Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

800 ezer forint egy antiszemita kommentért?

Ez a cikk több mint 9 éves.

800 000 forint pénzbüntetésre vagy 400 nap fogságra ítéltek egy férfit facebookos antiszemita megjegyzései miatt. Juhos Norbert bejegyzéseinek többsége undort kelt bennem és gyűlöletet, de ezért börtönt nem érdemel. Az egész a holokauszt és a kommunizmus bűneinek tagadásáról szóló törvény teljesen értelmetlen és kontraproduktív.

juhos.jpg

Sajnos az a helyzet ma Magyarországon, hogy vannak emberek, akik tagadják saját honfitársaik szüleinek és nagyszüleinek a meggyilkolását. Ennél kevés szomorúbb pillanat lehet egy nemzet, egy ország, egy közösség életében. Ennél pedig még szomorúbb helyzet, hogy a politikai elit nem azokat az állampolgárokat védi, akik gyászolják családtagjaikat, nem azokat védi, akiknek nagyszüleit, szüleit a korabeli magyar állam hozzájárulásával végezték ki. A Jobbik és a Fidesz politikusai nem egy, ezeket a borzalmakat relativizáló mondatot tettek. Balog miniszter szerint például nem volt cigány holokauszt Magyarországon, mert előbb Bécsbe vitték a cigányokat, és csak onnan Auschwitzba elégetni. A kormány támogatást adott a zsidó érmék nagy gyűjtőjének, Hómannak a szobrára, és nem a hazai tiltakozásra, saját polgárainak tiltakozására, hanem amerikai nyomásra állt el a szoborépítéstől. De sorra lehetne még mondani a minimum gesztusértékeűen gyalázatos megszólalásokat a Fidesz és a Jobbik padsoraiból. És erre egyáltalán nem ellenérv, ha valaki felhoz egy ugyanilyen nyilatkozatot a Rákosi-korszak vagy Kádár-rendszer rémtetteinek eltagadására, mert bár az is gyalázat, de nem felmentés a holokauszttagadás alól.

Felmentést itt csupán ez a törvény ad, amely a büntető törvénykönyvvel kívánja elfedni a gyűlöletkeltés különböző formáit. Juhos Norbertet elítélik egy antiszemita Facebook-bejegyzés miatt, de azok, akik lélekben egyetértenek vele, a parlamentben ülhetnek.

Pedig valójában egy épeszű országnak küzdenie kéne Juhos Norbert és társai nézetei ellen, de nem börtönnel fenyegetve őket, és mártírt csinálva belőlük, hanem határozott szavakkal és tettekkel, a teljes társadalom közösségének méltóságát megadva, minden áldozat emlékét egyben tisztelve, és a saját politikai oldalának hibáit is feltárva. De nem börtönnel, bírsággal, törvénnyel.

Főleg nem olyan buta váddal, amely szerint Izrael kritizálása és vezetői politikai felelősségének vizsgálata antiszemitizmusnak számít. Micsoda butaság ez? Izrael nem egyenlő a zsidósággal. Izrael egy ország, ahol a zsidó származású és vallású emberek élnek többségében. Izrael kritizálása nem lehet antiszemitizmus, ahogy a magyar kormány kritizálása se valamifajta magyarellenes vircsaft. Ez pontosan az a soviniszta logika, amely a gyűlöletkeltőket támogatja.

Ez a Facebook-kommentekért való feljelentés és ítélet semmiben sem különbözik, a fideszesek Facebook-kommentekért való feljelentésétől. Ez a feljelentés azt a képet is tovább erősíti, hogy a közösségi oldalakon tett kommentekért büntetőfelelősségre vonható bárki, ami lényegében a totális (ön)cenzúra előfutára.

Ez a bírósági ítélet tehát nem csak téves, hanem káros is, és az a törvény, amely alapján meghozták, csupán a politikai elit tehetetlenségét és direkt nemtörődömségét kívánja elfedni, hiszen ezt az ítéletet sem fogja egyetlen jobboldali párt se helyesléssel fogadni, szimpatizánsaikat pedig még jobban meggyőzi a buta összeesküvés-elméleteik helyességéről. Ez az ítélet nem szünteti meg az antiszemitizmust, nem csökkenti, hanem növeli. Ha ezt nem látja a feljelentést tévő Tett és Védelem Alapítvány, az teljes tévképzetre utal, ha pedig látja, az maga a bűn.

Kövesd a szerző bejegyzéseit a Facebookon is!

A Kettős Mérce csak akkor tud működni, ha te is támogatod!
A Kettős Mérce nem segít pártokat vagy oligarchákat. Ők sem segítenek minket. A Mércét akkor tudjuk hosszú távon fenntartani, ha legalább 600-an támogattok minket. Jelenleg 109 állandó támogatónk van. Ha szerinted is szükség van egy olyan baloldali és független lapra, mint a Mérce, támogass minket!
Ez a cikk eredetileg a Kettős Mércén jelent meg, de áthoztuk a Mércére, hogy itt is elérhető legyen.