A kormányhivatal törvényességi felügyeleti vizsgálatot indított a Kőbányai Önkormányzat lakásokról szóló rendeletének egy paragrafusa miatt, ami kiköti, hogy
10 évig nem létesíthető lakásbérleti jogviszony olyan önkormányzati bérlakást bérlő személlyel, akinek a lakásbérleti jogviszonya ugyan nem neki felróható okból szűnt meg, de tovább maradt a lakásban, mint azt az önkormányzat engedélyezte.
A vizsgálatot a hivatal az Utcajogász civil szervezet feljelentése nyomán indította.
Az Utcajogász kedden jelentette be egy Facebook posztban, hogy a kormányhivatal vizsgálatot indított a X. kerületi önkormányzattal szemben. A posztban kiemelik, hogy a kérdéses rendelet azt jelenti, hogy még ha csak egy nappal tovább maradtál is a lakásban, mint azt az önkormányzattal kötött bérleti szerződésed engedélyezte, akkor onnantól kezdve 10 évig nem pályázhatsz újra lakásra. Mindez ráadásul akkor is így van, ha jogviszonyod önhibádon kívül szűnt meg.
A lakásokról és a nem lakás céljára szolgáló helyiségekről szóló 2012-es önkormányzati rendelet nyolcadik paragrafusa szó szerint így szabályozza a bérleti jogviszony létesíthetőségét:
„Lakásbérleti jogviszony tíz éven belül nem létesíthető azzal a személlyel, akinek a lakásbérleti jogviszonya nem neki felróható okból szűnt meg, és a lakás birtokba adására vonatkozó kötelezettségét nem teljesítette.”
A rendeletnek ezt a részletét az illetékes kormányhivatal a Magyarország helyi önkormányzatairól rendelkező 2011. évi törvény alapján vizsgálja, amely kimondja, hogy abban az esetben lehet törvényességi felügyeleti eljárást indítani egy önkormányzat ellen, ha döntései és döntéshozatali eljárása kapcsán felmerül a jogszerűtlenség gyanúja.
A Kőbányai Önkormányzat nem éppen a szociális érzékenységéről ismert: a tizedik kerületi hivatal a több önkormányzati bérlakásnak otthont adó Bihari utcai és Hős utcai társasházak esetei kapcsán került többször is a hírekbe az utóbbi hónapokban. Az ottani lakók sorsa továbbra is rendezetlen, többüket még mindig kilakoltatás fenyeget az épületek tervezett ledózerolása miatt. És közülük is többen önhibájukon kívül kerültek ebbe a helyzetbe, de a jelenlegi szabályozás alapján ez nem számít – ha a szerződésük megszűnte után nem hagyják el azonnal a lakásukat, onnantól kezdve tíz évig nem pályázhatnak újra önkormányzati lakásra. A budapesti lakásárak pedig biztosan garantálják, hogy ne tudjanak piaci áron lakást bérelni.
A kormányhivatal döntését közlő dokumentum egészét az Utcajogász Facebook oldalán lehet elolvasni: