Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

Tovább épül kerítés-ország, a menedékkérőket őrizetbe veszik a határon

Ez a cikk több mint 7 éves.

A kormány legújabb bejelentése értelmében minden menedékkérőt automatikusan őrizetbe fognak venni, és zárt konténer-táborokban fognak elszállásolni a déli határ mentén. A változtatás jól tükrözi azt a nemzetközi trendet, amely az Európai Unió külső határai felé nyomja a menedékkérőket. Közben a Fidesz – az erőszak bálványozása jegyében – ugyancsak a déli határnál egy erősen militarizált határövezet kiépítésébe kezdett.16427439_1851923145088056_2723859326384475573_n.jpg

Egy Heves megyei alsó tagozatos tanuló rajza, amit egy iskolai rajzpályázatra nyújtott be, „határvadász” kategóriájában

Február 7-én, kedden Lázár János miniszterelnök-helyettes bejelentette, hogy a kormány négy menekültügyhöz kapcsolódó jogszabály módosításáról döntött. Lázár, trump-i retorikába alászállva, azzal indokolta a makói városi fórum közönsége számára a módosítások szükségességét, hogy a migránsok komoly biztonsági kockázatot jelentenek hazánknak. Az eddig megismertek szerint a változtatások főbb elemi a következők lesznek:

Lázár azt is elmondta, hogy a jelenleg Magyarországon befogadó állomásokon és menekültügyi őrizetben tartózkodó, menekültügyi eljárás alatt álló 500-600 embert több lépésben fogják a határ menti zárt táborokba szállítani. Mondandóját azzal a fenyegető kijelentéssel zárta, hogy értesülése szerint több tízmillióan várnak most is arra, hogy Európa felé elinduljanak.  

Az intézkedések bejelentése már egy ismert sémát követ. Először egy ismertebb fideszes politikus sokat sejtetően elcsepegteti a tervezett változtatások pár elemét, majd azt egy hivatalos sajtótájékoztatón is bejelentik, de a módosítások szövegszerű formáját nem teszik nyilvánossá. A menedékkérők, jogászok, civil szervezetek hiába várják a konkrétumok megismerését, várhatóan majd társadalmi egyeztetés és hatásvizsgálat nélkül, gyors tempóban fogja az országgyűlés elfogadni azokat.

Kattints és kövesd a Kettős Mércét, hogy ne maradj le egyetlen hírről sem!

Legyél te is határvadász, legyél te is James Bond!

A Lázár által bejelentett változtatások egy szélesebb Uniós logikába illeszkednek, amely a határvédelmet az EU határain kívülre szervezné ki. Magyarországon ez főként a menedékkérők Szerbiába való visszatoloncolásában és a kormány által indított, erőszakot ünneplő és a menekülteket démonizáló kampányban nyilvánul meg. Az ország déli határa most már valóban egyre inkább kezd hasonlítani egy militarizált övezetre, a menekültek ellen uszító propaganda hatása pedig az egész magyar társadalmat áthatja. A határvadászokat folyamatosan toborozzák, többek között gimnáziumokban és szakközépiskolákban. A toborzást gyakran lőgyakorlati fotókkal teszik még vonzóbbá. Milyen jól jön ez a fiatalkori munkanélküliség elleni küzdelemben! A határmenti kerítés hazafias védelmének mítoszát intenzíven táplálják a különböző Facebook csoportok, és a kiskorúaknak szóló, határvadászokról szóló rajzversenyek. Toroczkai László paramilitáris csoportja büntetlenül, szabadon működik, és büszkén hirdeti Facebook-oldalán, amikor „migránsokat fognak el”. Közben Kelebia mellett egy hatalmas katonai bázist adtak át a héten. Mindezek jól illeszkednek a kormány nagy költségvetésű, akciódús propaganda videóihoz, amelyek nyilvánvaló célja az össznépi adrenalin-pumpa felnyomása a közelgő „veszélytől” rettegve.       

Menedékkérők automatikus őrizetbe vétele – Mik a következmények?

