Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

Az érvénytelen szavazat és a bojkott csak együtt érheti el a népszavazás érvénytelenítését!

Ez a cikk több mint 8 éves.

Az elmúlt napokban elkezdett bimbózni az igazi értelmiségi vita, amelyben a Fidesz népszavazását bojkottálók, és az érvénytelen szavazat mellett kardoskodók egy része ahelyett, hogy azon dolgozna, minél több embert meggyőzzön a népszavazás érvénytelenítéséről, azon vitatkozik, hogy a két egyenértékű taktika közül melyik az ellenzéki igazság!

o-voting-facebook.jpg

(Kép: Huffington Post)

Nem árulok el nagy titkot, én otthon fogok maradni október másodikán. Lusta vagyok, így nem fogok elbattyogni a szavazófülkéig csak azért, hogy érvénytelen szavazzak. Mély hallgatással fogok véleményt nyilvánítani. Talán még egy gyertyát is gyújtok. (Meg persze dolgozni fogunk aznap itt a Mércénél.)

Emellett persze nem tartom hazaárulásnak se az igen, se a nem szavazatot, hiszen az eltérő vélemény nem hazaárulás. Mégis mindenkit az érvénytelen szavazatra vagy a bojkottra biztatok, ennek pedig 8 oka van:

  • Ez a népszavazási kérdés jogilag nem releváns, nincs következménye.
  • Így lényegében egy biankó csekket adunk a kormánynak a nem szavazatok győzelme esetén, hogy mit cselekedjen a menekültek és az Európai Unió kapcsán, hiszen a jogilag lényegtelen és  a kampánnyal kiüresített kérdéseket bármilyen tartalommal megtöltheti a Fidesz egy esetleges győzelem után.
  • A népszavazás plakátjai, üzenetei, maga a Fidesz kampánya nem egy racionális vitát akar elősegíteni a menekültekkel való bánásmódról, az Európai Unióról, vagy a bevándorlás kérdéséről, hanem csupán a félelemre és a gyűlöletre játszik. Az pedig biztos nem lesz jó válasz, amit félelem és gyűlölet alapján adunk, még ha jogos is a félelmünk, vagy jogosnak is érezzük a gyűlöletünk.
  • Nem kínál a népszavazás maga, és a körülötte lévő kampány sem semmilyen érdemi megoldást az Európai Unió valóban létező gondjaira, és a menekültek helyzetére sem.
  • A valódi megoldások és a társadalmi vita indításának hiányában a népszavazás reális célja az a Fidesz részéről, hogy a félelmeink mentén magához kösse a választókat.
  • A kormány ehhez egy olyan témát választ, amelyben többségi támogatottságot érez. Nem a téma az ország szempontjából való fontossága, hanem nyerhetősége határozza meg a kérdést. Tehát a népszavazást és a menekültkérdést a kormány arra használja, hogy magához láncolja a szavazókat az egyetlen témában, amelyben többségi támogatottsággal rendelkezik.
  • A hatalompolitikai manipuláció mellett pedig nem lesz szó, és nem is kell a kormánynak az egészségügy és az oktatás katasztrofális helyzetéről, vagy a munkaerőhiányról, a gazdaság problémáiról és a szegénységről beszélnie.
  • Tehát ez a népszavazás, miközben a Fidesz hatalompolitikai céljait kiszolgálja, az ország számára létfontosságú problémakörökben nem kínál semmilyen megoldást.

Ezért lesz számomra ez a népszavazás egy két ikszes népszavazás: ahol vagy két iksszel a két rubrikába, vagy az otthonmaradással tudok szavazni az általam vélt helyes irány, a népszavazás érvénytelenítése mellett.

Én ezért biztatok mindenkit a bojkottra és az érvénytelen szavazatra. És emellett arra is biztatok mindenkit, tiszteljük egymás szavazatát, legyen az nem, igen, érvénytelen vagy bojkott! Sőt, ne csak tiszteljük, hanem támogassuk is, ha utóbbi kettőről van szó.

Ugyanis a bojkott és az érvénytelen szavazat között csak technikai jellegű különbség van. Bár nyilván lehet érvelni mindkettő mellett, és mindkettőnek megvannak az előnyei és a hátrányai is, lényegi különbség azonban nincs a kettő között. Aki bojkottál, vagy érvénytelent szavaz, egy táborba tartozik.

Az érvénytelent szavazók azzal érvelnek, hogy az aktivitásra serkenti az állampolgárokat, szemben a bojkottal. Csakhogy ez az aktivitásra felhívás egyetlen aktusban tér el a bojkottól a szavazás napján, a szavazásban. Azon kívül pedig a bojkottpártiak is szerveznek rendezvényeket, plakátolnak, kitelepülnek – legalábbis reméljük, ezt fogják tenni mindkét tábor hívei.

A másik vitapont az, hogy a bojkott nem mérhető, mert nem állítható az, hogy aki otthon maradt, az aktívan maradt otthon. Az érvénytelennél viszont mérhető az érvénytelen szavazatok száma. Csakhogy az idő rövidségét, az érvénytelen kampány médiaelérését, illetve a magyar választóknak a tiltakozás ezen formájában való jártasságát nézve nem valószínű, hogy óriási számban jönnének be érvénytelen szavazatok. Így az ellenzéki kampány sikerességéhez pont a bojkottal való közös számolás tudna biztosítékot nyújtani. Ha a választás éjszakáján összeadjuk az érvénytelen szavazatokat, és ehhez még hozzátesszük, hogy sokan el se mentek szavazni, akkor pontosabban látjuk majd, hányan nem értettek egyet a népszavazás egészével. Ha a kettőt külön nézzük majd, az nem túl meglepő módon kisebb számot fog adni.

Tehát a valódi kérdés nem az, hogy a szavazás napján a választó mit dönt, hogyan érvénytelenít, otthon marad vagy elmegy, hanem az, hogy azok, akik elkötelezettek egyik vagy másik véleménynyilvánítási módszer mellett, addig mit csinálnak. Az igazi aktivitás ugyanis nem a szavazás napján történik, hanem a kampány idején.

A célszerű pedig az lenne, ha a bojkott- és az érvénytelenpártiak addig is nem egymás felé bizonygatnák elkötelezettségüket és kivagyiságukat, hanem elfogadnák egymás taktikáját és együttműködnének. Hiszen a cél közös: érvénytelenné tenni ezt a hazug, a Fidesz hatalmának megtartásáért rendezett népszavazást.

Mindenki kampányoljon a bojkott vagy az érvénytelen mellett, de hangsúlyozva, hogy a lényeg az, hogy a végén a teljes népszavazás legyen érvénytelen! Így győzhetünk, és így kell győznünk, Magyarország egységéért!

Kövesd a szerző bejegyzéseit a Facebookon is!

Ez a cikk eredetileg a Kettős Mércén jelent meg, de áthoztuk a Mércére, hogy itt is elérhető legyen.