Délután 4-kor jár le az ajánlások leadási határideje az országgyűlési választásokra. Az a párt állíthat egyéni jelöltet egy adott körzetben, amely eddig 500 érvényes ajánlást ad le.
Országos listát pedig az a párt állíthat, amely legalább 9 megyéből és a fővárosból összeszed 27 jelöltet. A ma délelőtt 11 órás adatok alapján pedig erre 29 pártnak már most lehetősége van, és 5-10 párt még ott táncolhat a listaállításhoz szükséges jelöltek számánál. Listát holnap 4 óráig tudnak állítani a pártok a Nemzeti Választási bizottságnál.
Ez a szám mindenképpen rekord lesz, hiszen 2014-ig az 1994-es választás számított rekordernek a maga 15 pártlistájával. De 4 éve a kamupártok tobzódásának kezdetén is csupán 18 pártlista szerepelt a szavazólapokon. Idén viszont rekordhosszúságú lehet a szavazólap, mivel a Mérce számításai szerint 35 fölött is lehet akár a listát állító pártok száma. Az biztos, hogy ma délelőtt 11 óráig 29 párt felel meg a listaállítás feltételeinek.
A listaállítás viszont nem csak a szavazólap hossza miatt érdekes. A listát állító pártok állami támogatáshoz jutnak, amelyet vissza kell fizetni ugyan, ha a párt nem ér el számottevő eredményt, de a 4 éve listát állító pártok közül szinte senkivel se tudta ezt visszafizettetni a hatóság.
De a listát állító pártok reklámidőt is kapnak a törvény szerint az ezt lehetővé tevő tévéknél. Az RTL Klub és az ATV vállalta, hogy közzéteszi a listát állító pártok reklámjait. 30 pártnál ez azt jelenti, hogy a hátralévő 30 napban 2700 percnyi reklámidő jut majd ezeknek a pártoknak. Azaz körülbelül napi másfél órát mennek majd választási reklámok ezeken a csatornákon.
Ha végignézünk a listát állító pártokon, egyértelmű, hogy ezeknek többsége kamupárt, amely semmit se csinált még, nincs érdemi politikai tevékenysége, csak a pénzszerzésre hozták létre őket. Kérdés, hogy a magyar hatóságok miért nem tesznek semmit, amikor a vak is láthatja, hogy itt a választási törvénnyel való visszaélés lehetősége áll fenn, és amikor sorjáznak az információk, amelyek vásárolt névjegyzékekről, cserélgetett aláírásokról szólnak.
A listaállításhoz szükséges számú egyéni képviselővel rendelkező pártok listája jelenleg alább olvasható. Bár vannak pártok ahol ez a szám csökkenhet, de itt azokat a pártokat gyűjtöttük össze akiknek legalább 40 jelöltjük van bejelentés alatt a nemzeti Választási Irodánál.
Érdemi politikai tevékenységet végző pártok:
- Fidesz-Kdnp
- DK
- MSZP-Párbeszéd
- Jobbik
- LMP
- Momentum
- Magyar Kétfarkú Kutya párt
- Együtt
Valaha már hallottunk róluk:
- Munkáspárt
- Magyar Igazság és Élet pártja
- Magyarországi Cigányok pártja
Semmilyen politikai tevékenységet nem végző pártok:
- Családok pártja
- Medete párt
- Összefogás párt
- Tenni akarás mozgalom
- Szegények pártja
- Szegény emberek Magyarországért párt
- Kell az összefogás párt
- Rend és elszámoltatás párt
- Net párt
- Közös nevező 2018
- Európai roma keresztények jobblétéért demokratikus párt
- Iránytű párt
- Sportos és egészséges Magyarországért párt
- Hajrá Magyarország! párt
- Közösen egymásért demokratikus néppárt
- Elégedett Magyarországért mozgalom
- Lendülettel
- Haza mindenkié
Ezenkívül esélyes még a listaállításra:
- Haladó Magyarországért párt
- Nemzet és béke
- Értünk értetek
- Egyenlőség roma párt
- Hátrányos helyzetűek pártja
- Demokrata párt
- Európai cigányok demokratikus pártja
- FKGP
- A haza pártja
- Magyarországért demokratikus párt
- Jó út MPP
- MOMA