Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

Kilépnek a britek az Unióból – Brexit, percről percre

Ez a cikk több mint 8 éves.

A szavazatok felénél 52-48 az állás, az ITV közszolgálati csatorna szerint a kilépés 80%-ban biztos. A kilépéspárti szavazatok a vártnál nagyobb arányban vannak jelen a vidéki Angliában. Londonban 70% támogatta eddig az EU-ban maradást.

Győztek a kilépéspártiak. Ez még nem tudjuk, mit jelent. Nagy-Britannia végét, az EU végét, a londoni City végét, vagy mindhármat így egybe, de az biztos, a föld forog tovább. Jelenleg a világ tőzsdéi nagyon feszültek, a font, az euró és a forint is zuhanni kezdett a döntés hírére. A francia és holland szélsőjobboldal szavazást akar saját EU tagságukról, míg az Észak-Írek és a skótok elszakadnának Nagy-Britanniától, hogy csatlakozhassanak Írországhoz, illetve az EU-hoz. Percről-percre.

A Kettős Mérce csak akkor tud működni, ha te is támogatod!
A Kettős Mérce nem segít pártokat vagy oligarchákat. Ők sem segítenek minket. A Mércét akkor tudjuk hosszú távon fenntartani, ha legalább 600-an támogattok minket. Jelenleg 254 állandó támogatónk van. Ha szerinted is szükség van egy olyan baloldali és független lapra, mint a Mérce, támogass minket!

 

14:35 23 000 aláírónál jár a London függetlenségéről szóló petíció amelyet 7 órával ezelőtt indítottak.
A change.org-on indult kezdeményezés arra kéri London polgármesterét, hogy deklarálja a város függetlenségét az ország többi részétől. Londonban a maradás pártiak nyertek 70%-ban.
Mindeközben pedig 190 ezer lájknál jár 2 óra alatt London polgármesterének posztja, amelyben az angol fővárosban élő külföldieket biztósítja arról, nem fogják őket kiutálni.

14:20 Egy csodálatos videó ami arról szól, hogy Nigel Farage a Leave győzelme után elmondja, hazudtak arról, hogy heti 350 millió fontot takaríthatnak meg az Eu-ból való kilépéssel. Persze a videó szerint ő nem is állított ilyet ugye, csak mindenki más a leave kampányban.

 

13:53 Gyorselemzésünk:

A Brexit nem a semmiből jött, hanem része annak a folyamatnak, amelyet szerte Európában láthatunk. A válságban…

Közzétette: Kettős Mérce – 2016. június 24.

13:15 Ma egyetlen ember van, aki felelősség, gond nélkül örülhet, hogy a tervei sikerültek, ez pedig Putyin:

putyin.jpg

13:00 A Leave kampány egyik vezetőjét a volt londoni polgármestert Boris Johnsot várták nem túl boldog maradáspárti aktivisták a házánál, végül a rendőrök menekytették ki.

 

12:25 A Skót Nemzeti Párt egyik vezetője szerint legkésőbb két és fél év múlva le fog zajlani a népszavazásnak Skócia függetlenségéről.

12:14 Az Index úgy döntött egy kis prolizással ünnepli meg a Brexitet

anixogen_1.png

12:06 Ennek most vége, de maradjunk barátok.
A leave kampány vezetői sorra teszik a nyilatkozatokat arról, hogyan képzelik el az együttműködést az EU-val. Az UKIP gazdasági kabinetjének egyik tagja szerint például vámmentes hozzáférést kéne biztosítani az Európai Unió belső piacához a briteknek. Ez kicsit olyan mint a szakítás után azért legyünk még barátok.

