Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

A természet-helyreállítás démonizálása

Augusztus 18-án lépett életbe a természet-helyreállítási rendelet, melynek célja, hogy 2030-ig a Európai Unió degradált tengeri és szárazföldi ökoszisztémáinak 30%-át, 2050-ig pedig a 90%-át helyreállítsák. A rendelet különlegessége, hogy igen konkrét jogi kötelezettségeket ír elő a tagállamoknak a megszokott, üres lózungokkal és senki által be nem tartott céldátumokkal szemben. A rendelet elfogadásához rögös út vezetett, az Európai Parlamentben és az Európai Tanácsban is kemény ellenállásba ütközött a javaslat annak ellenére, hogy az eredeti tervezetet sok helyen jelentősen enyhítették.

Az Európai Néppárt (EPP), mely a legnagyobb frakcióval rendelkezik a Parlamentben, kifejezetten hevesen kampányolt azért, hogy a teljes tervezetet vonják vissza. Képviselőik a parlamenti vitában azzal érveltek, hogy a jogszabály veszélybe sodorná a mezőgazdaságból élőket és versenyképességi hátrányokat okozna az EU élelmiszeriparának az EU-n kívüli piacokkal szemben. Az EPP csoport odáig is elment, hogy az X-en (korábban Twitter) olyan kampányt folytatott, amiben azt hirdette, hogy a természet-helyreállítás rendelet, sőt maga Frans Timmermans (az Európai Bizottság szociáldemokrata alelnöke) kipaterolná a Mikulást a házából, hiszen Rovaniemi egész városát erdővé és egyéb természeti területté alakítaná vissza.

Kép forrása: EPP Group X (Twitter) oldala – https://x.com/EPPGroup/status/1676864056412745728

A szélsőjobboldali pártcsaládok ezzel egyidőben kisajátított magántulajdonnal és a nemzeti szuverenitás veszélybe kerülésének rémképével riogatták az uniós állampolgárokat. A francia Nemzeti Tömörülés EP képviselője, Aurélia Beigneux szerint a rendelet valójában az ökológiai ideológia vezérelte utópisztikus vágyálom, amely tönkreteszi az európai gazdákat. Miközben a természet helyreállítása a kisebb gazdálkodóknak igen sok előnnyel járna. Magyarországon évek óta több száz, sőt 2022-ben például több mint ezer milliárd forintra rúgott az aszálykár. Tehát példának okáért a vízvisszatartás nem csak a vizes élőhelyek helyreállítása, hanem a fenntartható mezőgazdaság szempontjából is kulcsfontosságú lenne.

Az Európai Tanácsban többek között a magyar kormányzat miatt került veszélybe a tervezet, ugyanis – bár a Fidesz képviselői az EP-ben megszavazták a törvényt – a korábbi ígéretek ellenére hirtelen a rendelet tervezete ellen foglaltak állást, szuverenitásvédelmi okokra hivatkozva.

A szavazáson végül csak annak köszönhetően ment át, hogy Leonore Gewessler, osztrák környezetvédelmi miniszter annak ellenére szavazott igennel, hogy az általa képviselt kormánykoalíció nagyobbik pártja, az osztrák néppárt ellenezte a rendeletet. Ausztria néppárti kancellárja, Karl Nehammer emiatt jogi eljárást helyezett kilátásba saját miniszterével szemben, sőt egy időre a kormánykoalíció egyben maradása is kérdésessé vált.


 

A végül sikeresen megszavazott természet-helyreállítási rendelet természetvédelmi jelentőségéről ebben, politikai jelentőségéről pedig ebben a Kihalni veszélyes podcast adásban beszélgettünk szakértőinkkel.

Az EthProMedE projekt keretében, az Európai Unió finanszírozásával készült. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.

Kiemelt kép: MTI/Varga György