Dr. Benkovics Júlia szülész-nőgyógyász szakorvos a beszédét Kecskés Karina színésznő mondta el. Az orvos úgy fogalmazott, nálunk okosabb emberek gondolkoznak azon évszázadok óta, hogyan lehet a legjobb minőségű orvosi döntéseket hozni és mára egész jól ki is találták:
az orvoshoz forduló ember maga dönt egészségügyi kérdéseiben és az orvosnak az a dolga, hogy ellássa ehhez a szükséges információkkal.
Hogy orvosként segíteni tudjon feltételeznie kell, hogy a páciensek az aznapi hangulatuk, a külső aktuális változók nélkül is tudják, hogy mi jó nekik. „Ezt a feltételezést az autonómia elvének hívják az orvosi etikában” – üzente a szülész, példa történetet is hozott erre:
„Ülök egy nővel a nőgyógyászati vizsgálóban, az ultrahang zselé szétkenődött a nadrágján és az alkaromon, izzad, ver a szíve, fázik és melege van egyszerre, nézi a plafont én nézem a monitort és ekkor ront be az állam és azt mondja:
fordítsd felé a monitort! Érti mit jelent hogy terhes ez egy nő? Hogy tudna bármit is, hass az érzelmeire, ne foglalkozz azzal, hogy látod hogy fél, feszeng, kicsit kínozd meg
Nőgyógyászként erre az a válaszom:
ülj le állam egyes! Ne bánj így azzal, aki szenved, aki segítségért fordul hozzád! Állam az a célod hogy kevesebb abortusz legyen? Igen? Nekem is!
Ezért tegyük elérhetőbbé a fogamzásgátlást, a szexuális felvilágosítást! Állam, az a célod, hogy több gyerek legyen? Akkor nyiss óvodát, bölcsödét, fűtsd be az iskolákat, fizesd ki az adófizetőket! Miből? Nem tudom, nem értek hozzá, én nőgyógyász vagyok.
Állam, menj vissza a munkahelyedre és dolgozz azon, hogy kevesebb legyen a nemkívánt terhesség Magyarországon!
Én nőgyógyászként nem fogom felhangosítani az embriószívcső pulzásálást, csak akkor ha kéritek. Én nőgyászként nem fogom felétek fordítani a monitort, csak akkor ha szükségesnek látjátok a döntésetekhez.
Azért mert megbízom bennetek.
Tudom hogy képesek vagytok önálló döntést hozni, mert így működik az emberbárt orvoslás.”