Az Egységes Közlekedési Szakszervezet, mely a budapesti BKV mellett több vidéki nagyváros közlekedési cégeinek dolgozóit tömöríti, nem kér a budapesti cég vezetőségének ajánlatából, miszerint a dolgozók bérét nyolc százalékkal emelnék a tavalyi évhez képest – a szakszervezet tizenöt százalékot követel – írja a Napi.hu.
Az EKSZ emellett támogatja a szakszervezetek rabszolgatörvény elleni négy pontos követelését.
Ezek a következők:
- Módosítsák a Munka törvénykönyvét, hogy az a mostaninál sokkal jobban vegye figyelembe a munkavállalók érdekeit, a rabszolgatörvényként elhíresült túlóra szabályozást pedig vonja vissza a kormány!
- Emeljék a minimálbért legalább két számjegyű mértékben, állítsák vissza a cafetériát, rendezzék a közszféra béreit!
- Követeljük a sztrájkjog újraszabályozását, érdemi párbeszédet, előzetes egyeztetést a dolgozókat érintő törvények módosításánál!
- Követeljük egy rugalmasabb nyugdíjba vonulási rendszer kidolgozásának követelményeit, a korengedményes nyugdíjak korszerűbb formában történő visszahozásától a megváltozott munkaképességű dolgozók tisztességes támogatásáig.
A fővárosi cég vezetése a kormány, a munkáltatók és a munkás érdekképviseleti szervek között tavaly év végén lezajlott bérfejlesztési tárgyalásokkal összhangban ajánlja munkásainak a nyolc százalékos béremelést – a Magyar Szakszervezeti Szövetség által kifogásolt és alá nem írt „megállapodás” alapján ennyivel emelkedik a minimálbér és a garantált bérminimum is.
Naszályi Gábor, az EKSZ elnöke szerint több cégnél látható tendencia, hogy – ahogy a kormánnyal folytatott bértárgyalások során a Liga, valamint a Munkástanácsok – a szakszervezetek beérik a tíz százalék alatti béremeléssel, és úgy gondolja, a BKV vezetése is erre a lehetőségre játszik.
Naszályi úgy tudja, a követelések megregulázása céljából azt az ismeretlen eredetű pletykát terjesztik a cégen belül, hogy a főváros forráshiányos helyzete miatt a cég nem is engedhet meg nagyobb emelést.
Emellett noha az EKSZ már szeptembertől követelte a cégtől, tegye meg bérajánlatát, az egyeztetés csupán ma, január 16-án lesz.
A szakszervezeti vezető ugyanakkor megjegyezte,
„a fővárosi cég vezetése a főpolgármester engedélye nélkül még gondolni sem mer önálló ajánlatra.”
Naszályi kifejtette továbbá, a cég által ajánlott béremelés az inflációval kiigazítva mindössze négy százalékot jelentene, emellett figyelmeztetett, amennyiben a cég nem emeli számottevően munkásai bérét, az a dolgozók elvándorlásához vezethet.
Hisz könnyen lehet más munkát találni magasabb fizetésért, adott esetben kevesebb felelősséggel, mintha a tömött hetes buszt kellene keresztülnavigálni a városon.
A szakszervezet a sztrájkkal kapcsolatban egyelőre nem foglalt állást.