Konzultációs célból látogatták meg veszprémi ellenzékiek és civilek Ovádi Péter fideszes képviselő irodáját kedd délután. Fenyőházi Attila a helyi VASAS szakszervezet veszprémi vezetője, és több ellenzéki párt (MSZP, DK, Jobbik, LMP, Kétfarkú Kutyapárt) képviselői a veszpresszo.hu beszámolója szerint fogadóóráján keresték fel a választott honatyát, igaz, míg Fenyőházi konzultálni jött, Katanics Sándor helyi DK-s képviselő a fogadóóra helyszíne előtt tüntetést is bejelentett, ahol mintegy negyvenen meg is jelentek.
Ovádi fogadóóráira jellemző, hogy ezeken csak előzetes bejelentkezés után fogad embereket, és a kérdéseket is előzetesen, emailben kell részére elküldeni ahhoz, hogy valaki sikeresen választ is kapjon rájuk.
Fenyőházi ebből a célból össze is állított 12 kérdést, amelyek szerinte a veszprémiek mindennapjait, problémáit leginkább érintik. Ezek a következők voltak:
1. Hol és mikor, illetve kikkel egyeztetett a törvény módosítás megszavazása előtt, a munkavállalói érdekképviseletek helyi képviselői közül? Alá tudná támasztani?
2. Ha ezt a törvényt ön jónak és hasznosnak véli! Legyen, kedves indokolja, meg miért gondolja, hogy egy magyar munkavállaló csak túlórázással kereshessen annyit, amivel biztosan eltarthatja magát és a családját?
3. Miért gondolja azt, hogy egy magyar munkavállalónak a könnyebb megélhetésért, emberibb bérért a heti 40 óra munkaidőn felül további 8 órát a munkahelyén kell töltenie?
4. Tudta? hogy az OECD felmérések szerint Magyarországon a legmagasabb a termelékenységi mutató és a megtérülési ráta? Mégis az Unió legkisebb béreivel szúrják ki a munkavállalók szemét?
5. Tudta, hogy az OECD (nem KSH!) felmérések szerint a magyar munkavállalók töltik a legtöbb időt így is a munkahelyükön?
6. Addig vajon ki vigyáz a kiskorú gyermekekre?
7. Milyen társadalmat építhetünk fel, ha a gyerekeink nem láthatják a szüleiket, mert anya és apa, és a nagyszülők dolgoznak?
8. Önnek, mint Veszprém Országgyűlési képviselőjének a Város és a Megye munkavállalóiért, könnyebb megélhetésükért is dolgoznia kellene?
9. Nem gondolja, hogy a megélhetési bizonytalanság, és a jövőkép nélküliség miatt, külföldre menekült több százezer fiatal haza jönne, ha a bérviszonyok megnyugtatóan rendeződnének?
10. Amíg önök a minimálbér 2010-től számított 100%-os emelésével reklámozzák magukat, addig a saját bérüket több mint 400%-al emelték meg. Ezt helyénvalónak ítéli meg?
11. Tudta ön, hogy egy jól működő parlamenti demokrácia fontos eleme az elszámoltathatóság? 1
2. Ön hány órát tölt egy nap a munkahelyén, és havonta hány napot dolgozik?
Leveléhez a szakszervezeti vezető magyarázatul még emlékeztette Ovádit:
„Ön is megszavazta tavaly december 12-én a »rabszolgatörvény« néven hírhedtté vált mt. módosítást!”
A tüntetés résztvevőitől pedig azt kérték, ők is készüljenek különböző kérdésekkel a fideszes képviselő számára, amelyet a résztvevők különböző táblákon, transzparenseken meg is tettek:
Ovádi Péter végül pár percre kijött a demonstrálókhoz, de arra kérte a demonstrációt szervező Katanicsot, gyűjtse össze számára a kérdéseket, és azokra később megpróbál válaszolni.
Amikor erre válaszul az ellenzéki képviselő arra kérte, legalább egy rögtönzött fórumot tartson a megjelent veszprémieknek, ezt azzal hárította el, hogy ennyi kérdésre ott, helyben nem tudna válaszolni.
Ezzel el is hagyta a helyszínt.
A tüntetésen rövidebb beszédek is elhangzottak, Fenyőházi Attila például beszámolt arról, ő is csak az első kérdésig jutott Ovádi Péternél, a többire a fideszes képviselő neki is csupán írásbeli választ ígért. Azt viszont tőle kérdezte meg a kormánypárti képviselő, hogy mit keres az ellenzék az irodája előtt.
Guzslován Gábor, a helyi VASAS egyik vezetője pedig azt mondta, azért jöttek el Ovádihoz „konzultálni” mert a rabszolgatörvény után különösen úgy érzik, a képviselő nem a választói érdekeit nézi a parlamentben.
Guzslován szerint mostanra a munkavállalók azt is megértették, a Fidesz nem áll mellettük.
Veszprém volt az első város, ahol a VASAS röviddel a rabszolgatörvény néven elhíresült munkatörvénykönyv-módosítás tervezetének nyilvánosságra kerülése után már félpályás útlezárást tartott tiltakozásként. Akkor a Mérce élőben is jelent volt a tiltakozáson.
Azóta a rabszolgatörvényt elfogadták, az ellene indult szakszervezeti és ellenzéki mozgalom pedig két hónapja komolyan átrendezte a politikai erőviszonyokat.