Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

Higgyünk Orbán jószándékában, az eddig is bejött

Ez a cikk több mint 7 éves.

A CEU „egy olyan hadseregnek a tiszti iskolája, amelyik kemény küzdelmet folytat a magyar társadalomban.” Ezt a kis velős meghatározást Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője adta hétfőn az Index kamerája előtt. Ugyanezen a napon, a parlamenti ülésteremből kisurranó – a sajtót próbálta elkerülni – miniszterelnök azt mondta a CEU-t ellehetetlenítő törvényjavaslat kapcsán, higgyünk a magyar kormány „jószándékában”.

orban-miniszterelnok.jpg

Miért is ne hinnénk?? Hiszen a kormány mindent megtesz, hogy hitünk és bizalmunk legyen abban a bizonyos jószándékban. Végülis alig egy hete kitaláltak egy teljesen kamu indokot, egy nem létező rendellenességet – aminek létezését az Oktatási Hivatal is tagadta –, majd erre a nem létező problémára adtak egy igenis létező választ, amely ha jogerőre emelkedik, akkor utána nagy eséllyel hazánk egyik legelismertebb felsőoktatási intézménye nem fog létezni. Miután kiderült, hogy a kérdéses szabálytalanságok nem léteznek, a kormánykommunikáció azt próbálta eladni, hogy a CEU nem tartja be a törvényeket, csakhogy az felejtették el hozzátenni, hogy a törvény, amit nem tartanak be, nem is létezik, hiszen csak egy javaslat még, aminek nincs valós hatálya.

Kattints, és kövesd a Kettős Mércét, hogy ne maradj le egyetlen hírről sem!

A Kossuth Rádiónak pénteken Orbán Viktor azt is elmagyarázta, mennyire igazságtalan már, hogy a CEU egyszerre két, magyar és amerikai diplomát is ad a diákjainak, ez egyáltalán nem fair a magyar egyetemekre nézve. Vajon Magyarország miniszterelnökét miért zavarja, hogy lesznek olyan magyar diákok is, akik saját hazájukban ilyen versenyképes diplomát szerezhetnek, és miért nem azon dolgozik, hogy a többi magyar egyetem is profitálhasson a CEU létezéséből? Jó persze, azt akarja, hogy képtelenek legyünk elvándorolni, de látszólag ehhez nem kell CEU-s diploma, meg amúgy is, ő nevezte bátor, kalandvágyó ifjaknak azokat, akik külföldön is szerencsét próbálnak.

Mi a baj a CEU-törvénnyel?

A kormány javaslata szerint ezentúl csak úgy működhetne külföldi egyetem idehaza, ha az egyetem származási országa és Magyarország államközi szerződést kötne erről. Emellett a külföldi felsőoktatási intézményeket arra kötelezné, hogy a származási országukban is oktatási tevékenységet folytassanak, de a kétlaki egyetemek két szárnyának nem lehet ugyanaz a neve. Ha jövő februárig nem teljesülnek ezek a feltételek, a kormány megvonhatja a CEU működési engedélyét. A tervezet által támasztott feltételek egyértelműen mutatják, hogy a CEU az egész hadjárat célpontja, ami önmagában egy diszkriminatív eljárás. A szűk határidő és a tervezet társadalmi vita nélküli, rendkívüli eljárásban való erőltetése szintén jogsértőnek számít.

Szóval bízzunk a magyar kormány jószándékában. Bízzunk abban, hogy mindaz a rombolás, amit 2010 óta véghez vittek, a haza üdvét szolgálja. A köz javát szolgálja minden, a bezárt Népszabadságtól, a krétamentesített iskolákon át, a dáriuszi gazdagságra szert tevő Mészáros Lőrincig.

Az csak a baj, hogy a kormányzás nem bizalom alapján működik. Nyilván megbízunk édesanyánkban, megbízunk a barátainkban, és nagyritkán még így is csalódunk. De egy demokratikus országban ennél kevésbé vagyunk naivak. Tudjuk, hogy bizony a hatalom természete a visszaélés, éppen ezért kitaláltunk olyan dolgokat, amelyek ellenőrzik ezt a hatalmat, hogy jól végezze a dolgát. Például a törvénytervezeteket nem erőből nyomjuk át a parlamenten, hanem hosszú, nyilvános vitával mérlegeljük, hogy mi is a helyes döntés. Az ellenzék teret kaphat a hatalom ellenőrzésére, az alkotmánybíróság őrködik a jogaink felett, és így tovább.

Kedden rendkívüli eljárásban tárgyalja az Országgyűlés a CEU-törvényt. Délután 5-től a vasárnapi tüntetés szervezői élőláncot húznak a CEU köré. A demonstrációról információk itt: https://www.facebook.com/events/1860239794243464/

Sajnos a Nemzeti Együttműködés Rendszerében mindezek már csak véletlenszerű kivételek, olykor hiba csúszik a gépezetbe (nem lett netadó, nem sikerült titkosítani az MNB alapítványainak költekezését), és ilyenkor a Fidesz kicsit megbotlik. De a szabály, a normális ügymenet az olyan, amilyent most a CEU kapcsán is láthattunk. Tömény hazugság, arcpirító pofátlanság, és mindent letaroló végrehajtói akarat.

Így jutunk el oda, hogy egyetlen mentsvárunk a jószándék és a lelkiismeret maradt. De ne dőljünk be, a Nemzeti Együttműködés Rendszerében a jószándék annyira létezik, mint az a törvény, amit a CEU nem tart be. Igaz, utóbbit kiemelt eljárásban kedden már megteremthetik az Országgyűlésben. Kár, hogy jószándékot nem lehet ugyanott gyártani.

Kövesd a szerző bejegyzéseit a Facebookon is!

Ez a cikk eredetileg a Kettős Mércén jelent meg, de áthoztuk a Mércére, hogy itt is elérhető legyen.