Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

 

Eszmélet

 

 

Megjelent az Eszmélet 126. száma.

 

A lapszámban két interjúban emlékezünk meg Lenin születésének 150. évfordulójáról, akinek munkássága még azok számára sem megkerülhető, akik mindenestül elutasítják szellemi és politikai örökségét. Két újabb választ közlünk arra a körkérdésre, amit előző számunkban tettünk fel a radikális baloldal helyzetéről. A baloldal globális útkeresésének gondolta a lapszám két másik cikkében is jelen van: Hegyi Gyula a mai, új hidegháborús körülmények között elemzi a szocialista baloldal és az imperializmus kapcsolatát, William I. Robinson pedig egy új internacionálé létrehozása mellett érvel a lopakodó fasizmus elleni védelem jegyében. Sonia Combe könyvrészlete az államszocialista rendszerek marxista, értelmiségi ellenzékének magatartását mutatja be, Anna Segherstől Lukács Györgyig. Másik fő tematikánk a gender kérdésköre. Susan Zimmermann írása a munkásmozgalom és a nőmozgalom ellentmondásos kapcsolatát ábrázolja történeti perspektívában; Julia Roth és Manuéla Boatcă tanulmánya pedig a globális egyenlőtlenségek összefüggéseiben vizsgálja a társadalmi nem és az állampolgárság viszonyát. A hazai gendervitákhoz kívánunk hozzájárulni az Aspasia évkönyv szerkesztőségi cikkének közreadásával, amely a kelet-európai genderellenes hullám tényeit foglalja össze.

E szám részletes tartalomjegyzéke és az írások rövid ismertetői ide kattintva olvashatók.

 

 


 

Az Eszmélet 1989 óta megjelenő, negyedéves társadalomkritikai folyóirat, amely a nemzetközi antikapitalista baloldal részeként definiálja magát. Egyik fő feladatának a globális kapitalizmus kritikai elemzését tartja különböző – történeti, közgazdasági, szociológiai, politikai, gender vagy épp kulturális – szempontokból, támaszkodva a marxi elméleti tradícióra. Rendszeresen foglalkozik tehát napjaink legaktuálisabb kérdéseivel: a társadalmi egyenlőtlenségek, a szegénység, a háborúk, a migráció, a fajgyűlölet, a nők elleni erőszak vagy az ökológia kérdéseivel.

A kritikai megértés mellett a folyóirat keresi azokat a jeleket, azokat a kísérleteket a múltban és a jelenben, amelyek túlmutatnak a tőkés termelésen: idetartozik a munkásmozgalom története és jelene, az októberi forradalomból kinőtt államszocialista rendszerek tapasztalatai és a közösségi tulajdon kialakításának korábbi és mai kísérletei. Az Eszmélet továbbra is kutatja a lehetséges utakat egy szocialista társadalom irányában, ahol nem a profit – a tőkés magántulajdonon és osztályelnyomáson alapuló – termelése a társadalom szervezőelve, hanem az emberi szükségleteknek a természeti környezettel összehangolt tudatos kielégítése.

Az Eszmélet aktuális száma megtalálható a honlapon, illetve kapható

A folyóriat előfizethető a [email protected] email-címen.

Elektronikusan előfizethető (havi – minimum – egy dollárért) illetve támogatható a folyóirat az Eszmélet Patreon oldalán.

Az Eszmélet rendszeresen rendezvényeket is szervez, ezek és a folyóirat további hírei követhetők a Facebook-oldalon.