Napokkal a vasárnapi előrehozott spanyol parlamenti választások előtt blokkolja a Facebook-kézben lévő Whatsapp a rendszerkritikus Podemos párt kommunikációját.
Ezt a cikket a Balra át! blogról vettük át.
A Balra át! egy magyar fiatalok által indított közéleti blog, mely elkötelezett az igazságosság, egyenlőség és a szociáldemokrata értékek mellett.
A blogot itt éritek el, de Facebook oldala is van, itt.
A párt fiókja érdekes módon egy nappal a spanyol köztévén folytatott vita után került letiltásra. Itt egyébként Pablo Iglesias, a Podemos jelöltje leginkább a szociális jogokról és garanciáinak hiányáról beszélt, majd szembesítette a jobbközép Citizens jelöltjét és országgyűlési képviselőjét, Albert Riverát azzal, hogy rendre az ellenkezőjét kommunikálja a saját szavazóival, mint amit aztán valójában tesz, hiszen azt is megígérte már egyszer, hogy nem fogja támogatni Mariano Rajoy-t a miniszterelnökség megszerzésében.
A vita utáni napon, amikor a Podemos csatornáit letiltotta a Whatsapp, Juanma del Olmo, a párt kommunikációs igazgatója jelentette az esetet.
Elmondása szerint 15 napja hozták létre a Whatsapp fiókot szimpatizánsaik kérésére, akik máshol nem tudtak volna a párttal közvetlenül kommunikálni. A párt bármiféle magyarázat nélkül, annak ellenére került letiltásra, hogy mindvégig betartották a felhasználási feltételeket.
Napokkal a választások előtt, éppen akkor, amikor a legtöbben döntenek szavazatuk sorsáról, a Podemos legalább 50.000 követőjével vesztette így el a kapcsolatot.
A Whatsapp semmitmondó sablonközleményében reagált az esetre annyit, hogy minden Whatsapp felhasználó esetében ugyanazok a felhasználási feltételek, a Podemos letiltásának okát azonban semmivel nem indokolta.
A többi párt is használja egyébként a szimpatizánsaikkal való kapcsolattartásra az alkalmazást, mégsem kerültek letiltásra.
A Podemos álláspontja szerint ezzel politikailag diszkriminálták őket a finishben, erre a kormánypárt az El Pais napilapnak azt nyilatkozta, hogy a kormánypártot például azért nem tiltották le, mert ők csak kapcsolatot tartanak az alkalmazáson a választóikkal, nem kampányolnak.
Ha a kormánypárt kampányol az tehát innentől nem minősül politikai kampánynak, csak a választókkal való kapcsolattartásnak.
A Whatsapp nem válaszolt arra kérdésre, hogy pontosan a felhasználási feltételek melyik pontját sértette meg Podemos. Így arra sem, hogy miben volt más a Podemos kommunikációja követőivel az alkalmazáson, mint a többi párté, amelyek szintén ugyanarra és ugyanolyan módon használják az applikációt.
A választások előtt pár nappal elvenni egy ellenzéki párt egyik legfontosabb kommunikációs csatornáját bárminemű magyarázat és hivatkozási alap nélkül a választásokba való súlyos beavatkozás és a legelemibb demokratikus értékek sértése.