Csak Washingtonban mintegy félmillió résztvevővel zajlott szombaton a „Menet az életünkért” címet viselő tömegdemonstráció, országszerte pedig 700 kisebb tüntetés volt az USA-ban. A középiskolás diákok által szervezett, a fegyvertartás korlátozását és a fegyveres erőszak visszaszorítását zászlajára tűző megmozdulásra azt követően került sor, hogy február 14-én egy 19 éves floridai fiatal 17 társával végzett a parklandi Marjory Stoneman Douglas középiskolában Floridában.
Crowd are HUGE #marchforourlives #MarchForOurLivesDC pic.twitter.com/jUjzW3FjbB
— Suzanna Barna (@suzannaraye) March 24, 2018
A tiltakozással kapcsolatos legnagyobb kérdés előzetesen az volt, hogy a fegyvertartás szigorúbb szabályozását sürgető mozgalomnak sikerül-e kitörnie Floridából és országosan is hatást elérni. A mai napon erre egyértelmű válasz született: a híroldalak nem győztek tudósítani az ország körülbelül 700 pontján szervezett kisebb (ez relatív, hiszen a legtöbb helyen így is több tízezres tömegek vonultak fel) tüntetésekről, a Twitter pedig égett a molinókról és transzparensekről feltöltött képektől.
A tüntetők hiába számítottak volna Donald Trump részvételére, az elnök ugyanis a szombati nap floridai golfklubjában töltötte. Mint ismert, Trump a parklandi lövöldözés után úgy nyilatkozott, ő felfegyverezné a tanárokat is az ilyen esetek megelőzése érdekében. A fegyvertartás korhatárának megemelését pedig először támogatta, aztán a fegyverlobbit képviselő Országos Fegyver Szövetséggel (National Rifle Association, NRA) való tárgyalása után visszatáncolt ettől az álláspontjától.
Barack Obama ugyanakkor szolidaritását fejezte a tüntetőkkel a Twitteren:
Michelle and I are so inspired by all the young people who made today’s marches happen. Keep at it. You’re leading us forward. Nothing can stand in the way of millions of voices calling for change.
— Barack Obama (@BarackObama) March 24, 2018
„Michelle és én és olyan lelkesek vagyunk a sok fiataltól, akiknek köszönhetően a mai tüntetés létrejött. Csak így tovább. Ti vezettek minket előre! Semmisem állhat a változásért kiáltó milliók útjába!”
-írta az exelnök.
A washingtoni megmozduláson beszédet mondott több érintett parklandi diák. Volt, aki a közös gyász hangján szólalt fel: egy Cameron Kasky nevű fiú sorban felolvasta a 17 parklandi áldozat nevét. Külön kiemelte egyiküket, aki pont szombaton ünnepelte volna a tizennyolcadik születésnapját.
Mások határozottan politizáltak beszédükben: szintén a Marjory Stoneman Douglas Gimnázium diákja, David Hogg úgy fogalmazott, hogy bár a statisztikák szerint az első választóknak csak a 18 százaléka megy el szavazni időközi választások alkalmával, szerinte ez most meg fog változni.
„Ha jól figyelünk, szinte hallhatjuk, ahogyan a hatalom reszket”
– mondta Hogg. „Naponta 96-an halnak meg fegyverek által, a képviseőink többségének mégsincs határozott álláspontja a fegyvertartásról. Nekünk van: elég volt belőle!” – folytatta a diák.
Trump hírhedté vált kijelentésére, miszerint felfegyverezné a tanárokat, egy másik parklandi diák, Ryan Deitsch kategorikusan kijelentette:
„A tanárainknak nem fegyverek kellenek, hanem ceruza, toll, papír és annyi pénz, amennyire szükségük van a tanításhoz!”
A „Menet az életünkért” egyik sajátossága az volt, hogy túlmutatott a fegyveres erőszak áldozataiért való kiálláson, és egyben teret adott az afro-amerikai közösségek helyzetére figyelmeztető hangoknak is: egy virginiai általános iskolás lány, Naomi Wandler azt mondta, ő azoknak az afro-amerikai lányoknak a nevében beszél most, akiket ugyanúgy utolér a fegyveres erőszak, de „nem lesz lesz belőlük címlap” az országos lapokban.
For 6 minutes & 20 seconds —the time the #Parkland shooting lasted — @Emma4Change lists names & stands in silence to honor those killed. #MarchForOurLives #EndGunViolence #NeverAgain pic.twitter.com/FHZ4uRhZVs
— CAP Action (@CAPAction) March 24, 2018
Emma Gonzalez, a parklandi diák aktivisták legismertebb arca arról beszélt, hogy a lövöldözés örökre megváltoztatta a Marjory Stoneman Douglas Gimnáziumot. Gonzalez is felsorolta az áldozatok nevét, és röviden jellemezte is elhunyt diáktársait, ezután könnycseppek gördültek az arcán.
„I have a dream that enough is enough and that this should be a gun-free world.”
„#SpreadTheWord. Have you heard. All across the nation. We are going to be a great generation.”
– #YolandaReneeKing, Granddaughter of Dr. Martin Luther King Jr. & Coretta Scott King #MarchForOurLives pic.twitter.com/IeZbK3VHLJ— YoungEnterprisingSis (@YoungEntSisters) March 24, 2018
A washingtoni tüntetés egyik történelmi jelentőségű pillanata volt, amikor felszólalt Martin Luther King kilencéves unokája, Yolanda Renee King, akinek a mondataira a közönség ujjongásban tört ki:
„A nagypapámnak volt egy álma arról, hogy a négy gyermekét nem a bőrszínük alapján, hanem a jellemük alapján ítélik majd meg. Nekem az az álmom, hogy ami sok, az sok, nekünk pedig egy fegyverek nélküli világban kellene élnünk!”
Forrás: CNN/The Guardian