A 24.hu szemlézte a szabadságjogi kérdésekkel foglalkozó nonprofit szervezet, a Freedom House jelentését, amelyben különböző szempontok szerint mérik a Föld országainak állapotát a szabadságjogok és a szabad nyilvánosság szempontjából.
A jelentésben szerepel, hogy Amerika még mindig jó helyen szerepel világszinten a demokrácia-rangsor szempontjából, de Trump hatalomra kerülése óta sokat romlott a helyzet, úgy tűnik, az elnöknek ezek a kérdések nem fontosak, ennek pedig egyértelmű nemzetközi hatása is van.
Magyarországon öt éve folyamatosan romlást rögzítettek és idén változtatták meg a minősítésünket szabadról részben szabadra. A visszaesés mértéke egyedülállón magas az EU tagállamai között, írják. Példaként hozzák a független sajtó és a civil szféra elhallgattatását, a CEU kiűzetését, illetve az év végi tüntetéseket.
Az elérhető 100 pontból 70-et tudtunk összeszedni, 195 országból a 87. helyezést értük el a Freedom-House listáján. A szomszédos országok közül csak Ukrajna és Szerbia vannak lemaradva, a többiek mind szabad minősítést kaptak.
Szíria végzett egyébként nulla ponttal az utolsó helyen. Tibet, Türkmenisztán, Eritrea, Dél-Szudán és Észak-Korea előzi. Az élen Norvégia, Svédország és Finnország állnak.
Általános következtetésként megállapították, hogy az etnikai tisztogatások miatt több országban alkalmaztak pontlevonást, mint eddig, illetve, hogy a sajtó ellen irányított szóbeli támadások száma is nőtt antidemokratikus vezetők részéről. Továbbá azt is megállapították, hogy a disszidensekkel szemben több ország lép fel erőszakosan, mint eddig.
Egyébként az országok között többeknek romlott a teljesítménye, mint akiknek javult a demokráciaindex szempontjából, 68-50 az arány.
A kormány sorosozással kommentálta a Magyarországra vonatkozó megállapításokat.