A szlovák parlamenti választások beigazolták a várakozásokat, sőt, kicsit túl is teljesítették azokat, miután a populista jobboldal hatalmasat aratott, a magyar pártok brutális vereséget szenvedtek, és az elvileg szociáldemokrata Smer egy jó időre eláshatja magát.
A végleges eredmények alapján várhatóan Igor Matovič, a szélsőjobboldali Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OĽaNO) elnöke lesz Szlovákia új miniszterelnöke, a Smer ciklus közben kinevezett Peter Pellegrinije után.
A képviselői helyek a következőképp fognak alakulni:
Oľano 53
Smer 38
Sme rodina 17
Kotlebáék 17
SaS 13
Za ľudí 12
A választás 2002 óta nem látott mértékben mozgatta meg a szlovák állampolgárokat, akkor 70 százalék fölött volt, azóta viszont nem volt 60 felett, most szombaton 65,83 százaléknyian járultak az urnák elé – a magyarlakta területeken azonban jellemzőbb volt az alacsony részvétel.
Míg Pozsonyban a választók több, mint 78 százaléka adta le szavazatát, addig a magyaros körzetekben sokszor a hatvan százalékot sem érte el a választók aránya a szlovákiai magyar Paraméter beszámolója szerint – ez pedig meg is látszik a magyarokra lövő etnikai pártok csúnya lebőgésén.
De nem csupán a Fideszhez közel álló magyar párt, a három százalékos eredményt elérő MKÖ és az interetnikus, két százalékot kapó (és az előbbitől mindenhol kikapó) szlovák-magyar Híd-Most nem jutottak be a parlamentbe, de Zuzana Čaputová elnök pártja, a magyar tagozattal is rendelkező liberális Progresszív Szlovákia támogatottsága is összeomlott.
Bugár Béla, a Híd-Most elnöke a hírek hallatán benyújtotta lemondását pártvezetői tisztségéről.
Azt egyelőre nem tudni, ki lesz az utódja, mint mondta, ez a pártkongresszus fogja eldönteni, azonban továbbra is szeretné segíteni a pártot a szlovák parlamentből harminc év után távozó politikus. A Paraméter Bugárral készült interjúját itt tudjátok megnézni.
Összességében elmondható, hogy a választók keményen büntették az eddig kormányzó koalíciós pártokat, az elvileg baloldali Smert, a jobboldali SNS-t és a magyar-szlovák Híd-Mostot, így a jobboldali pártok koalíciós kormányzásra készülhetnek, az OĽaNO, SaS, Za ľudí pártoknak megvan a kormányzó többséghez szükséges számú helyük az országgyűlésben.
Azonban akár alkotmányozó többség is lehetséges, ha a pártok megállapodnak Boris Kollár-vezette jobboldali-populista Család vagyunk (Sme rodina) párttal, így ugyanis meglenne az ehhez szükséges háromötöd, vagyis több, mint 90 hely a 150 fős szlovák parlamentben.
Érdekes fordulat ugyanakkor, hogy gratulációja mellett Pellegrini eddigi miniszterelnök azt is elmondta, akár hajlandó is lenne a Smer az együttműködésre a jobboldali blokkal, noha ez már végképp megkérdőjelezi a párt önmagáról hirdetett ideológiai hovatartozását – noha eddigi koalíciós partnerei sem a szociáldemokrata elvek zászlóvivői voltak. Pellegrini az együttműködés lehetőségéről elmondta,
„Soha nem mondd, hogy soha. Én nem zárkózom el a megbékélés koalíciója elől, amely a lehető legnagyobb stabilitást garantálná. De ezt a kérdést Igor Matovičnak kell feltenni, hogy hajlandó lenne-e ilyesmire, hogy felhív-e majd.”
Erre azonban nem fog sor kerülni: a megválasztott miniszterelnök reakcióképp a Magyarországon is népszerű betintázós váddal illette elődjét, mondván
„Feltételezem, hogy amikor Pellegrini ezt a kijelentést tette, a Smer székházában már jócskán iszogattak. Üdvözlöm Peťo Pellegrinit, a válaszom, hogy semmi esetre sem”
Szintén érdekesség, hogy a korábbiaktól eltérően az új jobboldal immár nem a Ján Slota idején megszokott véresszájú etnicista magyarellenességgel igyekszik támogatókat szerezni, ami meg is hozta gyümölcsét: több magyarlakta járásban is kiemelkedően jó eredményeket ért el az OĽaNO, megelőzve a kifejezetten magyarokra célzó pártokat.
A magyarok elleni etnicista uszítás félredobását jelzi az is, hogy a pártnak lesznek magyar képviselői is,
„Közvetlenül képviselni fogjuk a szlovákiai magyarokat, hiszen legalább két-három magyar nemzetiségű képviselőnk lesz, bár ezt még pontosan nem tudom. Grendel Gábor, aki szlovákiai magyar, a második legtöbb preferencia-szavazatot szerezte. Azon leszünk, hogy Szlovákiában minden nemzetiség képviselője jól érezze magát”
– mondta Matovič.
Előzetes elemzésünk a szlovák helyzetről itt olvasható. A cikkben megkérdezett szakértőnk, Alena Krempaská az Egyszerű Emberekről igen lesújtóan nyilatkozott:
„A pártban sok az eddig ismeretlen, új arc, vallási fundamentalisták, akik nyíltan elnyomják a nők reproduktív jogait és éppígy nyíltan uszítanak az LMBT közösség tagjai és jogai ellen. Népszerűségük növekedése alapján Krempaská szerint az elkövetkezendő években ezen jogok és szabadságok csorbítását leszünk kénytelenek végignézni.”