A visegrádi országok családpolitikai ügyekkel foglalkozó parlamenti bizottságainak képviselői ma találkozót tartottak Budapesten, amiről az MTI velős összefoglalóban adott hírt. Az esemény legfőbb eredményének az tűnik, hogy a jelenlévők megállapodtak abban, hogy az uniós családpolitikát meg kell erősíteni.
Ez azért érdekes, mert jelenleg hivatalos EU-s családpolitika nem létezik. Azt, hogy hogyan és mennyire támogatják a családokat, vagy mivel ösztönzik állampolgáraikat a gyerekvállalásra, a tagállamok döntik el, az EU ebbe nem szól bele. Persze lehet, hogy a lengyel, cseh, szlovák és magyar képviselőket pont ez zavarta, és szeretnék, hogy az EU ennél szigorúbban szabályozza a tagállamok családpolitikáját.
A találkozón résztvevő Selmeczi Gabriella nyilatkozata alapján azonban valószínűbbnek tűnik, hogy az EU nemek közti egyenlőségről és a szexuális irányultságról vallott elveivel van probléma. Selmeczi közölte, hogy
„a konferencián nyomatékosan hangot adtak annak, hogy a család a nő és férfi kapcsolatán alapul, ahogy az a magyar alaptörvényben is szerepel, és annak is, hogy elutasítják a „gender programot”.
Azt is hozzátette, hogy a delegációk egyetértettek abban, hogy „biológiai nemek vannak”.
Amit az EU egyébként a nemekről vall (és az Európai Bizottság nemek közti egyenlőségről szóló oldala férfiakról és nőkről szól, tehát a biológiai nemek létezését ez EU biztosan nem kérdőjelezi meg):
- növelni kell a női munkaerőt a piacon és törekedni kell az egyenlő gazdasági önállóság elérésére férfiak és nők között;
- csökkenteni kell a nemek közti bérszakadékot;
- elő kell segíteni a nemek közti egyenlőséget a döntéshozatalban;
- küzdeni kell a nemi alapú erőszak ellen;
- elő kell segíteni a nemek közötti egyenlőséget és a nők jogait az egész világon.
Nem világos, hogy a „gender programon” Selmeczi pontosan mit ért, de talán a fenti pontokkal ő is egyet tud érteni.
A család férfi és nő kapcsolataként való értelmezése már inkább szembemegy az EU-s elvekkel, mivel az Európai Bizottság LMBTQ emberek jogaival kapcsolatos akciótervében kiemelt célként szerepel az egyenlő jogok elősegítése és promotálása. Persze még akkor is, ha nem meleg párok családalapításáról beszélünk, a kormány családdefiníciója úgy is rendkívül kirekesztő. A fideszesek közt vajon nincsenek egyedülálló szülők?
Végezetül pedig azt is megállapította a mai tartalmas V4 találkozó, hogy nem a migráció a megoldás a népességfogyásra. Rendben van, de úgy tűnik, a Fidesz családpolitikája sem az.
(MTI)