Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

Így néz ki egy repülőtér, ha sztrájkolnak a takarítók

Ez a cikk több mint 8 éves.

Bokáig érő szemétben gázoltak a barcelonai El Prat repülőtéren átutazók és a dolgozók november 28-a és december másodika között, amikor a repülőtéri takarítók öt napra beszüntették a munkát, és papírszemetet szórtak szét a repülőtér területén. A takarítók azóta újra dolgoznak, de december 22-én és 23-án újra sztrájkra készülnek, hiszen munkaadójuk, a Valoriza nem teljesítette a követeléseiket.

spain.png

(Kép forrása: EPA/Toni Albir)

A sztrájk hátterében az állt, hogy a Valoriza megszorításokat tervez bevezetni mind a munkaórákat, mind a szabadnapokat illetően. Az El País értesülése szerint a takarítóknak ugyanazt a munkát kellene elvégezniük egy órával kevesebb munkaidőben, és gyakorlatilag alacsonyabb bérért is, ugyanis megvonnák tőlük a vasárnapi és ünnepnapi bérpótlékot. Emellett a szabadnapokat is csökkentenék, ráadásul a munkavállalók csak október és június között mehetnének szabadságra. Értelemszerűen ezek a hónapok nem esnek egybe az iskolaszünettel. Carmen Jata Infante, az egyik, éjszakai műszakban dolgozó takarító szerint emiatt szinte alig tud időt tölteni a családjával. A sztrájkolók azt is kifogásolták, hogy miközben a reptér forgalma egyre inkább növekszik, az ő munkafeltételeik egyre kedvezőtlenebbeké válnak.

A sztrájkhoz a szakszervezeti források szerint körülbelül 350 dolgozó csatlakozott. A munkát nem szüntették be teljesen: a mosdók felét továbbra is takarították, és a szerves hulladékot is elvitték (ezek azok a minimum szolgáltatások, amelyeket a közigazgatási hatóságok megkövetelnek). Az öt nap lejárta után a takarítók felszedték a szemetet. A tárgyalások azóta is folynak a munkaadóikkal, azt azonban előre bejelentették, hogy ha nincs érdemi előrelépés, a karácsony előtti napokban újra megismételik a sztrájkot.

A sztrájk nem csak annyiban lehet hatásos, hogy a takarítók jobb munkafeltételeket tudnak kiharcolni maguknak, azt is megmutatja, milyen hihetetlen mennyiségű munkát végeznek a takarítók. A hatás még úgy is drámai, hogy a repülőtér egy részét ezekben a napokban is takarították. A takarítói munkával kapcsolatban, amely mindenhol a világon az egyik legalacsonyabban megfizetett munka, általában a „majd valaki úgyis elvégzi” a jellemző attitűd, ami nem csak a közös tereken felhalmozódott szemétben („majd a takarító felszedi/eltakarítja utánunk”), hanem a takarítók kedvezőtlen munkafeltételeiben, alacsony fizetésében is megnyilvánul. A sztrájk nem csak arra mutat rá, hogy a munkaadók mennyire kihasználják a takarítók alacsony státuszát, hanem arra is, hogy mi, mint társadalom mennyire hihetetlenül alulértékeljük a munkát, amit végeznek.

Ez a cikk eredetileg a Kettős Mércén jelent meg, de áthoztuk a Mércére, hogy itt is elérhető legyen.