11:30 A spanyolok közben bejelentkeztek Gibraltár kettős ellenőrzésért. Erről már írtunk korábban 22 óra 40-kor

” Az Ibériai-félsziget déli csücskében lévő Gibraltárt 1704-ben foglalták el a hollandok és angolok a spanyoloktól, ma brit felségterület. Az ország EU-ból való kilépésével azonban kiújulhat a területi vita Spanyolország és az Egyesült Királyság között a területet illetően. Gibraltár lakossága 1967-ben népszavazással döntötte el, hogy a korona alatt marad, amire Franco Spanyolországa 1969-ben hermetikusan lezárta a határt. Ezt pedig már csak akkor bontották le, amikor a spanyolok 1985-ben, 10 évvel a britek után csatlakoztak az EU-hoz. 2002-ben a félszigetiek újfent a britek mellett voksoltak, elutasítva a közös spanyol-brit felügyeletet is. Ha viszont Britannia elhagyja az EU-t Spanyolország újra bevezetheti a határőrizetet, ellehetetlenítve ezzel a gibraltáriak mindennapjait. Éppen ezért ők valószínűleg csak egy EU-tag Nagy-Britanniával lennének elégedettek péntek reggel.”

11:27 Sadiq Khan londoni polgármester nyugtat. Még mindig kiáll az EU mellett, de szerinte nem történt katasztrófa, és London továbbra is az a város marad mint eddig. A Londoban élő külföldieknek pedig azt üzente: „Szívesen látunk benneteket továbbra is.”

11:22 Az Eu vezetői szerint.

Sajtótájékoztatott tartottak az Európai parlament vezetői. Igazából akartunk írni róla, de lényegében nem mondtam semmit, üres frázisokon kívül. Pedig most kéne.

10.17: És a nagyon, de nagyon szomorút is:

tumblr_o99nq1tcoy1qkvrevo1_500.jpg

10.12: Csak hogy lássuk a dolog humoros oldalát:

– Ne haragudjon uram, de erősen javasolnék egy ejtőernyőt.

– Nem, a zászló elég lesz!

tumblr_o99nrkrsea1r3mob7o1_500.jpg

9:43 Tanácstalanság a tözsdéken

A frankfurti, párizsi és zürichi tőzsdék mind 6-9% körüli eséssel kezdték a napot. Egyes értékpapírok kereskedelmét meg sem nyitották. a londoni tőzsde legtöbb részvénye 25-40% minuszal kezdett. Pánik érzékelhető az értékpiacokon, és tanácstalanság. 
Az Index tudósítása szerint pedig a magyar tőzsde is megszenvedi a Brexitet: „Jelentős eséssel indult a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén. Fél tízkor a BUX 4,59 százalékos mínuszban volt, az OTP -6 százalékon, a Mol 4,93 százalékon, a Richter -4,18 százalékon állt, az MTelekom részvényei 3,74 százalékos mínuszban voltak. „

9:24 Cameron bejelentette 3 hónap múlva lemond a miniszterelnöki posztról, a Tory-k (a brit konzervatívok) tisztújításának alkalmával.

9:17 Most már tényleg mindjárt kezdődik Cameron sajtótájékoztatója. Itt nézheti élőben:

9:09 A Standard & Poor’s pénteken a Brexit hírére leminősítette a brit adósság besorolását, amely így is a második legmagasabb értékű a lehetségesek közül. Egyébként a Fitch és Moody már a kampány kezdetekor megvonta a legjobb AAA besorolást Nagy-Britaniától.

8:56 Jövő héten fognak az unió vezetői találkozni, hogy megbeszéljék a Brexit után kialakult helyzetet – írja a Sky news

8:54 Van aki már a házasságra gondol. Brit munkavállalás, EU útlevélért cserébe

anixogen.png

8:22 Orbán Viktor a Kossuth rádióban reagált a Brexit hírére

A magyar miniszterelnök szerint elemezni kell a kialakult helyzetet, de szerinte a bevándorlás, a „modern kori népvándorlás” miatt döntöttek a britek a kilépés mellett. Csodálatos, hogy akkor ezek szerint a magyar, lengyel, kelet-európai munkavállalók, akik miatt sokan a Brexitre szavaztak, szintén is a „modern kori népvándorlás” részei.

