Múlt pénteken a Világbank vezető elemzője, Paul Romer egy interjúban bocsánatot kért Chilétől, amiért valószínűleg politikai elfogultság áldozata lett az ország versenyképességi indexe. Romer azt valószínűsíti, hogy a Világbank személyzete politikai motivációból trükközött a módszertannal, hogy a latin-amerikai ország mutatói a valóságnál rosszabb helyzetet tükrözzenek.
A nemzetközi intézmény Doing Business indexe azt vizsgálja, milyen egy ország üzleti környezete, milyen könnyen lehet üzleti tevékenységet folytatni stb. Chile jelenleg az 55-ik a 190 országot tartalmazó listán, ám 2014 óta – a szociáldemokrata Michelle Bachelet elnök hivatalba lépése óta – az ország indexe folyamatosan romlott.
Paul Romer szerint ez a romlás nem az üzleti környezet valós romlását tükrözte.
Bachelet a Twitteren reagált a hírre: az elnök szerint nagyon aggasztó, ami a Chile besorolásával történt, hiszen ez képes befolyásolni az ország fejlődését és a befektetések mértékét is.
Dada la gravedad de lo sucedido, como Gobierno solicitaremos formalmente al Banco Mundial una completa investigación. Los rankings que administran las instituciones internacionales deben ser confiables, ya que impactan en la inversión y el desarrollo de los países.
— Michelle Bachelet (@mbachelet) January 13, 2018
Chile Dél-Amerika egyik leggazdagabb és legstabilabb országa. A nemsokára leköszönő Michelle Bachelet ugyan többkulcsos adórendszert és a munkavállalók helyzetét megerősítő reformokat vezetett be, de ezek mérsékelt baloldali reformok voltak, amelyek sem az ország piacgazdaságát és annak versenyképességét nem rendítették meg igazán.
A decemberben megtartott elnökválasztásokat az a konzervatív milliárdos, Sebastian Pinera nyerte meg, akinek 2010-2014 közötti elnöksége alatt a világbanki index – meglepő módon – töretlen emelkedésben volt.
Augusto Lopez-Claros, a Doing Business rangsor Chiléért felelős egykori elemzője tagadja az ellene felhozott vádakat, és azt, hogy elfogult lett volna Pinera javára.
A botrány különösen érzékeny húrokat penget, mert Chile 20-ik századi történetében már előfordult nemzetközi beavatkozás a demokratikusan választott, mérsékelt baloldali kormányzat ellen. 1973-ban, az USA hathatós támogatása mellett Augusto Pinochet tábornok erőszakosan döntötte meg Salvador Allende kormányzatát, majd a nemzetközi pénzügyi szervezet támogatásával egy tankönyvszerű piaci fundamentalista gazdasági rendszert és véres diktatúrát vezetett be.