Hol ringott a magyar baloldal bölcsője? Sokan ma is azt hiszik, hogy Csepel, Angyalföld, Újpest, a gyárvárosok nevelték ki a radikális társadalmi változásokat sürgető generációkat. Az igazság azonban más. A hazai munkásmozgalom 19. és 20. századi története ezer szállal Józsefvároshoz kötődik. Ahhoz a fővárosi kerülethez, ahol már az 1700-as évek elejétől jellemzően a szegényebb társadalmi csoportok leltek otthonra.
2018 októberében harmadik alkalommal jártuk végig a Szabad Október Fesztivál keretén belül Kalmár Szilárd vezetésével Józsefváros munkásmozgalmi múltjának jelentős helyszíneit. A sétán megtudtuk, miért a magyar történelem egyik főutcája a Népszínház utca, miként arra is választ kaptunk, hogy Derkovits Gyula valóban éhen halt-e otthonában. Az is nyilvánvalóvá vált, hogy ténylegesen miről kapta nevét az Auróra utca, megtudtuk, pontosan hol zajlott a Rajk-per és meglátogattuk Magyarország legkorábbi Bauhaus épületei egyikét is.
A videót a Tanácsköztársaság 100. évfordulója alkalmából tesszük most közzé.
NE MARADJ LE AZ ÚJ VIDEÓINKRÓL! IRATKOZZ FEL A LENTI GOMBON, VAGY A LINKEN, A FELIRATKOZÁS GOMBRA KATTINTVA A YOUTUBE CSATORNÁNKRA!
...
A Mérce rendszeres olvasóit nem érheti meglepetésként, hogy megemlékezünk a tanácsköztársaság 100. évfordulójáról. Akik olvasnak minket, azt is tudhatják, hogy a proletárdiktatúra egyes módszerei - és sok tekintetben eszmeisége is - távol állnak tőlünk. Nem osztjuk azt a nézőpontot, amely az egyénre pusztán egy történeti folyamat végrehajtójaként vagy akadályaként tekint. És nem gondoljuk, hogy a társadalmi változás létrehozható felülről, az államhatalom megragadásával és az ellenállás erőszakos letörésével.
A kizsákmányolás, az elnyomás és az elidegenedés elleni harcnak erre a kudarcos és tragikus állomására két okból fontos emlékeznünk: egyrészt azért, mert az emancipációs küzdelmek fontos fejezete, és így valamiképp mindazoknak a saját története, akik a felszabadulás eszméivel azonosulnak. Másrészt azért fontos a megértés és számvetés szándékával emlékeznünk, hogy ellentartsunk az emlékezetet uraló hazug (szélső)jobboldali mítoszoknak. A jobboldali propagandával szemben mi nem kívánunk tömeggyilkosokból hősöket, vesztesekből bűnbakokat gyártani. Ezért a tanácsköztársaság megalakulásának 100. évfordulóján közölt cikkeink (korábbi írásainkhoz hasonlóan) a valós összefüggések feltárásán túl éppen a szereplők filozófiai, politikai és morális dilemmáival foglalkoznak.