Nem látta el kézjegyével Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke a jövő évi költségvetés tervezetét, holott a szokásjog szerint erre minden évben sor szokott kerülni – írja a Zoom.hu. A lap információi szerint Lovász így tiltakozik az ellen, hogy a kormány megcsonkítaná az MTA autonómiáját, és 28 milliárd forintot a Palkovics László által vezetett Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) jogkörébe rendelne.
A kormány most nyújtotta be a múlt héten beterjesztett 2019-es költségvetési tervezetéhez tartozó úgynevezett fejezeti köteteket, amelyekben minden önálló költségvetési fejezet – minisztériumok, illetve a kormánytól független költségvetési szervek – költségvetése kerül részletezésre. Szokás szerint az egyes fejezeteket nem csupán a pénzügyminiszter, de a különböző intézmények vezetői is aláírják, ezt utasította most vissza az Akadémia vezetője.
A Zoom.hu úgy tudja, az elmúlt 20 évben nem került sor hasonló esetre, utoljára a 90-es években volt példa ilyen tiltakozásra.
A lap most azt írja: a fejezeti kötetek parlamentnek benyújtott változatában – a korábbiakkal ellentétben – nem is szerepel Lovász aláírásának a helye, azt a javaslatot benyújtó Pénzügyminisztérium üresen hagyta, mintha nem is kellene ott szerepelnie az MTA elnöki kézjegyének.
Jogilag ugyan nincs relevanciája annak, hogy az MTA elnöke nem írta alá a büdzsét, mindenesetre komoly jelzése annak: az Akadémia teljességgel visszautasítja a kormány lépését.
Mint ismeretes, a kormány bármilyen előzetes egyeztetés nélkül döntött az MTA anyagi függetlenségének csorbításáról, a költségvetés tervezetének véleményezésére 54 percet adott az MTA vezetőségének. A kormányzati offenzívával párhuzamosan a kormánypárti sajtó is támadásba lendült: múlt héten a Figyelő liberális elfogultsággal vádolta az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpontját, és listázta annak munkatársait.