Már azért is hülyeség a felvetés, mert a magyar politikai sajtó nagyon régóta nem él meg piaci alapon, pár olyan portált és újságot kivéve, mint például az Index. A Népszabadságot, mint szerte a világban, azért tartotta fenn a mostani és az előző kiadó is, mert fontosnak tűnt számára egy prémium politikai lap birtoklása. Még veszteséget termelve is. Igen, pontosan tudjuk, miért tartanak így lapokat ezek a kiadók: hogy a politikai és gazdasági céljaik érdekében használják azokat.
Tüntetés 2016. október 8-án a Parlament előtt, fotó: B. Molnár Béla
De a Népszabadság esetében ebben a pillanatban számos okból nem áll meg a piaci alapon való megszüntetés teóriája:
- Az elmúlt fél évben számos új, méghozzá neves újságírót szerződtetek;
- Pár héttel ezelőtt zárult le a lap újradizájnolása, ami rengeteg pénzbe került;
- Már zajlott az online portfólió újratervezése.
Ha tényleg fenntarthatatlan volt a veszteség, akkor a kiadó miért költött el ezekre egy rakat pénzt, és miből?
De nevetséges és cinikus az is, amit most a Mediaworks kér, hogy a szerkesztőség rakjon le néhány nap alatt egy üzleti tervet a hogyan továbbról. Elég elképzelhetetlennek tűnik, hogy úgy vezették eddig a lapot, hogy nem volt üzleti terve a kiadónak. Ha pedig volt, akkor miért nem azt írják át? És annak módosításai alapján bocsájtanak el esetleg dolgozókat (amit nyilván senkinek sem kívánok), hogy így is csökkentsék a veszteséget?
De az nem jó a cégnek, és bizonyára nem jó a lapnak, ha egyik napról a másikra, előzetes bejelentés nélkül leáll az újság, ez üzletileg teljesen indokolatlan. Ha az olvasók nem találják meg a tartalmat, nem jön meg az előfizetett példány, ha arra sem méltatták őket, hogy előzetes figyelmeztetést kapjanak a „felfüggesztésről”, miért maradnának elkötelezettek a lap mellett? Egy esetleges újraindulás után egyáltalán nem biztos, hogy ragaszkodnának az újsághoz. Ez pedig tovább növeli a veszteséget.
Nem utal piaci döntésre maga a lezárás módja sem. Ha tényleg racionalitás állt volna a bezárás mögött, azt nem így végezték volna. Az újságírókat megalázva, a tudtuk nélkül lezárva a lapot, lelőve a rendszert, majd utólag behívva a szerkesztőség vezetését magukhoz. Milyen gazdasági racionalitás magyarázhatja, hogy kb. a halántékukhoz tartott pisztollyal „tárgyaljanak” az újságot működtető dolgozókkal? Ez egyszerűen arra utal, tönkre akarták tenni a lapot.
Ne felejtsük el azt sem, hogy nem az egész Mediaworks áll le. Tehát még más lapokhoz is el tudták volna vinni az újságírókat. Vagy más munkát ajánlani nekik. Hiszen a további óriási portfólió (az ország második legnagyobb árbevételű médiacégéről beszélünk) megvan, és működik tovább.
És igen, pont ennek a vidéki lapoknak a léte utal rá, ki rendelhette meg ezt a mostani kivégzést. A Mediaworks a megyei lapokhoz nem nyúlt, és számos cikk, tömeges mennyiségű forrás állította az elmúlt hónapokban, hogy Habony Árpádék vásárolták be magukat a Mediaworksbe. Információnk szerint a Népszabadság tegnapi napjáról a Fidesz és a kormány legfelsőbb szintjén döntöttek, még hónapokkal korábban.
Az egyik cél például az is lehet, hogy míg a Népszabadsággal jogosan foglakozik a népharag, a megyei lapok átállítása csendben le tud zajlani.
