Az elmúlt hetekben részletes elemzéseket olvashattunk arról, mi lesz az eredménye a kvótanépszavazásnak, milyen szakpolitikai kérdéseket érint. Az ellenzéki erők a menekültekhez és az Európához való viszonyról beszélnek a népszavazás kapcsán, és lényegében elsikkad, miben fogant, és hova vezet, mi a célja ennek a népszavazásnak.
Azt bárki könnyedén beláthatja, a Fidesznek van elég hatalma ahhoz, hogy a népszavazáson feltett kérdést egy népszavazás nélkül is megválaszolja. Könnyedén, a Jobbik támogatásával akár kétharmados kérdésekben is érvényesítheti az akaratát, ellentmondhat bármilyen uniós kérdésben, kiírhat népszavazást akkor is, ha erre nem kötelezi a törvény, vagy kifejezheti elutasítását parlamenti határozatban (élt is már ezzel az eszközzel a Fidesz). Egy ilyen üzenet se lesz jogilag nagyobb horderejű, mint ami egy népszavazásból következhet.
Persze fontos legitimációs kérdés, hogy a nép üzenjen Brüsszelbe, de a népszavazás valódi haszna és célja véleményem szerint nem ez.
Ugye emlékszünk még, milyen körülmények között született meg tavasszal a népszavazás ötlete? A tanári tiltakozások, az egészségügy állapota miatti felháborodás és a vasárnapi boltzár kapcsán a Nemzeti Választási Irodában felvonuló kopaszok miatt kialakult botrány kellős közepén, amikor már látni lehetett, a gazdaság idei adatai nem lesznek olyan fényesek, mint várták. Csupa olyan téma volt napirenden, amelyek kényelmetlenül érintették a kormánypártokat, és amelyekre mind a mai napig nem tudott igazi választ adni.
És ezek helyett a válaszok helyett született meg a népszavazás. Azaz a menekültek nélküli menekültekkel való riogatás kampánya.
A kvótanépszavazás kampány nem más, mint fontos kérdések (az európai menekültpolitika, a bevándorlás, a terrorizmus, a szegényebb déli országok és az EU viszonya) eltérítése egy gyűlöletkampánnyal, és a gyűlölet hatalompolitikai aprópénzre váltása.
A cél ugyanis az, hogy a Fidesz az egyetlen kérdésben, amelyben biztos győzelemre számíthat, vonuljon ki a harctérre, és nyerjen. Felsorakoztatva maga mellé annyi szavazót, amit egyetlen más kérdésben sem tudna maga mellé állítani.
Ezt az egészet pedig egy olyan szuverenitási kérdéssé, létkérdéssé, nemzeti sorskérdéssé fokozva, hogy az ellenség-barát detektorok mindenkit hazaárulóvá bélyegezzenek, aki mást gondol. És mivel a lehengerlő kampány mindenkit megszólalásra kényszerít, így akár a témában állást nem foglaló, de más témákban megszólaló, a kormánypárttal egyet nem értő emberek is hazaárulónak minősülhetnek. Ahogy ezt a nem is fideszes Vona Gábor ki is mondta: aki nem nemmel szavaz, az hazaáruló.
Bárki, aki a következő másfél hónapban a népszavazáshoz kapcsolódó egyébként fontos kérdésekre megpróbál érdemben válaszolni, egyrészt besétál a Fidesz csapdájába, és „hazaárulóvá” válik, másrészt azáltal, hogy a tematikát erősíti, magát a Fideszt erősíti.
Valóban nagy hiba, hogy a baloldalnak nincsenek válaszai a bevándorlás kérdésére, sőt még nagyobb baj, hogy arra sincsenek válaszai, mit jelent ma az Európai Unió, és mit kellene vele kezdeni, sőt életveszélyes, hogy a magyar baloldal még arra sem tud választ adni, hogy mit kéne Magyarországgal csinálni. És ez nem is a következő másfél hónapban fog megváltozni.
De aki azt állítja, hogy ebben a kampányban ezekről a kérdésekről ésszerű vitát lehet lefolytatni, az minimum téved. Már csak azért is téved, mert a kormány sem akar vitát, a kormánynak sincs egyetlen valódi, a problémák megoldására irányuló javaslata sem ezekben a kérdésekben. Ha kitiltunk minden menekültet, nem lesz több terrorizmus? Ha nem jönnek menekültek Magyarországra, ahol egyébként nincsenek menekültek, akkor majd csökken a nők elleni zaklatások száma? És ha elfogadnánk a „kötelező betelepítési kvótát” (amelyre már most is mentességünk van), és a már menekültstátuszt kapott, az EU-s ellenőrzésen és eljárásokon átesett menedékkérők Magyarországra kerülhetnének, akkor nagyobb eséllyel válnánk a terrorizmus célpontjává?
Ez a kampány nem a bevándorlás kérdéséről, nem a menekültkérdésről szól valójában, hanem arról, hogy ki a hazaáruló, és ki nem az.
Ettől függetlenül teljesen érthető, ha én nem is értek egyet vele, a nem, vagy akár az igen szavazat is (a bojkottról és az érvénytelenről ne is beszéljünk) – hiszen egy ennyire áthiszterizált, és a fejünkbe tömött kampány tényleg megindítja az érzelmeket, a kormánypárti félretájékoztatás pedig átformálja a racionalitás alapjait. Senki se lesz bűnös, aki nemmel szavaz.
Csak gondolkozzunk el azon, tényleg megold-e bármilyen kérdést ez a népszavazás, és ameddig ezzel vagyunk elfoglalva, mit mond a kormány az egészségügyről, az oktatásról, a szegénységről, a munkaerőhiányról, az alacsony bérekről, a csúcsra jutó kilakoltatásokról.
Pontosan semmit sem mond, mert egy ilyen kampány közben nem is kell semmit mondania. Ez a lényeg.
Amikor erről a népszavazásról beszélünk, az is jusson eszünkbe, hogy milyen viták helyett beszélünk erről.
Kövesd a szerző bejegyzéseit a Facebookon is!
A Kettős Mérce csak akkor tud működni, ha te is támogatod!
A Kettős Mérce nem segít pártokat vagy oligarchákat. Ők sem segítenek minket. A Mércét akkor tudjuk hosszú távon fenntartani, ha legalább 600-an támogattok minket. Jelenleg 264 állandó támogatónk van. Ha szerinted is szükség van egy olyan baloldali és független lapra, mint a Mérce, támogass minket!