2017 áprilisában nyújtotta be először Kósa Lajos a „rabszolgatörvényként” elhíresült törvénymódosítást, amely egy évről három évre terjesztette volna ki a munkaidőkeretet. Vagyis a munkavállalók számára képtelenség lett volna követni, hogy három év alatt hogyan számolja el a túlóráikat a munkáltató, emellett a megszakítás nélküli, a több műszakos vagy az idényjellegű tevékenység keretében foglalkoztatott munkavállalók számára csupán havi egy pihenőnapot írtak volna elő.
A munkaidőkeret meghatározza, hogy mennyi a teljesítendő munkaidő egy adott időszakban. Ebből nem lehet a munkaidőbeosztásra és a munkarendre következtetni. A munkaidőkeret előfeltétele az egyenlőtlen munkaidő-beosztásnak. A munkaidőt a munkáltató tevékenységétől függő működési rend adja meg. Ez lehet például megszakítás nélküli, többműszakos vagy idényjellegű.
Egyesek szerint ezzel az autóiparnak akart kedvezni a kormány, így ugyanis a gyengébb időszakokban nem csökkenne a bér, de nem járna túlóradíj az extra terheléses napokra, hónapokra sem.
Erről persze nem egyeztettek a munkavállalói érdekképviseletekkel, így arról sem tudhattak, hogy éppen a Munka Törvénykönyvének átírása van készülőben. Végül a parlament gazdasági bizottsága visszavonta a törvénymódosító javaslatot.
Az óriási felháborodás ellenére azonban a kormány most újra megpróbálja elérni, hogy több éves legyen az egyébként egy éves munkaidőkeret maximuma, ami természetesen még mindig heves ellenezést vált ki a dolgozói szakszervezetekből:
„A kormány ismét az egyéni képviselők mögé bújva akarja megváltoztatni a munkavállalók alapvető munkakörülményeit, hogy kikerülje az előzetes egyeztetést az érdekvédőkkel.”
– írja a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti szövetsége (VDSZ) mai közleményében,
ugyanis Kósa Lajos és Szatmári Kristóf fideszes képviselők ismét egyéni képviselői indítványt nyújtottak be a Munka Törvénykönyve módosítására.
„A kormány 400 órás túlórával akarja megoldani az összes ágazatra jellemző munkaerőhiányt, szemben a mostani 250 órával! A munkaerőhiány miatt az elmúlt időszakban amúgy is csúcsra járatták a munkáltatók a túlóráztatást.”
– írja a szakszervezet.
Az indítványt előterjesztő Kósának és Szatmárinak azt üzeni a VDSZ, hogy próbálják ki, milyen néhány feszített műszakot végigdolgozni egy gumigyárban.