A szabadságharc 60. évfordulójára emlékezik az ország, miközben a Fidesz politikai nagygyűléssé változtatta a Kossuth téri állami ünnepséget. Az ellenzéki pártok nagy része a Blahán, a Jobbik pedig a Corvin köznél ünnepel, miközben páran arra készülnek, kifütyülik Orbánt a Kossuth téren 15 óra után megtartott beszéde közben. A Kettős Mérce ott lesz a fontosabb pillanatokban, és bemutatja az előkészületeket is.
Alföldi Dániel fotója
21.47: A nap slusszpoénja: „Több tucatnyian, főleg az Együtt nevű ellenzéki párt felhívására sípokkal, dudákkal és kereplőkkel igyekeztek megzavarni az állami ünnepséget. Voltak, akik még a himnuszt sem tartották tiszteletben, közben is fújták a sípjukat.” Ezzel az alig 16 másodperces(!) etűddel emlékezett meg a Tények, a TV2 híradója arról, mi is történt ma a Kossuth téren. A „több tucatnyi” ugyan bizonyosan volt több száz, ha nem ezer is, és ahogy mi is tudósítottunk róla 16.30-kor, a Himnusz felcsendülésekor elhallgattak a sípok, de szerencsére ezek a tények nem zavarták meg a TV2 tudósítóit…
Forrás: TV2
Ha valaki kíváncsi a teljes, a tiltakozásokról szóló (kevesebb mint 2 perces) műsorrészletre, itt megtalálhatja.
20.22: És hogy milyen volt ma Orbán kifütyülése? Ilyen:
19.21: Összesen négy embert állított elő a rendőrség az 1956-os forradalom 60. évfordulóján tartott központi ünnepség helyszínéről, a fővárosi Kossuth térről vasárnap délután – írja a police.hu. A Budapesti Rendőr-főkapitányság közleményében azt írta: az V. kerületi Kossuth téren, az állami rendezvény helyszínén négy férfival szemben intézkedtek, garázdaság vétsége miatt előállították őket. A helyszíni beszámolók szerint több atrocitás is történt, amikor a tömegbe vegyült tiltakozók fütyülni kezdtek. Volt, akit sétapálcával ütöttek, más földre került, de még ott is rugdosták, a 24.hu videósát ököllel ütötték meg, és a Hvg.hu videósát is megrángatták. Komoly sérülés úgy tudni, nem történt.
Alföldi Dániel fotója
18.37: Ungváry Krisztián ma a Kossuth téren tüntetett, síppal a szájában. A történészt megütötték, miközben tiltakozott, az ököllel rátámadó ember ezután elfutott. Ungváry az Indexnek telefonon elmondta, hogy sérülése nem komoly (a képeken látszik, hogy vérzett), de azt tervezi, hogy a napokban feljelentést tesz az ügyben, a támadóról kép is készült.
18.23: A Város Mindenkié immár hagyománynak mondható ’56-os rendezvényén idén Pető Andrea beszélt a nők forradalmi szerepvállalásáról. (a témáról szóló cikkünket itt olvashatod). Később Csengei Andrea mesélt az 1956-os lakásfoglaló mozgalomról. Az előadás alapját a Közélet Iskolája Mikor van a tetteknek ideje, ha nem ilyenkor? című kutatásainak eredményei szolgáltatták.
17.54: Könyvtármegnyitó a Józsefvárosban:
Kalmár Szilárd a Bérkocsis utca 41-ben mutatta be a magángyűjteményéből, más adományokból és hagyatékokból összerakott munkásmozgalmi könyvtárat. A könyvtár néhány darabját a magyar munkásmozgalom bemutatásával párhuzamosan ismertette. A körülbelül 1000 darabból álló gyűjteményt digitalizálni szeretnék, de egyelőre erre nincsen lehetőség.
A könyvtármegnyitó is része a Kettős Mérce, a Közélet Iskolája és a Gólya Szövetkezet által idén először megszervezett Szabad Október fesztiválnak, amiről itt olvashatsz bővebben. A fesztivál keretein belül október 29-én Kalmár Szilárd Őszirózsás történelmi sétát vezet majd.
