Kedden tartanak választásokat Izraelben, ahol Benjamin Netanjahu jelenlegi kormányfő (Likud) kihívásokkal néz szembe az áprilisi országos választásokon. A legerősebb ellenzéki erő, a Kék-Fehér Párt előzi a felmérésekben mintegy 2 százalékkal, és a miniszterelnök maga csalás és korrupció miatt néz szembe büntetőjogi eljárással.
Ezen körülmények között próbálja mindinkább megszólítani a kisebb jobboldali pártokat, illetve a szélsőjobboldali szavazókat a miniszterelnök, aki – szombati ígérete szerint – győzelme esetén annektálná az 1967 óta megszállás alatt tartott Ciszjordániának zsidó telepesek által lakott részeit.
A formálisan Palesztin Hatóság alá tartozó megszállt részeken több százezer zsidó telepes él, zárt közösségekben. A telepeket a legtöbb ország elutasítja, mivel azok létesítése ellenkezik a nemzetközi törvényekkel.
A szombati, izraeli 12-es csatornának adott interjújában Netanjahu a kérdésre, miszerint hogyhogy nem csatolta Izraelhez még a nagyobb telepeket, így válaszolt:
„Ki mondta, hogy nem csináljuk meg? Afelé tartunk, már beszélünk róla.”
„Azt kérdezi, hogy elvisszük-e a dolgot a következő fázisba. A válasz igen, elvisszük.”
„Az én álláspontom szerint minden telep izraeli, és izraeli kormányként felelősséggel tartozunk feléjük. Senkit sem fogunk kitelepíteni, és nem fogok hatalmat adni a palesztinoknak.”
Száeb Erekat, a Palesztin Hatóság főtárgyalója vasárnap éles hangú közleményben reagált Netanjahu nyilatkozatára:
„Továbbra is a nemzetközi fórumokon, köztük a nemzetközi büntetőbíróságon keresztül érvényesítjük jogainkat, amíg el nem érjük a régóta esedékes igazságszolgáltatást”
– mondta, majd hozzátette, valószínűleg Donald Trump amerikai elnök politikájára utalva:
„Netanyahu kijelentése nem meglepő. Izrael továbbra is arcátlanul megsérti a nemzetközi jogot, amiért a nemzetközi közösség továbbra is büntetlenséggel jutalmazza Izraelt”
Az izraeli pártok közül kizárólag a baloldali Merec tiltakozott a kijelentések miatt eddig, Tamar Zandberg, a párt vezetője szerint ha jelentős számú palesztin népességet is Izraelhez csatolnak az annexió során, akkor vagy kapnak választójogot, és ezzel csökken a zsidó népesség szavazataránya, vagy nem kapnak, akkor pedig jogfosztott polgárok sokasága miatt apartheid valósulna meg.
Benjamin Netanjahu esélyeit, és az izraeli jobboldali politika jövőjét a Mércén Győri Gábor elemezte nemrég.
FRISSÍTÉS: Időközben a Kék-Fehér Párt vezetője, Beni Ganz is nyilatkozatot adott ki, melyben felelőtlennek titulálta Netanjahu szavait:
„Úgy gondolom, hogy ez egy stratégiai és történelmi döntés, amelynek felvetése egy választási kampány ötleteként nem komoly, és felelőtlen”
– mondta, majd hozzátette:
„Azt mondtuk, hogy regionális és globálisan támogatott békeszerződésre törekszünk, miközben megtartjuk alapelveinket”