Neves, Pécshez kötődő közéleti személyiségek adtak hangot tiltakozásuknak pénteken a csütörtökön elfogadott pécsi Soros-ellenes nyilatkozat miatt. Mások mellett Závada Pál és Parti Nagy Lajos is az aláírók közt van.
„Önök szerint tehát ha Pécsett irodához jutna egy szervezet, amely egyébként szociális és közösség-megerősítő célokért dolgozik, azt ebben a városban ezentúl nemkívánatosként kéne megbélyegezni?”
Ebben a költői kérdésben summázták a Hoppál Péter kulturális államtitkárnak, a Fidesz pécsi elnökének, Csizi Péter országgyűlési képviselőnek, és Páva Zsoltnak, Pécs polgármesterének címzett nyílt levelet az utóbbi hetek pécsi tragikomédiájára reagáló ismert közéleti szereplők. A Szabad Pécs kérdésére a levél egyik kezdeményezője, Tistyán László pécsi szociológus elmondta: többekben szinte egyszerre fogalmazódott meg a gondolat, hogy ha tényleg megszavazza Pécs fideszes vezetésű közgyűlése azt a hazug, Soros-ellenesként hirdetett nyilatkozatot, amellyel egy emberi jogi pécsi alapítványt és munkatársait bélyegeznek meg, akkor az ellen fel kell lépni, meg kell az ügyben szólalni.
Mások mellett Parti Nagy Lajos költő, Závada Pál író és Szemelyácz János addiktológus főorvos és Polyák Gábor médiajogász is aláírta a nyílt levelet, valamint megfogalmaztak és elindítottak egy internetes petíciót is. A nyílt levélben felháborodottan írnak arról, hogy hazugságra építő, alaptalan, uszító kampánynak tartják Páva Zsolték lépését, és arra kérik a névlegesen a pécsi közgyűlési nyilatkozat kezdeményezőit, hogy visszakozzanak.
„Önök dicstelen végrehajtóivá váltak a kormánypárt legvisszataszítóbb kampányának”
– fejezték ki rosszallásukat a levél aláírói a nyilatkozat kezdeményezőivel kapcsolatban. Nem a pécsi képviselők szervilizmusa és a civil szervezetek jogainak sérülése azonban az egyetlen, ami a tiltakozókat aggasztja: Pécs város renoméját ugyanannyira rombolja a méltatlan procedúra.
„Az Emberség Erejével Alapítvány, illetve független civilek ellen indított támadásukkal rombolják azt az évtizedeken át épülő Pécs-képet, amelynek a lényege a sokszínűség, a nyitottság, a kezdeményezőkészség”
– írják a levélben.
Tistyán László ezzel kapcsolatban azt mondta a Szabad Pécsnek, hogy a múlt pénteki fideseszes sajtótájékoztatóhoz hasonló esemény – annak tartalma és hangulata miatt – szerinte a ’70-es években sem történhetett volna meg, s főleg nem Pécsett. És még a város megválasztott képviselőinek sincs joga szerinte ilyen nyilatkozatot, szöveget elfogadni, s főleg nem a pécsiek nevében.
Ahogy korábban mi is írtunk róla, Hoppál Péter kulturális államtitkár, pécsi Fidesz-elnök még múlt pénteken kért arra minden pécsit, hogy ne adjanak helyet a „pécsi Soros-kampányközpontnak”. A Fidesz pécsi elnöksége pedig úgy döntött, hogy az év utolsó pécsi közgyűlési ülésére beterjesztenek egy „Soros-ellenes” kiáltványt, amelyet a közgyűlés csütörtökön el is fogadott. A nyilatkozatok következtében az Emberség Erejével Alapítvány karitatív szervezet új pécsi ingatlan bérlésére kényszerült, miután a főbérlő nyomására kiebrudalták őket a Nappali Bárból, ahol egy korábbi szóbeli megállapodás értelmében irodájukat bérelték volna.
A szervezet még a nyilatkozat elfogadásának napján arról számolt be Facebook-oldalán, hogy az elmúlt időszakban rengeteg biztatást és támogatást kapott, aminek köszönhetően végül találtak új irodát. „A hatalmas mennyiségű üzenetnek és felajánlásnak köszönhetően nem jelent majd fennakadást az új munkahelyünk kialakítása: s ezért nem lehetünk elég hálásak nektek” – írták.
Jövő héten egyébként nagy eséllyel a debreceni kormánypártok is követik pécsi kollégáik példáját.