17.37: Hírek a Kossuth térről: még reggel elterjedt a városi legenda, miszerint Rogán Antalnak nem sikerült odaérnie a zászlóelvonásra időben. Állítólag több mint 10 percet késett. Sajnos be kell ismernünk, hogy a legjobb viccet ezzel kapcsolatban Pörzse Sándor mondta délután a Jobbik rendezvényén – szerinte Rogán azért nem tudott időben megérkezni, mert nem kapott leszállási engedélyt a téren. Utólag viszont a HírTV közölte, hogy Rogán mégis ott volt időben a helyszínen, mert ők látták, csakhogy olyan jól elbújt Farkas Flórián mögött (?), hogy nem lehetett látni. Ezek szerint 8.45-kor a propagandaminiszter még rejtőzködött (akkor kezdődött az ünnepség), 10 perc múlva sem volt nyoma sem a színpadon, 9:12-kor viszont már ott áll a legszélen feleségével, Rogán Cecíliával és gyermekeivel együtt. Egy legendával kevesebb…
17.35: Az LMP az I. kerületi Mansfeld-emlékműnél tartott megemlékezést. Szél Bernadett társelnök elmondta: „Aki nem tiszteli a diktatúra örökségének feltárását, nem tiszteli ’56 áldozatait, nem tiszteli ’56 hőseit.” Hadházy Ákos (szintén társelnök) bizakodó hangvételű beszédet mondott, szerinte soha nem tudhatjuk, mikor fordul meg a politikai széljárás.
Fotó: Huszti István / Index
17.28: A Jobbik kitartóan ünnepel, Vona Gábor természetesen migránsozik, letelepedési kötvényekkel megfejelve, sok szó esik korrupcióról, maffiaállamról, orbánizmusról és hazaárulásról. A tömeg is kitartó: továbbra is 300-400 ember hallgatja a pártelnök szavait. Vona felszólította Orbánt, hogy mondjon le, és jöjjön, aminek jönnie kell: előrehozott választások.
17.10: És most, hogy nagyjából láttuk, mit gondolnak a pártok 1956-ról, nézzük, miről is szólt a 60 évvel ezelőtti forradalom:
17.06: Vége az ellenzéki tüntetésnek is. A Blahán körülbelül 3000 ember nézte végig, ahogy az ellenzéki pártok egy része és civilek szónokoltak.
Fotó: Molnár Ádám / Népszava
Molnár Gyula, az MSZP elnöke például arra hívta fel a figyelmet: a mostani kormány nem Nagy Imre, hanem inkább Rákosi örököse. „Ma a Fidesz az új kisebbség pártja.”
Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke pedig többek közt kifejtette: „Aki nem érzi az alázatot, az Orbánnal van, aki szemet huny a rablás fölött, az Orbánnal van, aki gyurcsányozik, az Orbánnal van.” Szerinte az amit ma Orbán tesz, a demokráciával és a szabadsággal szembeni ellenforradalom.
Bokros Lajos, a MoMe elnöke viszont egyből 500 napos választási programot hirdetett. Mint mondta, mindenkinek, aki szerint véget kell érjen az Orbán-rendszer, be kell állnia egy demokratikus választási szövetségbe. És ebbe nem csak a pártokat, hanem a civil szervezeteket, és az ellenzéki sajtót is beleértette. Bokrosnak volt humorérzéke, amikor hozzátette: „Csak 500 napot kell kibírnunk együtt.”
Végül Karácsony Gergely, a PM társelnöke bocsánatot kért a 10 évvel ezelőtti rendőri túlkapások miatt. Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök kis késéssel megtapsolta a gesztust.
Fotó: Molnár Ádám / Népszava
16.49: Még mindig a Jobbik: amint a szónok Andy Vajna, Rogán és Habony kritizálása után arra buzdít, hogy „ki kell takarítani a vezetésből az idegenszívűeket”, felharsan a hallgatóságban a „Mocskos zsidók!” rigmus.
16.40: A Jobbik még nyomja a Corvin közben, Toroczkay László még kicsit migránsozott és hazaárulózott is, erős párhuzamot vonnak 1956 és 2006 között, de főként a Fidesz ekézése áll a szövegek középpontjában.
16.35: Az állami ünnepségnek vége, a térről elkezdtek hazaszállingózni az emberek. A fütyülve tiltakozók közül sokan még maradnak, de a többség így is inkább a távozás mellett döntött.
16.33: Ungváry Krisztián történész is síppal érkezett a Kossuth térre. Vele ez történt:
16.30: Himnusz Orbán beszéde után:
De amint vége a Himnusznak, újraindul a füttykoncert:
16.24: Orbán beszéde nem meglepő módon főként az Európai Unió és a menekültek elleni harc körül forgott. Olyan frázisokat is hallhattunk, mint például: „ránk Európa mindig számíthat” (percekig tartó EU-ellenes harciaskodás után), „gyáva népnek nincs hazája” meg „a modern világ szenved, mert Európa ma inkább az olcsóbbat, hígabbat választja”, stb. Végül egy „nem elég a szabadság, nem elég a többség, nem elég az új alkotmány” lezárás után megtapsolta tömegét, majd következett a közös Himnusz-éneklés.
