Frissítés 3 (20:41):
153 ember van a Vjaszna listáján, ennyi tüntetőt és újságírót tartóztattak le a mai minszki tüntetésen. Egyszerre ennyi ember még nem került őrizetbe azóta, amióta elkezdődtek a Lukasenka távozását sürgető demonstrációk az elcsalt belarusz választások után.
Frissítés 2 (19:53):
Az összes orosz újságírót elengedték, miután a minszki orosz konzul a helyszínre sietett.
Frissítés (19:41):
Az Oroszországi Újságírók Szakszervezetének titkára a sajtóval közölte, hogy követik az eseményeket a Belaruszban fogvatartott orosz újságírókkal kapcsolatban. A nyilatkozat szerint Minszk biztosította a Szakszervezetet, hogy minden regisztrált újságírót szabadon fognak engedni.
Arról, hogy a nem regisztrált, illetve nem orosz újságírókra mi vár, semmilyen tájékoztatást nem adtak a belarusz illetékesek.
A Vjaszna Emberi Jogi Központ időközben 76 emberről tud egyelőre, akit eddig csütörtökön letartóztattak. Az orosz állami hírügynökség (TASZSZ), valamint belarusz újságírók mellett az Associated Press (AP), valamint a Reuters munkatársai is feltűnnek a listán.
Korábban írtuk:
Csütörtök este az OMON munkatársai igazoltattak, majd az Oktyabrszkij kerületi belügyi osztályra szállítottak nagyjából 20 újságírót mikrobuszban. A sajtósok jelenleg is ott tartózkodnak, egyenként vizsgálják át őket.
Az újságírók korábban azért gyülekeztek a minszki Szabadság téren, hogy a Lukasenka elleni tüntetéshullám legújabb akciójáról tudósítsanak.
Azonban a tüntetés még meg sem kezdődött, amikor a rendőrök összeterelték a téren tartózkodó összes sajtóst arra hivatkozva, hogy a személyes dokumentumaikat akarják ellenőrizni.
A letartóztatott újságírók közt van a Radio Szvaboda, a Nasa Niva, az AP, a Belszat, a Reuters és az orosz állami hírügynökség, a TASSZ munkatársa is. A letartóztatásukról a tut.by és az MBH Media közölt videófelvételt:
На площади Свободы в Минске всю прессу просят пройти в автобус ОМОН «для проверки документов». Видео: @MBKhMedia pic.twitter.com/GfF3maxF67
— МБХ Медиа (@MBKhMedia) August 27, 2020
Az MBH Media szintén letartóztatott újságírója a belügyi osztályról tudósít, állítása szerint a rendőrök folyamatosan filmezik őket, és a telefonjuk átadására kérik őket. A fogva tartott sajtósokat egyenként kihívják egy asztalhoz, ahol átvizsgálják az útlevelüket és megkérdezik, mikor érkeztek Belaruszba. Az MBH tudósítója szerint eredetileg 21-en voltak, de 3 új személy is érkezett azóta.
A tüntetők azóta a Szabadság térről átvonultak a Függetlenség terére, ahol az MBH Media felvételének tanúsága szerint már szép számban összegyűltek az emberek:
Сейчас на площади Независимости у Красного Костела. Видео: @MBKhMedia pic.twitter.com/JjzHciAxw4
— МБХ Медиа (@MBKhMedia) August 27, 2020
Az elmúlt hetek tüntetései során a belorusz hatóságok többször is megtámadták a sajtó munkatársait: augusztus 11-én például a rendfenntartó erők a BBC tévés stábját támadták meg, az egyik riporter nyakából kitépték a sajtóigazolványt, két másiknak pedig kirángatták a kezéből a kamerát, amiket megpróbáltak összetörni. A stáb összes tagján sajtómellény volt.
Szintén a tüntetések kezdetén lőtték lábon gumilövedékkel a Nasa Niva tudósítóját, Natalja Lubnyeszkaját egyenruhások, de Tut.by, az AP és a Belszat munkatársai is elszenvedtek fizikai támadásokat. A Belorusz Újságíró Szövetség szerint legalább 55 újságírót tartóztattak le a tüntetések során.
Belaruszban az augusztus 9-i elnökválasztás óta polgárháborús állapotok uralkodnak, egymást érik a tömeges tüntetések és a sztrájkok, amikkel szemben egyrészt rendőri brutalitással, másrészt egyéb megfélemlítési eszközökkel – például a sztrájkolók kirúgással fenyegetésével – lép fel a hatalom. Legutóbb például szerda este oszlatta fel a rendőrség a békés tüntetőket Minszkben.
A belorusz helyzetet folyamatosan figyelemmel kísérjük, az ezzel kapcsolatos cikkeinket itt lehet megtalálni.