A Társaság a Szabadságjogokért jogerősen pert nyert az állam ellen az otthongondozó anyák ügyében, derül ki a szervezet közleményéből.
A döntés alapján az államnak támogatott lakhatást kell biztosítania a fogyatékkal élők számára a lakhelyük – családjuk lakhelye – közelében, vagyis azzal nem teljesíti a feladatait, ha elzárt, távoli tömegintézményekben ajánl fel elhelyezést.
Mint írják,
„A Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítéletében kimondta, hogy a magyar állam megsértette a TASZ által képviselt súlyos-halmozott fogyatékossággal élő emberek és az őket gondozó édesanyjuk emberi méltóságát, magánélethez való jogát és egyenlő bánásmódhoz való alapjogát azzal, hogy nem biztosít számukra megfelelő ellátásokat. A másodfokú bíróság mindenben megerősítette a Fővárosi Törvényszék elsőfokú ítéletét. Az ítélet óriási hatással lehet több tízezer, hasonló helyzetben lévő család életére.” A kormány az eddigiekben igen mostohán kezelte az otthonápolókat. A fogyatékos gyereküket ellátókat ugyanis nem részesíti megfelelő támogatásban, így vagy a határ menti tömegintézményekben kell elhelyezniük a gyereket, vagy folyamatosan el kell látniuk őket otthon, életük végéig. A főváros közelében nincs ilyen szolgáltatást nyújtó állami intézmény.A TASZ 2017-ben indított pert hat édesanya és fogyatékossággal élő gyerekeik képviseletében, amit 2021 decemberében – vagyis négy év múlva – meg is nyert elsőfokon a Fővárosi Törvényszéken, ami kimondta, hogy az állam embertelen választás elé állítja a fogyatékkal élők családjait.
2022. április 12-én a Fővárosi Ítélőtábla mindenben megerősítette a Törvényszék döntését.
Vagyis az államnak létre kell hoznia támogatott férőhelyeket, és fejenként ötmillió forint kártérítést kell fizetnie.
„Elmondhatatlanul örülünk, hogy immár jogerősen is kimondta a bíróság, hogy a fogyatékos embereknek is joguk van a méltó életre és az ehhez szükséges ellátásokra. Ezzel végre elégtételt kaptak az évtizedek óta küzdő anyák és gyermekeik”
– mondta Boros Ilona, a TASZ Egyenlőségprojektjének vezetője.
„Ezzel az ítélettel remélhetőleg precedenst is teremtettünk több tízezer hasonló helyzetben lévő ember számára, hiszen a konkrét ügyben hozott döntés minden fogyatékossággal élő ember lakhatási jogát elismeri”
– tette hozzá dr. Pető Márk ügyvéd, aki az édesanyákat és gyermekeiket képviselte az ügyben.
A választások után a napokban tette közzé 12 pontos követelését a Lépjünk hogy léphessenek Egyesület fogyatékossággal élőket és őket ápoló családokat képviselő civil szervezet.
A szervezet arra buzdítja a polgárokat, hogy Facebook-kommentben megjelölve szólítsák fel országgyűlési képviselőiket a fogyatékosok és az őket otthon ápoló családtagok érdekeinek képviseletére is, egyszersmind jelezték, hogy nyitottak a szakmai párbeszédre és tanácsadásra.
Mint ismert, Novák Katalin családügyi miniszter szeptemberben jelentette be, hogy 2022. január 1-jétől a minimálbér szintjére emelkedik a gyermekek otthongondozási díja (gyod). Az idős hozzátartozóikat, házastársaikat otthon gondozók azonban továbbra is nagyjából 50 ezer forintot kapnak havonta annak ellenére, hogy akár 0-24 órában, szünnap nélkül látják el a családtagjuk ápolásával járó feladatokat.