Rendőri beavatkozás vetett véget a Szombati Anyák nevet viselő csoport tüntetésének Isztambulban szombaton. A hatóságok könnygázt és vízágyút is bevetettek a demonstráló nők ellen, akik 1995 óta minden évben felvonulnak, hogy felhívják a figyelmet azokra a családtagjaikra, akik az 1984 óta tartó török-kurd konfliktus zűrzavaros évei során tűntek el, és akik közül sokan feltehetően életüket vesztették. A tüntetés kimondott célja, hogy független vizsgálatot követelnek azoknak az ügyében, akiknek a sorsa máig tisztázatlan maradt.
Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta buluşmasına polis müdahalesi https://t.co/zQrlx3pZNc @selingirit‘in haberi pic.twitter.com/mIWFMpVFM8
— BBC News Türkçe (@bbcturkce) 2018. augusztus 25.
A tüntetők közül nagyjából 50 embert vettek őrizetbe női rohamosztagosok, de nem sokkal később elengedték őket. Köztük volt a 82 éves Emine Ocak (címoldali képünkön) is, aki az évenkénti megemlékezések egyik legismertebb figurája.
Şu iki karede 3 kuşağın direnişi var.
Oğlunu kaybedilen Emine ana’nın, Abisi kaybedilen Maside abla’nın ve amcası gözaltında katledilen, çekimi yapan ben…
Tek bir kare’de, 3 kuşak kayıplar mücadelesidir gördüğünüz.#CumartesiAnneleri700Hafta
İki yanımda iki polis #BeniBulAnne pic.twitter.com/oTvtkmibRA— hayritunc (@hayriituncc) 2018. augusztus 25.
A demonstráció szétverésének ürügyéül az szolgált, hogy az eseményt előzetesen olyan közösségi médiafelületeken hirdették meg, amelyekre a kormányzat a nyolcvanas években a függetlenségi harcot is megindító Kurd Munkáspárthoz (PKK) köthető oldalakként hivatkozott, és a hivatalos álláspont szerint a PKK is részt vett a tüntetés szervezésében. A török hatóságok 1999 és 2009 között egyáltalán nem tették lehetővé a Szombati Anyák tüntetését, az elmúlt évtizedben ugyanakkor ez az első alkalom, hogy rendőrök léptek közbe az eseményen.
Jogvédő szervezetek bírálták a rendőri beavatkozást: „Szégyenteljes és kegyetlen bánásmód azokkal a családokkal cszemben, akik igazságszolgáltatást szeretnének az állam bűnei miatt” – értékelte a történteket a Human Rights Watch.
A Szombati Anyák demonstrációinak előképeként tartják számon egyébként a Buenos Aires főterén, a Plaza de Mayón felvonuló argentin anyák tüntetését, akik a junta idején eltűnt családtagjaikért álltak ki hasonló módon.