A kormány eltörölte a letelepedési kötvényeket. Bár a hivatalos magyarázat az, hogy most vizsgálták felül, hogy a magyar polgárok számára valóban megéri-e a kötvény a hasznot, ez nevetséges indok. Ugyanis csak egy számot kell megnézni. A kamatot.
(Fotó: MTI / Czeglédi Zsolt)
Valószínűbb, hogy a kötvény megszüntetése mögött az állt, a termék végtelenül ciki. Külföldi állampolgárok telepedhetnek le vele Magyarországon, miközben a kormány a menekültek ellen uszít. És bár eddig csupán egy olyan orosz állampolgár került elő, aki hamis erkölcsi bizonyítvánnyal, büntett előéletűként léphet be az országba, a kötvények körüli titkolózás még hozhatott volna meglepetéseket. Ahogy az is, kiknek a tulajdonában vannak azok a gyanús offshore cégek, amelyekhez az irdatlan haszon ment az állam helyett.
Mert a haszon irdatlan volt, az állam pedig bukott a kötvényeken.
A letelepedési kötvényért cserébe ugyanis fix hozamú állampapírokat kellett vásárolniuk a „bevándorlóknak”, amit 2,46 százalékos kamattal fizet vissza az állam az állampapír lejártakor. És míg a piaci alapú kötvények kamata ennél nagyobb volt 2014-ben, addig 2015-ben már kicsit kisebb, azóta pedig egyre kisebb kamattal tud az állam rendes piaci viszonyok között államkötvényeket eladni, tehát már jóval kevesebbe kerül a piacról finanszírozni az államadósságot, mint letelepedési kötvénnyel.
A kormány eddig mégsem változtatott a kamaton, a letelepedési kötvények így pedig a Népszabadság számításai szerint 5-6 milliárdos veszteséget hoztak a közös kasszának.
Szintén a Népszabadság írta meg, hogy míg a kamaton nem akart változtatni a kormány, addig a közvetítőcégek hasznát megemelte egy 2015-ös törvénymódosítással. Így százmilliárdok mentek gyanús, átláthatatlan hátterű offshore cégekhez, amelyek a sejtések szerint Orbán vejéhez, Tiborcz Istvánhoz, illetve Rogán Antal és Habony Árpád köréhez futnak be.
Ezért furcsa és nevetséges egyszerre az az indok, hogy most nézték át a számokat, ezért most szüntetik meg a kötvényeket. Nem tűnt fel az elmúlt két évben senkinek, hogy míg a letelepedési kötvények kamata 2,46 százalék, addig a piacról olcsóbb a finanszírozás? Két számot nem sikerült összehasonlítani? Ellenben arra volt idő, hogy az állam által megbízott cégek hasznának növelésére törvényt módosítsanak? Kilóg a lóláb erősen.
Sokkal valószínűbb az, hogy részben be kellett hajolnia a kormánynak a Jobbik előtt, amely az érvénytelen népszavazás után erőltetett alkotmánymódosítást kötötte a kötvények megszüntetéséhez. Másrészt pedig a gyanús ügyek után nyomozó újságírók túl mélyre jutottak, így kockázatos lett volna tovább folytatni azt a bizniszt, amivel százmilliárdot, megközelítőleg a teljes magyar felsőoktatás éves költségvetését (minden egyetem és főiskola költségvetésének állami részét) talicskázták ki a magyar állam zsebéből.
Mert hogy a különböző cikkekben valahogy mindig Fidesz-közeli oligarchák kötöttek ki a kötvénybiznisz végén lévő offshore cégek környékén (egyébként is micsoda pofátlanság az állam hasznát beazonosíthatatlan offshore cégekbe kitolni). Rogán és Habony üzletfelei, szomszédai, a VS.hu-t alapító és tönkretevő Száraz István és köre jelentek meg a letelepedési biznisz körül.
Tehát örülhetünk, hogy a kormány megszünteti az adófizetők pénzének szivattyúzását az oligarchákhoz. A kérdés csupán az, ezt az irdatlan állami veszteséget, amelyből minden magyar állampolgárra 10 ezer forint veszteség jut, ki fogja kifizetni?
Kövesd a szerző bejegyzéseit a Facebookon is!
Ez a cikk a ti támogatásaitokból készült el, a Kettős Mércét a ti adományaitokból tartjuk fenn!A Kettős Mércét nem támogatják oligarchák. Mi úgy őrizzük meg függetlenségünket, hogy a csak az olvasók támogatásából írjuk cikkeinket.Célunk, hogy a társadalom számára fontos kérdésekről beszéljünk: az egyenlőtlenségekről, a szegénységről, az egészségügyről, az oktatásról, a nők jogairól, és hogy támogassuk azokat az alulról jövő kezdeményezéseket, amelyek egy igazságosabb Magyarországért küzdenek!A Kettős Mérce fennmaradásához 600 állandó támogatóra van szükségünk. Jelenleg 297 állandó támogatónk van.Legyél te az egyik a hiányzó támogatók közül, támogass minket havi 1000, 2000, 5000 vagy 10000 forinttal, vagy egyszeri átutalással, és járulj hozzá ezzel a független sajtó fennmaradásához Magyarországon!