Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

Kik finanszírozzák az olimpiai aláírásgyűjtést?

Ez a cikk 8 éves.

Még a Hallgatói Hálózat felbukkanása idején mondta egy mérsékelt konzervatív, nem Fidesz-csatlós újságíró a mozgalomról: „Olyan nincs, hogy nem áll mögöttük senki, az azért nem úgy megy, hogy egyik nap eszembe jut, hogy tüntetéseket szervezek, és aztán meg is csinálom.” Ez az összeesküvés-elmélet most a Momentum Mozgalom olimpiai aláírásgyűjtésénél is jól látszik. Mégis micsoda dolog, hogy fiatalok összejönnek, aztán csinálnak egy olimpiaellenes kampányt?

20170119_nbb0338_896_504_1484901944.JPG

Aláírásgyűjtés a Nyugati téren Forrás: mno.hu

Az Echo Tv szerint egyenesen Spanyolországból irányítják a Momentum Mozgalmat. De röpködtek itt bőven a rejtélyes háttérhatalomról szóló elméletek is az elmúlt napokban.

Pedig ha megnézzük miből áll össze a Momentum Mozgalom olimpiai aláírásgyűjtő kampánya, arra juthatunk, ennyit nem hogy a háttérhatalom, hanem egy erősebb budai szülői munkaközösség is összerak.

Bérelnek egy pincét a hetedik kerületben. Ennek a bérleti díja olyan havi 100 ezer forint lehet, van egy főállású alkalmazottjuk: ez körülbelül 320 ezer forintba kerül havonta (Frissítés: A Mommentum mozgalom jelezte, hogy jelenleg nincs fizetett alkalmazottjuk, bár a későbbiekben tervezik, hogy lesz). Az indulás környékén olyan 200 ezer forintot hirdethettek el a Facebookon. Van még 25 kitelepülő pultjuk: ez 250 ezer forint környékén van. Két nagy sajtófal: darabja 30 ezer forint. Ennyi volt látható eddig a pénzköltésből.

Diákmunkások nincsenek a pultok mögött, nincsenek szórólapok, óriásplakátok, direkt marketing kitelefonálás, tv-reklám, fizetett újsághirdetés. Azért 30 ezer forintnyi telefonszámlát fel lehet írni, de ugye elég sok előfizetésben van már korlátlan telefonálási lehetőség. A grafikai tervezés a honlap, és a többi pedig nem olyan minőség, amit ne lehetne összerakni lelkesedésből, minimális szaktudással. Ez így február végéig épp, hogy átlépi az egymillió forintot.

Egymillió forint 150 taggal két hónap alatt nem egy elképzelhetetlen összeg. Főleg, hogy az első pár napban közel 10 millió forintot gyűjtöttek kisebb adományokból. Ehhez kellene a háttérhatalom?

Ha háttérhatalom állna mögöttük, akkor nem 20 ezres hanem 100-200 ezres Facebook-oldaluk lenne. Nem 25 kitelepüléssel lennének jelen, hanem mondjuk 100-zal, mögöttük diákmunkásokkal. Pörögne a népszavazás hirdetése, mint az olimpiai kampányé, az Indexen, az RTL Klubon. És minden háztartásba érkezett volna Budapesten direkt levél a népszavazás hírével.

Ennek az egész „Kik támogatják őket?”-diskurzusnak az a lényege, hogy a regnáló elit elhitesse, mindenki, aki politizálni akar, olyan mocskos, mint ők. Hogy elijessze az embereket a politizálástól. Hogy azt mondja, nagy támogatók, milliárdok nélkül ebbe nem is lehet belevágni. Pedig egyetlen mozgalom, tüntetés, vagy új párt se milliárdosok támogatásával robbant be a közéletbe az elmúlt 7-8 évben. De mindegyik mögé odaláttatott valakit a propaganda.

Az igazság persze az, hogy az se gond, ha egy nagyvállalkozó pénzt tol egy politikai projektbe. A probléma pont az, hogy a magyar nagyvállalkozók ezt nem teszik meg, mert félnek a Fidesz haragjától. Ez a háttérhatalmazás is erre is megy ki: ha valaki beállna a Momentum mögé, már most tudhatja, mit kap az arcába.

Ettől függetlenül lehet, hogy már most is vannak, akik támogatnák a Momentumot nagy pénzekkel. Ezzel addig a pontig nincs is baj, ameddig ezek a nagy pénzek nem csorognak vissza, nem lesznek belőlük korrupciós szerződések, a gazdaság és a politika összefonódása.

De hát 2017-ben, a Fidesz jelenlegi kormányzása mellett, pár huszonéves srác projektjébe ki rakna bele azért pénzt, hogy majd egyszer visszakapjon valamilyen korrupciós szerződéssel? Mennyi az esélye, hogy valaki ilyen kockázatos és hosszú távú befektetésbe kezd? Hogy azért ad pénzt egy olimpia elleni kampányra, hátha majd visszaadnak belőle a frissen párttá alakult, 0 százalékos ismertségű, és támogatottságú srácok, ha megnyerik a választásokat?

És igen, tök jó lenne, ha a Momentum nyilvánossá tenné, ha valóban jön egy nagyvállalkozó, aki támogatja őket. De addig sem szabad bedőlni a propagandának, hogy a politika csak és kizárólag olyan mocskos lehet, mint a Fidesz. A politika lehet őszinte, hazafias és ténylegesen jobbító szándékú.

Ameddig mi tartunk el egy pártot, egy újságot, vagy egy mozgalmat, addig mi is kérjük számon őket, így az lesz az érdekük, hogy minket képviseljenek. Legyintés helyett, hogy „áh, úgyis mindenki korrupt”, inkább támogassunk politikai projekteket!

Kövesd a szerző bejegyzéseit a Facebookon is!

Ez a cikk eredetileg a Kettős Mércén jelent meg, de áthoztuk a Mércére, hogy itt is elérhető legyen.