16.13: „Amikor a Fal leomlott, mi voltunk Európa szíve, most mi vagyunk Európa feneke” – mondta Tóth Krisztina költőnő az ellenzéki tüntetésen a Blahán.
Fotó: hvg.hu
16.08: „El is vitte az ördög a kommunistákat, igaz néha visszajár füttyögetni” – így Orbán. A tér elejére betelepített fideszes kemény mag a nevét skandálja. A miniszterelnök minderre a következő arckifejezéssel reagál:
16.06: Orbán Viktor beszédét így fogadták a tiltakozók:
16.01: „Rabok tovább nem leszünk” – ezzel kezdte meg ünnepi beszédét a Kossuth téren Orbán Viktor. Szavait a tér hátsó traktusában a bitang hangosítás ellenére sem igen lehet hallani, ugyanis a fütyülés is magasabb fokozatra kapcsolt. „Nekünk október 23-a a büszkeség napja” – mondja közben a miniszterelnök.
16.00: Eközben a Corvin közben – Hamarosan a Jobbik is megkezdi megemlékezését, itt körülbelül 300 ember gyűlt össze
15.47: A Kossuth téri színpadon vége a zenés műsornak, a lengyelek hangosan éltetik Andrej Dudát. A lengyel köztársasági elnök magyarul kezdte beszédét: „Szabadságot, barátságot”. A köztévé élő közvetítésébe is erősen behallatszik a fütyülés-sípolás. „Becsületes munkával lengyelek, magyarok is el fogjuk érni nemsokára a jólétet!” – mondta Duda, és hozzátette még: „most együtt visszük be Európába az 1000 éves keresztény hagyományainkat.”
Duda és Áder
Eközben a kordonon kívül fütyülőket immár dupla rendőrsorfallal veszik körül.
15.34: Sajnos több, ehhez hasonló jelenet lejátszódott már a Kossuth téren:
15.29: A fütyülés már nagyon megy a Kossuth tér sarkán. Körülbelül ezer ember áll a Nagy Imre szobor magasságában. Az állami megemlékezés már elkezdődött, egyelőre zene megy, de a tér szélén semmit sem hallani belőle:
15.15: Van némi elégedetlenség az ellenzéki tüntetésen is, a Blahánál. Itt főképp az az emberek gondja, hogy a rendezvényt késve kezdik el…
15.12: Egyre feszültebb a hangulat a Kossuth téren. Körülbelül 200-300 ember áll sípokkal a Nagy Imre szobornál, itt már lökdösik is egymást, a kordonon belül pedig már konkrétabb összetűzések is voltak. Tudósítóink szerint volt, akit esernyővel, ököllel ütöttek, megsérült az orra.
14:58: Juhász Pétert, Szigetvári Viktort, és társaikat nem engedik be a Kossuth térre, ahol Orbán Viktor fog ünnepi beszédet tartani. Az Együtt korábban bejelentette, hogy ki fogják fütyülni Orbánt a hivatalos ünnepségen, helyszíni tudósítóink szerint sokan tartottak velük a térre. A Kossuth tér környékén feszült a hangulat.
14.57: Ők Lóbeltet és Ledfoldot szeretnék épp kiszabadítani, szintén a Kossuth téren:
14.52: Ahogy azt már megszokhattuk a Fidesz-rendezvényeknél, most is a Valton Security emberei gondoskodnak a biztonságról. Helyszíni tudósítónk szerint volt már, akit kicsit megráncigáltak, mielőtt beengedték…
14.45: Mivel van még egy kis idő Orbán Viktor beszédéig, érdemes gyorsan átfutni 11 jó tanácsunkat arról, mire érdemes figyelnie annak, aki ki akarja fütyülni a miniszterelnököt.
Cikkünk ide kattintva olvasható.