De azért is felettébb nevetségesnek tűnik piaci alapon elemezni a szituációt, mert van története a Népszabadság és a Mediaworks elmúlt éveinek. És itt most nem arra gondolunk, hogy az MSZP mindenfajta biztosíték nélkül adta el tulajdonrészét a lapban (és a szárnyra kelt megmondásokkal ellentétben, maguk az újságírók is akarták anno a szocik kiszállását).
A Népszabadság ugyanis a Ringier tulajdonában volt, és amikor a magyar Ringier és az Axel Springer megpróbált összeolvadni 2011-ben, ezt a magyar Gazdasági Versenyhivatal megakadályozta. Majd 2014-ben jóváhagyta, úgy, hogy kivált a portfólióból a Nemzeti Sport, a Népszabadság, a Világgazdaság és a megyei lapok. Pont az, ami akkor kellett a Fidesznek. Persze a folyamat lassú volt, így a Világgazdaság helyett a Napi Gazdaságra csaptak le Habonyék még korábban – ugye az eredeti terv nem a Magyar Idők létrehozása volt, hanem egy gazdasági lap üzemeltetése, csak a G-nap után kellett átalakítani a Magyar Időket. És ugye azt nem kell elmagyarázni, mire kell az irányítás a megyei lapok felett. Orbán kedvenc lapja, a Nemzeti Sport is Fidesz irányítása alá kellett kerüljön, és feltehetőleg már akkor kivégzésre szánták a Népszabadságot!
Majd most nyáron a Mediaworks megvette a Pannon Lapok Társaságát, és így új megyei lapokhoz jutott.
Ha tényleg piaci folyamat állna a Népszabi beszántása mögött, miért vett volna a veszteség kezelése helyett óriási lapcsomagot, a Pannon Lapokat a Mediaworks?
Másfél év után – ennyi ideje van a Népszabadság a Mediaworks tulajdonában – bezárni egy ilyen patinás lapot, mindenfajta rekonszolidáció kísérlete nélkül, mennyire tűnik gazdaságilag racionális döntésnek?
A dupla csavar a sztoriban pedig az, hogy mind a megyei lapokra, mind a Népszabadságra volt vevő, aki továbbvitte volna a lapokat, a Fidesz érdekkörein kívül, de legalábbis nem közvetlen Fidesz-irányítás alatt – ők azonban nem vehették meg ezeket.
Tehát a „piaci szempontok” emlegetése teljességgel hazugság a Népszabadság bezárása kapcsán.
A normalitásnak azt a torzulását pedig, amely szerint rendben való dolog a mi adófizetői forintunkból lopott pénzből felvásárolni a politikai ellenfél lapját, hogy kicsináljuk, minden ép ésszel gondolkozó embernek el kellene utasítania. Két külön dolog, hogy valamit meg tud-e csinálni a Fidesz, és hogy ez tisztességes, normális-e. Sajnos ezt most meg tudta csinálni a Fidesz, de más politikai vélemények elhallgattatása, emberek munkahelyének, életének tönkretétele nem normális. Ezt jó, ha észben tartjuk, és nem dőlünk be a csábításnak, hogy a hatalom undorító lépéseit normálisként fogadjuk el.
Kövesd a szerző bejegyzéseit a Facebookon is!
Ez a cikk a ti támogatásaitokból készült el, a Kettős Mércét a ti adományaitokból tartjuk fenn!A Kettős Mércét nem támogatják oligarchák. Mi úgy őrizzük meg függetlenségünket, hogy a csak az olvasók támogatásából írjuk cikkeinket.Célunk, hogy a társadalom számára fontos kérdésekről beszéljünk: az egyenlőtlenségekről, a szegénységről, az egészségügyről, az oktatásról, a nők jogairól, és hogy támogassuk azokat az alulról jövő kezdeményezéseket, amelyek egy igazságosabb Magyarországért küzdenek!A Kettős Mérce fennmaradásához 600 állandó támogatóra van szükségünk. Jelenleg 297 állandó támogatónk van.Legyél te az egyik a hiányzó támogatók közül, támogass minket havi 1000, 2000, 5000 vagy 10000 forinttal, vagy egyszeri átutalással, és járulj hozzá ezzel a független sajtó fennmaradásához Magyarországon!