Ma délután szavaz az Országgyűlés két elég fontos pozícióról: újabb 9 évre legfőbb ügyésznek választhatják Polt Pétert, Handó Tündéből pedig alkotmánybíró lehet.
A feltételes mód némileg feleslegesnek is tűnik, hiszen mindkét kinevezésről kétharmados hatalmával élve dönthet a jelenlegi kormány.
Azt talán mondani sem kell, hogy Polt és Handó kinevezésének lehetősége nem aratott osztatlan sikert. Szabó Szabolcs független országgyűlési képviselő például így fogalmazott:
„Ma délután több fontos, a rendszer jellegét jól visszaadó, és sajnos a kormányzati cikluson messze túlnyúló kihatású személyi döntést hoznak meg a 2/3-os matematikai többségükkel visszaélő fideszes képviselők. Handó Tündét az Alkotmánybíróság új tagjának választják (jelen pozíciójában már tarthatatlanná vált). Polt Péter viszont megszolgálta, hogy további 9 évre a magyar igazságszolgáltatást, legfőbb ügyészi pozíciójából gazságszoláltatássá lényegítse át.”
Korábban volt rá példa, hogy ilyen horderejű döntéseknél az ellenzék egységesen fejezte ki tiltakozását (a leglátványosabb egyértelműen a rabszolgatörvény megszavazása volt). Most azonban úgy tűnik, nincs szó ilyesmiről. Legalábbis Szabó Facebook-posztjából ez derül ki:
„A parlamenti ellenzéki pártok kellően erős, az ügy súlyához méltó kezdeményezéssel, közös akcióra vonatkozó javaslattal idáig nem álltak elő. Ezért a szavazás előtt pár órával úgy döntöttem, hogy a pártkáderek szavazási legitimációs játékban nem veszek részt.”
Nem Szabó Szabolcs az egyetlen, aki hangot adott elégedetlenségének.
Hadházy Ákos szintén jelezte, hogy nem akar részt venni a Polt kinevezéséről szóló szavazáson. Mint írta:
„Bármilyen szavazáson megnyomhatjuk a NEM gombot, de ezzel úgy sem érünk el semmit. Csak statisztálunk a rendszer működéséhez, hogy úgy nézzen ki, mintha itt valami működő parlamentáris demokrácia lenne.”
FRISSÍTÉS:
A Demokratikus Koalíció ma délután, 15 óra 14 perckor küldött sajtóközleményében jelezte: a párt országgyűlési képviselői nem vesznek részt a Legfőbb Ügyész és az Alkotmánybíróság tagjának megválasztásában.
Mint írták:
„A Fidesz az elmúlt kilenc évben rendre megszegte a jogállamiság valamennyi követelményét és egyeztetés nélkül fideszes pártkatonákat ültetett az elvileg független közjogi tisztségekbe.
Most is így történt. A Legfőbb Ügyész és az Alkotmánybíróság tagjának jelölésekor ez alkalommal sem egyeztettek az ellenzék képviselőivel, nem válaszoltak kérdéseikre a bizottsági üléseken.
A Demokratikus Koalíció ezért nem vesz részt a Legfőbb Ügyész és az Alkotmánybíróság tagjának titkos megválasztásában. Mi, európai magyarok nem veszünk részt a jogállam totális leépítésében. A Fidesz semmibe veszi a választói akaratot, az ellenzéki képviselőket, ebben mi nem leszünk cinkosok.”
Szabó Szabolcs posztja pedig itt olvasható: