A tegnapi éjszaka után két párhuzamos valóság jött létre Magyarországon. Az egyikben a Fidesz vesztett, mert érvénytelen lett a népszavazás, hiába tolták le a magyar politikatörténet legdurvább választási kampányát. A másikban viszont győztek a menekültellenes szavazók, és így győzött a Fidesz, mert több mint 3 millióan voksoltak nemmel. Nem az a probléma, hogy bármelyik értelmezés létezik, hanem az, hogy a két értelmezés nem létezik együtt.
A Fidesz létrehozott egy politikai no-go zónát, ahova a törvény és a valóság kormánypárton kívüli értelmezése nem lép be. Az Origo ma reggeli címlapján nem szerepelt az érvénytelen szó, nem voltak ellenzéki nyilatkozatok, az M1 tegnapi műsorában az eredmények kihirdetése után nem volt szó az érvénytelenségről, Orbán Viktor nem beszélt erről, és a ma reggeli fideszes újságok is egyszerűen elhallgatják azt a tényt, hogy a népszavazás csupán abból a szempontból bukott meg, ami egy népszavazás legalapvetőbb tétje, hogy nem lett érvényes és eredményes.
És ez a no-go zóna segített a Fidesznek abban, hogy 3,2 millió embert elvigyen a NEM mellett szavazni. De bármit is gondolunk azoknak az igazságoknak a tartalmáról, és annak a valóságnak a tartalmáról, ami alapján ezek az emberek, honfitársaink, barátaink, rokonaink, szomszédaink meghozták a döntésüket, az ő szempontjukból ez egy valós és fontos döntés volt. Valós, hús-vér emberek hozták ezt a döntést, méghozzá a hozzájuk eljutó információkra racionálisan alapozva.
A probléma tehát nem az, hogy ezek az emberek buták, birkák, hiszékenyek lennének, hanem, hogy teljesen más információkhoz jutnak. Olyanokhoz akikhez a valóságnak csak egy kormánypárti értelmezése jut el (jegyezzük meg, hogy szerintük pedig én nem látom a valóságot), és így ezt tudják elfogadni valóságként, ebből hoznak döntéseket.
De azt is fontos látni ezután a népszavazás után, hogy ezek az emberek nem mind fideszesek, és és a „fideszesek” se mind biztos szavazói a kormánypártnak. A Fidesz az egyetlen működő témájában hozta össze ezt a népszavazást, és elég valószínűtlen lenne, hogy az egészségügy, az oktatás, a szegénység kérdésében, akár csak ezeknek az embereknek a többsége is a Fidesz álláspontjára szavazna (ahogy ezt látjuk is a közvélemény-kutatásokban, az oktatással, az egészségüggyel kapcsolatban).
De az is biztos, ennek a 3 milliós tábornak a szavát nem lehet figyelmen kívül hagyni, ahogy az érvénytelenség tényét sem. A valóságban ezek egymás mellett léteznek. Valójában az történt, hogy a magyar emberek egy jelentős része elutasította, hogy menekültek jöjjenek az országba, de a Fidesz nem volt képes a saját maga által kitűzött célt elérni, sőt, a kampány során csak rontott a helyzeten, és hiába a 15 milliárdos kampányköltés, a hazugságok, a választás előtti választási csalások (önkormányzati kampányok, kampányra kötelezett állami alkalmazottak, szavazatért beígért pénz és étel), nem sikerült érvényessé tenni a népszavazást.
A kérdés az, hogy lehet az országot és ezeket a valóságokat egyesíteni, és erre biztos nem az a jó válasz, hogy figyelmen kívül hagyjuk ennek a három millió embernek, az ország egyharmadának az akaratát, de biztosan nem is az, hogy lehazaárulózzuk, a politikai közösségből akár csak szóban kizárjuk azokat, akik nem szavaztak a Fidesz által kínált álláspont szerint.
Mindkét vélemény csak tovább súlyosbítja a párhuzamos valóságok, a kettéosztott Magyarország helyzetét. Bárhogy is szavazott vagy nem szavazott tegnap, senki se hazaáruló, birka, tudatlan, nemzetvesztő vagy éppen ügynök, aki itt él, ebben az országban. Valójában barátok, szomszédok, utastársak vagyunk Magyarországon, és az ország csak és kizárólag akkor tud jól működni, ha e szerint is cselekszünk.
Tartsuk tiszteletben egymás szavazatát, próbáljunk betörni a politikai no-go zónába, értsük meg egymás motivációit, és olyan politikai ajánlatokkal éljünk egymás felé, amelyek képesek lehetnek újra egyesíteni az országot. Más út nincsen. Minden más út csak még inkább visszaveti Magyarországot.
Kövesd a szerző bejegyzéseit a Facebookon is!
Ez a cikk a ti támogatásaitokból készült el, a Kettős Mércét a ti adományaitokból tartjuk fenn!A Kettős Mércét nem támogatják oligarchák. Mi úgy őrizzük meg függetlenségünket, hogy a csak az olvasók támogatásából írjuk cikkeinket.Célunk, hogy a társadalom számára fontos kérdésekről beszéljünk: az egyenlőtlenségekről, a szegénységről, az egészségügyről, az oktatásról, a nők jogairól, és hogy támogassuk azokat az alulról jövő kezdeményezéseket, amelyek egy igazságosabb Magyarországért küzdenek!A Kettős Mérce fennmaradásához 600 állandó támogatóra van szükségünk. Jelenleg 297 állandó támogatónk van.Legyél te az egyik a hiányzó támogatók közül, támogass minket havi 1000, 2000, 5000 vagy 10000 forinttal, vagy egyszeri átutalással, és járulj hozzá ezzel a független sajtó fennmaradásához Magyarországon!