Ez a cikk a ti támogatásaitokból készült el, a Kettős Mércét a ti adományaitokból tartjuk fenn!A Kettős Mércét nem támogatják oligarchák. Mi úgy őrizzük meg függetlenségünket, hogy a csak az olvasók támogatásából írjuk cikkeinket.Célunk, hogy a társadalom számára fontos kérdésekről beszéljünk: az egyenlőtlenségekről, a szegénységről, az egészségügyről, az oktatásról, a nők jogairól, és hogy támogassuk azokat az alulról jövő kezdeményezéseket, amelyek egy igazságosabb Magyarországért küzdenek!A Kettős Mérce fennmaradásához 600 állandó támogatóra van szükségünk. Jelenleg 297 állandó támogatónk van.Legyél te az egyik a hiányzó támogatók közül, támogass minket havi 1000, 2000, 5000 vagy 10000 forinttal, vagy egyszeri átutalással, és járulj hozzá ezzel a független sajtó fennmaradásához Magyarországon!
14.29: A Nagy Imre szobornál most állt fel a rendőrsorfal:
14.26: Tuareg és társai nagy sípszóval próbáltak közelebb jutni a tér belsejéhez, végül a rendőrök közéjük és az állami ünnepségre érkező fideszes tömeg közé álltak.
14.25: Az Együtt már osztja a sípokat:
14.12: A lengyel küldöttség is megérkezett az Országházhoz:
14.08: A Blaha Lujza téren közös ellenzéki tüntetés lesz, Mossuk le a gyalázatot! címmel.
Itt is gyülekeznek már az emberek. A demonstráción egyébként a civilek részéről felszólal Bíró András alternatív Nobel-díjjal elismert civil aktivista, újságíró, Tóth Krisztina költő és Vajda Zoltán, az Új Magyar Köztársaság Egyesület elnöke. A pártok részéről felszólal majd Bokros Lajos, a Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) elnöke, Molnár Gyula, az MSZP elnöke, Gyurcsány Ferenc, a DK vezetője, valamint a Párbeszéd Magyarországért társelnöke, Karácsony Gergely. Beszédet mond még Székely Sándor jelezte, a Szolidaritás vezetője is.
Van, aki nagyon sarkosan gondolkodik a Fideszről:
14.04: A Gój Motorosok épp a Bajcsy-Zsilinszky úton robognak
13.56: Már gyülekeznek a színpad előtt, a belső szektorban az emberek
És így engedik be az embereket az Alkotmány utca irányából:
13.24: A Kossuth téren már nagyon készülnek az állami megemlékezésre. A metró felőli oldalon VIP-beléptetés van, átvizsgálják a táskákat is, detektoros kapun lehet csak belépni a területre.
12.30: Valahogy így alakulnak majd a kordonok
Új adatábrázolási eszközökkel kísérletezünk, az eredmény még nem tökéletes! :)
A nyilak a beengedő pontok, a hosszú sáv a Nagy Imre szobortól a nép szektora, innen lehet majd hallgatni a szónokokat. Köztük van egy kordon, ahol nagy tömeg esetén nem lesz majd átjárás.
12.20: Mindeközben a Hazatérés templománál
az utcán imádkoztak a hívek:
12:14. Ebédszünet.
Mindeközben, a délelőtti műszak után ilyen finom levesekkel melegszenek fel riportereink – ezért mindenképp megérte kimenni kora reggel a Kossuth térre:
10:10. Úgy tudjuk, a következőképp fog kinézni az állami ünnepség:
A Kossuth térközepén csak a VIP-meghívottak és a nagykövetek tartózkodhatnak. Ezt hívják majd 1-es szektornak, egész pontosan a Kossuth tér belső részét, a „nemzet víztükrén” belüli rész. A 2-es és a 3-as szektorba mehet be a nép, ez az 1-es szektor mögött lesz. A 2-es szektor a Kossuth tér a „nemzet víztükrén túli” része. A 3-as szektor az Alkotmány utca és a Kossuth tér külső része lesz. A 2-es szektorba információink szerint táskaátnézés nélkül is be lehet jutni. Egyébként a hangosításból ítélve úgy tűnik, a rendezők azzal számolnak, hogy az Alkotmány utcán végig fog érni a tömeg.
9:55. Addig is míg elkezdődnek az események, írtunk 11 jó tanácsot azoknak, akik szeretnék kifütyülni Orbánt.
Ide kattintva tudjátok elolvasni.
9:41 Így nézett ki reggel ki a gigaszínpad a Kossuth téren, ahol körülbelül 200-n vehettek részt az ünnepélyes zászlófelvonáson, idősebbek, többen gyerekekkel, néhány bőrdzsekis fiatal, és azt gyanítjuk, néhány hivatásos megfigyelő is jelen volt. Az 50 méteres színpadot impozáns hangtechnikával szerelték fel.