Szerkesztőségünk és közösségünk mély megrendüléssel értesült Hain Ferenc haláláról. Bár tudtunk a betegségéről, elvesztése így is váratlanul ért, és fájdalmas mindannyiunk számára, akik közelről vagy távolról követhettük Feri munkáját, életét.
Kutató, tanár, szövetséges, néhányunk számára barát volt, aki maradandó nyomot hagyott a hazai kritikai társadalomtudományban és a közösségi cselekvés gyakorlatában egyaránt. Feri egyszerre volt kutató és aktív cselekvő, aki a társadalmi egyenlőtlenségek, a szegregáció és az együttélés konfliktusainak feltárásán és enyhítésén dolgozott.
Közel egy évtizeden át foglalkozott Érpatak, majd kutatótársával, Balázs Annával együtt Tiszavasvári társadalmi viszonyainak kutatásával, szociálpszichológiai megközelítéssel. Ezekből a munkákból számos publikáció született, amelyek közül több a Mércén is megjelent.
Számára a kutatás és a cselekvés nem vált el egymástól. Az észak-magyarországi roma közösségekben végzett közösségszervező és érdekvédelmi munka (Tiszavasvári, Miskolc, Sajókaza) azt mutatta meg nekünk, hogy a társadalomtudomány eredményei a közösségek önrendelkezésének szolgálatába állíthatók, és ez adja legfőbb jelentőségüket.
A Kazán Közösségi házban szervezett Gólya Box klubban és a józsefvárosi Kesztyűgyárban tartott felnőtt- és gyerekedzései az amatőr sport élvezetére, közösségi jelentőségére tanítottak úgy, hogy a ringben olyan találkozásokat szervezett, amik máshol nem jöhettek létre, és a közös szenvedésen keresztül pedig a szolidaritás tapasztalatát erősítette. Meggyőződéssel hitt abban, hogy a tudományos reflexió és a gyakorlati cselekvés nemcsak összeegyeztethetők, hanem kölcsönösen megerősítik egymást.
Amint közeli barátai elmondták, Feri – az utolsó pillanatig dolgozott, gondolkodott, tervezett. Egyebek mellett szociális bokszhálózatot szeretett volna elindítani… Most mégis búcsúzunk. Emlékét és örökségét megőrizzük.
Hain Ferenc Mércén megjelent írásai itt találhatóak.