8:22 Hollande francia elnök válságtanácskozást hívott össze ma reggel 9 órára

8:20 A Bank of England közleményt adott ki, hogy rendelkezik vészhelyzeti tervvel a kialakult szituációra, nyomon követik a fejleményeket, és készek beavatkozni ha kell.

8:12 Nemsokára kezdődik Cameron sajtótájékoztatója

A Downing Streeten temetői a hangulat a tudósítók szerint

7:54 Az Európai Néppárt német frakcióvezetője, Manfred Webber szerint nem kapnak különleges bánásmódot a britek (bár azt még nem tudjuk, kik lesznek a britek), 2 év alatt le kell zavarni a kilépést.

7:46 Az európai szélsőjobboldal már hangol

hexit.jpg

7:32 J. K Rowling, aki a maradás mellett kampányolt, gyorselemez:

Skócia függetlenséget akar majd. Cameron öröksége két unió felbontása lesz. Egyikre se lett volna szükség
pollremain_1.jpg

7:16 A fiatalok maradtak volna

pollremain.jpg

7:08 Hollande és francia népszavazás is jön?

Geert Wilders, a Holland Szabadság Párt vezetője a brit eredmények után a Twitteren jelentette be, Hollandiában is népszavazás jöhet az EU tagságról. Korábban a francia Nemzeti Front vezetője, Marine Le Pen is jelezte Franciaországban is elképzelhető egy szavazás az EU-tagságról.

7:04 Megfordíthatatlan

Jegyezzük meg ezt a dátumot: 2016.06.24 magyar idő szerint 7 óra 4 perckor hivatalosan is megnyerték az EU-tól elszakadás pártiak a brit népszavazást.Ugyanis már több mint a megszerezhető szavazatok 50%-át gyűjtötték össze a számlálás során.

06.38: Máris érezhető a Brexit:

Jelentősen gyengült a forint péntek kora reggelre a nemzetközi devizakereskedelemben hajnal óta azokra a nem végleges adatokra, hogy a britek többsége az EU-ból történő kilépés mellett döntött – írja az Inforádió.

Az euró jegyzése a kora hajnali 312,97 forintról 318,16 forintra, a dolláré 273,98 forintról 289,16 forintra, a frank árfolyama pedig 284,39 forintról 296,44 forintra változott pénteken, percekkel reggel 6 óra előtt.

Az euró árfolyama is esett a dollárhoz képest: a hajnali 1,1424 dollárról 1,0915 dollárra.

06.30: A republikánus Sinn Féin közölte: ír egyesítési népszavazást akarnak, miután Észak-Írországban nyert a Remain. Igényüket valószínűleg még ma hivatalosan is bejelentik.

05.47: A konzervatív párt Brexit-párti védelmi minisztere arra kéri a miniszterelnököt, hogy az „átmeneti turbulenciák alatt” ne mondjon le.

05.41: A font történetének legnagyobb egy napon belüli zuhanását hajtja éppen végre, mindenki kamatvágásra számít, de még bizonytalan, hogy ez mekkora lesz.

05.32: Az SNP (Skót Függetlenségi Párt) parlamenti frakciójának vezetője bejelentette, pártjának alkotmányossági problémái vannak a helyzettel, ami minden valószínűség szerint Skócia újabb függetlenségi népszavazásához fog vezetni.

04.48 A legsokkolóbb meglepetést Wales okozta- szinte a teljes tartomány a kilépés mellett szavazott, 22-ből 18 eredmény van meg, ebből pedig csupán három támogatta az EU-ban maradást.

04.40 John McDonnell,a Munkáspárt árnyék-pénzügyminisztere úgy számol, hogy a pártja szavazóinak egyharmada a kilépést támogatta. Ez az ún. Lexit-mozgalom (baloldali kilépés-kampány) kivételes sikerét mutatja.

