A #WalkoutToVote (Kivonulás szavazni) kezdeményezés keretén belül a félidős választások délelőttjén diákok ezrei vonultak ki az az iskolákból, hogy közösen elmenjenek szavazni. A több mint 20 ifjúsági szervezet által útjára indított kezdeményezés célja, hogy mozgósítsa a fiatalokat, akik hagyományosan alacsony számban vesznek részt ezeken a fordulókon.
Shorewood high school students arriving to the polls!#WalkoutToVote pic.twitter.com/D8jqPUuhNc
— Vote November 6th (@claudia_delgadi) November 6, 2018
Az idei évben azonban mindez megváltozhat. Egy pár hete közzétett kutatásban a 18-29 év közöttiek 40 százaléka mondta azt, hogy „mindenképp részt vesz” a félidős választásokon. A négy évvel korábbi fordulón ugyanennek a korosztálynak kevesebb mint 20 százaléka vett részt.
A felmérés előrejelzéseit az előzetes szavazatok megoszlása is alátámasztja (az előzetes/korai szavazatokról lent írtunk): Texas államban 2014-hez képest ötször több fiatal adta le voksát még a választás napja előtt, Nevadában szintén ötszörös, Georgia államban négyszeres, Arizonában pedig háromszoros a fiatalok előzetes szavazáson való részvételi aránya.
Shorewood, WI students marching to the polls #WalkoutToVote @50milesmore @ChangeTheRef @50MoreMass @joanwalsh @schoolwalkoutUS pic.twitter.com/fbKaYGkBJ6
— Chuck Carlson (@Moedog97) November 6, 2018
Ez leginkább a demokratáknak jelent jót, hiszen a legfiatalabbak körében Donald Trump elutasítottsága óriási. A már említett felmérésben a megkérdezettek 59 százaléka mondta azt, hogy sosem szavazna Trumpra. És bár az elnök maga valóban nincs a szavazólapon, a félidős választásokra nem jellemző magasabb részvételi arány és a kampány dinamikája is azt jelzi: a mostani fordulóra sokan úgy tekintenek, mint a Trump megítéléséről szóló népszavazásra.