Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

6 dolog, amiben az emberek reménykednek 2016-ban

Ez a cikk több mint 9 éves.

Persze iszonyatos marhaság az emberek nevében beszélni, és nyilván nincs is olyan hogy az EMBEREK, hiszen sokan sokfélék vagyunk, de van pár általános dolog, amely bekövetkezte hasznot hozna az országnak, és amelynek óhajtása kiolvasható a közhangulatból. Ezeket szedtük össze.

image_1_6.jpg

(Fotó: Tőry Gergely / HVG.hu)

1. Béremelést!

2015 volt a világtörténelemben az első év, amikor a nettó átlagfizetés magasabb volt Szlovákiában, mint Magyarországon. 2015 végére már nem csak az érintettek és balos közgazdászok, hanem liberális és konzervatív elemzők egy része, sőt a munkáltatói szektor is azt jelzi, nagyon nagy baj lesz, ha nem nőnek a magyar bérek. Az alacsony termelékenység és a rossz bérek, a magas munkáltatói és munkavállalói terhek miatt egyre rosszabb a gazdaság helyzete. Lévén sokan, akik tehetik, nagyrészt szakképzettek, elmennek az országból, egyszerre van itthon munkaerőhiány az alacsony bérek miatt, és munkanélküliség a szakképzetlenség és a rossz termelékenység miatt. A felnőttképzésben és a szakképzésben az elmúlt 5 év alatt nem történt érdemi előrelépés. A közszférában pedig, miközben a minisztériumi, állami cégek, vagy az MNB vezetőinek fizetése nő, olyan elképzelhetetlen bérek vannak, mint a szociális szakmában, ahol 2015-ben 67 ezer forint nettó volt az átlagkereset.

2. Több és jobban elköltött pénzt az oktatásban és az egészségügyben!

A KLIK szó hallatán már mindenkinek felszökik a vérnyomása. Az év végén 36 milliárddal kellett kipótolni a szervezetet, de még így is vannak olyan pedagógusok, akiknek hónapokat csúszik a fizetése, miközben van, ahol a teljesen alapvető tanszerek is hiányoznak. Az egészségügyet jellemző állapotok pedig már ténylegesen életeket veszélyeztetnek, jó példa erre a férfi, aki saját magát operálta meg, hogy eltávolítsa a vérrögöket lábából, mert csak hónapok múlva lett volna időpont a műtétre. De folyamatos az egészségügyi dolgozók zúgolódása is. Eközben a költségvetésből évről-évre egyre  kevesebb pénz jut erre a két területre: az elmúlt 10 évben a térség sereghajtóivá váltunk, nálunk költünk  a visegrádi 4-eken belül GDP-arányosan és összegszerűen is legkevesebbet egészségügyre és oktatásra, nálunk visznek legkevesebbet haza a tanárok

3. Méltó megélhetést mindenkinek!

Bár a múlt évben bizonyos statisztikák (például az elég problémás KSH statisztikái) szerint megállt a szegénység növekedése, de ezt nehéz fordulatként észlelni, hiszen az elmúlt 5, 10 vagy 25 éves adatsorokat nézve látható, hogy folyamatosan nő a szegények száma. Amit látunk, az az, hogy egyre több a szegény ember körülöttünk, és egyre többen vannak, akik körül ott figyel fenyegetően a szegénység réme. A legnehezebb sorsú embertársainkat nem mondvacsinált és teljesíthetetlen „kötelességeikkel” kellene szembesítenünk. Az államnak olyan rendszereket kéne üzemeltetnie, amik nem fenntartják a szegénységet, hanem megakadályozzák a lecsúszást, és lehetőséget adnak a felemelkedésre. Például nem még több kilakoltatásnak kéne 2016-ban történnie, hanem sokkal több szociális bérlakást kéne építenie az államnak, hogy többeknek legyen lehetősége biztos alapról előrelépniük!

4. Kevesebb korrupciót!

Lassan azért legalább a látszat kedvéért hozhatna a kormánypárt valami korrupcióellenes intézkedést. Mert ami 2015-ben volt, a Simicska helyére benyomuló oligarcháknak kiszórt milliárdok, az V. kerületi ingatlanügyek sora, a semmiből kinövő kormánypárti lapok, és a TV2 megvásárlása közpénzen, a földügyek, a kormánytagok családjának kedvező törvények, mind egyre rosszabbul néznek ki, és akkor az olyan jelekről, mint az Ibizán és Dubajban bulizó Habony Árpád nem is beszéltünk. 2010 óta egyetlen Fidesz-tag ellen sem indult eljárás korrupció miatt, a 2015-ös lett az az év, amikor mindenki megtanulta, ki az a Polt Péter, és hogy mit csinál. Semmit. Szükség lenne Románia és Szerbia példáján olyan független ügyészségre, ami hajlandó eljárni a korrupt politikusok ellen. Nem a Fidesz tagjaira kéne törvényeket írni, hanem a korrupció ellen.

5. Olyan beruházásokat szeretnénk látni, amiket nem lopnak szét, és nem a jólétünktől vonják el a forrásokat hozzá!

Orbán Várba-költözése, olimpia, Városliget, Paks II, stadionok. Mindegyikben egy közös van, pontosan tudjuk, hogy pénz fog eltűnni a beruházások közben, és nem a mi zsebünkbe. Miközben az állam teljesen rosszul működik, olyan gigaberuházásokra akarnak Orbánék száz- és ezermilliárdokat elkölteni, amikből a halandó ember nem nagyon fog részesülni. Ezekről minimum népszavazást kéne tartani, ehelyett viszont vagy mismásolnak, vagy egyenesen titkosítják az információkat, így még ha valaki meg is akarná tudni, hogy mire megy el a pénzünk, vagy mire veszünk fel hitelt, nem fogja megtudni.

6. Több tisztelet az alattvalóknak!

Általánossá lett az a stílus, amelyben az ország vezetői alattvalókként kezelnek bennünket, nem pedig úgy, mint az őket, a köz szolgáit megválasztó állampolgárokat – ahogy azt egy demokráciában elvárnánk. Lázár a munkavállalóknak üzenő mondatai, hogy csak ne tiltakozzanak, mert nem a farok csóválja a kutyát, Kósa beszólása, hogy aki szegény, dolgozzon többet, Hegedűs miniszterelnöki biztos mondatai, hogy akiknek éheznek a gyerekei, biztos alkoholisták, Kövér László okfejtése arról, mi a nők dolga, mind-mind egy nagyon rossz gyakorlatról árulkodnak, amely során a kormány nem az állampolgárok segítését, hanem utasítását tartja feladatának, és az embereket pusztán sakkbábúként vagy statisztikai adatokként kezeli.

Ha ezek közül a kívánságok közül akár csak egy megvalósulna az új évben, már boldogabb országban élnénk. Mi a Kettős Mércénél mindenképpen ezekért fogunk dolgozni!

Kövesd a szerző bejegyzéseit a Facebookon is!

Ez a cikk eredetileg a Kettős Mércén jelent meg, de áthoztuk a Mércére, hogy itt is elérhető legyen.