04.30 A Munkáspárt most már a kilépéssel számol. A párt főhadiszállásán arról beszélnek, hogy vezetőjüknek, Jeremy Corbynnak azonnali lemondásra kell felszólítania David Cameron miniszterelnököt a várható vereség után. De az is fölmerült, hogy Cameron már reggel benyújtja lemondását.

04.22 A YouGov főszerkesztője szerint kisebb csodának kell történnie Londonban hogy ne a kilépés nyerjen ma. A Brexit azonban egyre valószínűbb, a fogadóirodáknál átvette a vezetést, az ITV közszolgálati csatorna pedig jelenleg 75%-ra teszi az esélyét.

04.00 A szavazatok negyedénél pontosan 50-50-re áll a maradás és az EU-ból való kilépés. David Cameronnak, úgy tűnik, kétféle beszédet kell készítenie magyar idő szerint délelőtt 11-re, amikor beszélni fog.

03.45 A valamikor teljesen munkáspárti északkelet sokkolta a brit közvéleményt: eddig hét tanácsuk szavazott a kilépés mellett a nyolcból és négy van még hátra. Mindig is azt várták hogy a régió Kelet-Angliához hasonlóan a kilépés mellett lesz, de ilyen iszonyatos arányú támogatásra senki sem számított. Az eredmények erősebben felvetik a Munkáspárt felelősségét is a kampánytevékenységük során.  (Guardian)


 

03.25 A beérkező Glasgow-i eredmények hajszálra megfordították az országos arányt, most 50,10-re vezet az EU-ban maradás a kilépés 49,9%-ával szemben. 50 eredménynél tartunk a 382-ből.

03.12 Simon Schama, a Columbia Egyetem professzora szerint könnyen a világtörténelem egyik legsötétebb korszaka felé tarthatunk most, ha a jelenlegi arányok maradnak a népszavazáson. Schama, a maradás-párti történész a CNN-en Christiane Amanpourral beszélgetve arra figyelmeztet hogy az eredmények nemcska Európa hanem Nagy Britannia széteséséhez is vezethetnek hiszen „a skótok szavazatát nem lehet elnyomni”, könnyen kiléphetnek. „Igen ironikus vége lenne az európai porjektnek ha azt a rossz idő okozná” – jegyzi meg Schama az esőzések miatti 2-3%-os londoni részvételi arány-csökkenésre utalva.

03.05 10%-hoz közeledve az látszik, hogy a kilépés-pártiak mozgósítása meghozhatta a sikert. Jelenleg 54%-on állnak a maradás-pártiak 46%-ával szemben. Az előzetes várakozásokkal szemben hosszú és bizonytalan számlálás előtt állunk.

01.45: 50 tanács a 382-ből már lejelentette a részvételi arányt amely rendkívül magas, 71%-os.

01.35: Az északi Sunderland óriási előnnyel a kilépésre szavazott 61-39 arányban. A hírre a fontárfolyam meredek esésbe kezdett. A közeli egyetemi város Newcastle-upon-Tyne-ban a maradáspártiak a vártnál kisebb győzelmet arattak. Így országosan 5 eredmény után a 382-ből a kilépés 51-49-re vezet.

01.15: Érkeznek az első izgalmas eredmények, de előbb még megmutatjuk, milyen helyeken (is) szavaztak ma a britek. Volt még buddhista templom, bájos teázó és box edzőterem is…

mosoda.jpg

00.50: És mit gondolnak minderről az európai fővárosokban?

Az El País brüsszeli tudósítója szerint nagyjából mindenki tisztában van vele, hogy – Wofgang Schäuble szavaival – az EU nincs nagy formában. Bármi is legyen a szavazás eredménye, az EU-nak változni kellene. Csakhogy egy jelentősebb elmozdulást akadályoz, más tényezőkön kívül az is, hogy választásokra készül Németország, Franciaország és Hollandia is 2017-ben. Mindhárom országban történetesen nagyon erős szélsőjobbal.

