden délelőtt határoz arról, hogy helyt ad-e a börtönbüntetését töltő orvos által beadott jogorvoslatnak. Az akció célja az volt, hogy kedd reggel, amikor az alkotmánybírók megérkeznek, hogy döntést hozzanak, „borítsák rózsák az útjukat”, és emlékeztessék őket a ‘lúgos orvos” áldozatát ért sérelmekre. (A sárga rózsa a párkapcsolati erőszak elleni küzdelem nemzetközi jelképe.)
A demonstrációról élőben közvetítettünk a Facebookon, itt nézhető vissza a teljes esemény:
A Kúria tavaly nyáron jogerősen 11 év letöltendő börtönre ítélte Bene Krisztiánt. Az ítélet hosszú éveken át zajló folyamatot zárt le: az orvos 2013-ban öntötte le lúggal korábbi barátnője, Renner Erika nemi szervét, ezzel súlyos, maradandó károkat okozva neki. A Fővárosi Főügyészség egy évvel a támadás után megszüntette a nyomozást, majd csak Renner panasza után emelt újra vádat. Első fokon végül négy évre, másodfokon 9 év börtönre ítélték Benét.
2017 júniusában a Kúria arra hivatkozva helyezte hatályon kívül a másodfokon hozott ítéletet és rendelt el új eljárást, hogy nem állt rendelkezésre elegendő bizonyíték a vádlottal szemben. A megismételt másodfokú eljárásban Benét ismét 9 év börtönre ítélték, ezt a Kúria súlyosbította végül 11 évre.Most arra hivatkozva nyújtott be Bene alkotmányjogi panaszt, hogy szerinte megfosztották az érdemi felülvizsgálat jogától.
A panasz arra alapszik, hogy a Kúria az ügyben hozott utolsó (2018 júliusi) döntése előtt még a régi büntetőeljárási törvény volt érvényben, de a végső, jogerős ítélet meghozatalakor már az új. És míg az új törvény nem adott arra lehetőséget, hogy a másodfokon megállapított tényállást vagy a minősítést módosítsák, addig a régi értelmében lett volna ennek helye.
Több jogi szakvélemény szerint is alapos Bene panasza, és reális esélye van annak, hogy szabadlábra helyezzék őt.