A tervezett változtatások több okból aggodalomra adnak okot. Elsősorban azért, mert normalizálhatják azt a szélsőséges erőszakot, amely már most is zajlik a határaink mentén, ahogy azt az Amnesty International, a Human Rights Watch nemzetközi emberi jogi szervezetek, és az Átlátszó újságírói is dokumentálták. A jelenleg hatályos szabályok szerint a magyar hatóságok bárkit visszatoloncolhatnak Szerbiába, akit a határtól 8 km-es távolságban találnak meg. Ezt a szabályozást úgy szüntetik meg, hogy kvázi az egész országra kiterjesztik. A miniszterelnök-helyettes bejelentése értelmében a menekülő embert az ország bármely pontján elfoghatják, és jogi védelem nélkül visszatoloncolhatják, bár az nem világos még, hogy egyenesen Szerbiába, vagy „csak” a határmentén felállítandó, őrzött konténer-táborba.

A Magyarországra érkező menekülők számára ezek a változtatások rendkívül súlyos következményekkel járhatnak. Már most, még a változtatások bevezetése előtt is embertelen a határmenti helyzet és a menekültügyi eljárás jogszerűsége is erősen kétséges. A magyar menekültügyi rendszer súlyos problémái miatt már eddig is sok uniós tagállam állította le a dublini rendszer szerinti visszatoloncolásokat Magyarországra, és – mivel a most bejelentett intézkedésekkel a körülmények vélhetően csak romlani fognak – ez a tendencia valószínűleg erősödni is fog. Az egyik velejárója az őrizetbe vételnek és a fogvatartásnak, hogy általában nagyon megviseli az illető lelki és mentális állapotát, ami – a többségben már eleve rossz pszichés állapotú menedékkérőknek – óriási tehert fog okozni.

Az automatikus őrizetbe vétel egyúttal azt a lehetőséget is elveszi a menekülőktől, hogy a magyar menekültügyi rendszert hátrahagyva tovább menjenek nyugat felé. Miután 2016-ban minden beilleszkedést segítő támogatást eltöröltek a menekültek számára, azon keveseknek, akik nemzetközi védelmet kapnak Magyarországon, nem marad más lehetőségük, mint választani az itteni hajléktalan lét és a nyugat-európai fekete munka között. Nem annyira köztudott, hogy az egyik uniós tagállamban nemzetközi védelmet (menekültstátuszt) kapott személy nem mehet másik tagállamba legálisan munkát keresni.  

Mit hoz a jövő?

A nemzetközi bíróságokon megvívott jogi csörtéket leszámítva nem valószínű, hogy a magyar kormány tervezett lépése erős kritikákat kap a nyugati partnerektől. Ezért a magyar társadalom felelőssége lesz, hogy fellépjen a változtatásokkal szemben. A magyar határok katonai erőddé változtatása csak egy újabb megnyilvánulása az EU-s logikának, amely egyre erősebben az uniót övező országokba – Szerbiába, Törökországba és Líbiába – igyekszik nyomni a menekülteket. Bár egyszer-egyszer elhangzik kritika a magyar menekültügyi eljárással kapcsolatban, azok általában csak arra szolgálnak, hogy a felszólaló nyugat-európai politikusok az egyenlőség és az emberi jogok védőjének szerepében tetszeleghessenek, és ezzel saját egójukat legyezgessék.

Mit tehetünk ebben a helyzetben? Nemzetközi inspirációért fordulhatunk az ausztrál társadalomhoz, ahol a kormány szintén megpróbálkozott már a menekültek „látókörön kívül” helyezésével. Magyarországon ez kétféleképp valósulhatna meg: egyrészt a magyar kormány intézkedései miatt Szerbiában ragadt menekültek helyzetének dokumentálásával. Másrészt pedig a határ magyar oldalán kialakított menekültügyi őrizet körülményeinek és működésének a folyamatos figyelemmel kísérésével (ha erre lesz egyáltalán lehetőség). A kormánynak a Helsinki Bizottság és partnerei nemrég megjelent kiadványa tesz javaslatot a menekültügyi rendszer hatékonyabb és emberséges működtetésére. Lassan a választások is közelednek, soha nem túl korai megkörnyékezni a jövendőbeli képviselőjelölteket és a pártokat.  

Annastiina Kallius kutató, a migszol aktivistája

fordította: Átal Dóri

Ez a cikk eredetileg a Kettős Mércén jelent meg, de áthoztuk a Mércére, hogy itt is elérhető legyen.