brüsszel • A 28 tagállamból beérkezett választási eredmények és becslések alapján a Kantar közvélemény-kutató szerint így fog kinézni a 751 tagú Európai Parlament összetétele (zárójelben a 2014-es mandátumszámok):
- Európai Néppárt (EPP): 179 mandátum (216)
- Szocialisták és Demokraták (S&D): 150 (185)
- Liberálisok (ALDE): 107 (69)
- Zöldek (Greens/EFA): 70 (52)
- radikális baloldal (GUE/NGL): 38 (52)
- konzervatívok (ECR): 58 (77)
- Szabadság és Direkt Demokrácia (EFDD): 56 (42)
- Nemzetek és Szabadság Európája (ENF): 58 (36)
- más: 35
Ez a modell persze a most leköszönő parlament frakcióival számol, de nem tudjuk még, hogy a jelenlegi szélsőjobbos vagy nacionalista csoportok (három is van) hogyan alakulnak át, egyesülnek vagy szűnnek meg.
Mindenesetre annyi már biztosnak tűnik, hogy a jobboldali populisták bár növelni tudták EP-mandátumaikat, nem értek el áttörést. Ezzel szemben a leglátványosabb növekedést a liberális ALDE frakció produkálta, illetve a zöldek is növelték befolyásukat.
Az Európai Néppárt és az európai szocialisták nagyjából egyforma mértékben veszítettek képviselői helyeikből.
Bár ketten együtt már nem rendelkeznek a mandátumok többségével, az ALDE-vel vagy a zöldekkel szövetkezve is kényelmes többséget tudnak alkotni a centrista erők. Az ALDE-vel akkor is kényelmes maradna a többség, ha például a Fidesz mégis kilépne az EPP-ből.
A csúcsjelölti vitákon Frans Timmermans szocialista jelölt által felvetett „progresszív koalíció”, mely a radikális balt, a zöldeket, a liberálisokat és a szocialistákat foglalná magába, nem rendelkezne többséggel az új EP-ben.
EU28: Ladies and gentlemen, the new European Parliament!
Details: https://t.co/JaP0MTYOBR
(based on the results of the BBC, the European Parliament website, and based on our research of the future group affiliation of „new” parties entering the European Parliament). #EP2019 pic.twitter.com/WSMfdSRkuB— Europe Elects (@EuropeElects) 2019. május 27.