Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

A brazil filozófus, aki forradalmi pedagógiájával ma is inspirál

Régi adósságot törleszt a hazai könyvkiadás azzal, hogy megjelenik Paulo Freire immár több mint negyven nyelvre lefordított alapműve, Az elnyomottak pedagógiája. A mű több olyan aktuális üzenetet közvetít, amelyet a magyar politikai és mozgalmi színtérnek is érdemes volna megfontolnia. Például keresztény nézőpontból kritizálja a jobboldali és szélsőjobboldali megközelítéseket, és egyúttal bírálja az egyszerű emberek lenézésére épülő (például „birka szavazókat” emlegető), liberális dehumanizáló diskurzusokat. Ehhez hasonló meglátásai remélhetőleg itthon is a megértésre, de legalábbis gondolkodásra vagy vitára késztetnek majd.

A kötet október 29-i bemutatóján beszédet mondott Törley Katalin és Pilz Olivér a szervező Tanítanék Mozgalom részéről, valamint Mészáros György (neveléstudományi kutató, pedagógiai etnográfus, az ELTE PPK Neveléstudományi Intézetének oktatója) és Udvarhelyi Tessza (A Város Mindenkié és a Közélet Iskolája társalapítója).

Paulo Freire gondolatairól és a kritikai pedagógiáról Szarka Alexandra (Pedagógus, a Pirosfecske Pedagógiai Kollektíva tagja, a Deviszont Közösségi Tér egyik alapítója, az ELTE PPK Neveléstudományi Doktori iskola hallgatója), Tóth Tamás Május (neveléskutató, a Magyar Pedagógiai Társaság és a Gyermekbarát Mozgalom tagja), Kovács Ágnes (az Artemisszió Alapítvány projektkoordinátora) és Csovcsics Erika (pedagógus, PTE BTK Nevelésszociológia tanszékének doktori hallgatója, a pécsi Gandhi gimnázium korábbi igazgatója) beszélgetett Ungvári Sára (pedagógus, a Tanítanék program koordinátora, a Lyukasóra podcast hostja) moderálása mellett.

Mészáros Györgynek a könyvhöz írt Előszava nemrég jelent meg a Mércén, ide kattintva olvasható.

A könyvbemutatóról készült felvételt a Nagy Dániel készítette. A videót a Tanítanék Mozgalom engedélyével közöljük.

Címlapkép: Paulo Freire: Az elnyomottak pedagógiája című könyve magyar kiadásának bemutatója. Fotó: Nagy Dániel