Ha az Egyesült Királyság velünk marad, akkor Brüsszelnek hamarosan konkretizálnia kell majd a néhány hónapja adott engedményeket az európai bevándorlóknak járó szociális juttatásokkal kapcsolatban, amivel Cameronék már tulajdonképpen afféle végső csapást mértek a spanyol napilap szerint az EU egyik legfőbb pillérére, az európai munkavállalók egyenlőségére, egy adott országon belül. Ráadásul, ha a Remain előnye nagyon kicsi, Cameron újabb engedményekért folyamodhatna az uniós partnerekhez.

A jobboldali francia napilap, a Le Figaro jegyzetírója hasonló következtetésre jut, amennyiben mélyebb változásokra a jelenlegi politikai helyzetben szerinte sincs esély. Lehetségesek viszont olyan döntések, írja a szerző a Bruegel think-tankre hivatkozva, amelyek gyorsan meghozhatók és konkrét változással járnának. Az egyik a költségvetés területén: a válságra hivatkozva enyhíteni lehetne a legrosszabb helyzetben lévő országok helyzetén, akár restrukturálva az adósságukat, kevésbé szigorú takarékoskodást előírva; esetleg léterehozva egy közös munkanélküli-járulék alapot. Illetve a menekült-válság terén szintén a rászoruló országokba irányítva a forrásokat. 

00.40: Elkészültek a holnapi címlapok:

Akármi is az eredmény, holnap egy hivatalosan is megosztott brit nemzet ébred majd ezekre a címlapokra: a Sun szerint Farage beismerte a vereséget, a Telegraph a Cameron-párti palotaforradalmat emeli ki, A baloldali bulvár Mirror címlapja szerint most kezdődik az „újraegyesülés projekt” Európával, a centrista I címlapja a megosztott nemzetről szól. ( https://twitter.com/hashtag/tomorrowspaperstoday?src=hash )

00.35: Egy perces csend Jo Cox emlékére

Leedsben egyperces néma felállással emlékeztek meg a számlálóbiztosok a múlt héten meggyilkolt munkáspárti képviselőről, Jo Coxról.

00.30: Mi lesz az északír határral?

A CNN-en Christiane Amanpour az Észak-Írországért felelős minisztert Theresa Villiers kérdezgeti: Brexit esetén lezárulhat-e újra az ír-északír határ? Villers szkeptikus ezzel kapcsolatban, mondván, valódi határzár sohasem volt a vonalon.

00.04: Tudósítóink épp Cameron jövőjéről vitatkoznak

Vajon kibírja-e Cameron ezt az évet a miniszterelnöki székben? Rendet teremt-e most a kampányban szétzilálódott pártban, vagy épp ellenkezőleg, fejére nőttek a lázadók, és szétesik a konzervatív formáció? És vajon mit nyomott a latban Orbán Viktor hirdetése? És David Beckham vagy J.K. Rowling hatása lehetett nagyobb a Maradás kampány érdekében? Sok megválaszolatlan kérdés van még a tarsolyunkban…

23.53: Nigel Farage, a Ukip vezetője is azt mondta, hogy a maradáspárti szavazatok valószínűleg győztek:

„Különleges népszavazási kampányon vagyunk túl és a részvételi arány kivételesen nagynak tűnik, és úgy tűnik a maradás egy hajszállal győzni fog. A UKIP sem és én sem tűnünk azonban el, és a párt a jövőben csak erősödni fog.”

Ha a Remain valóban nyer, nem fogadnánk Nigel jóslatára a UKIP jövőjéről… de valóban kérdéses, hogy merre indulnak el egy vereség esetén a Brexit-hívek. És abban viszont igazat kell neki adnunk, hogy az „euroszkepszis szelleme kiszabadult a palackból”.

23.45: Mi legyen Cameronnal?

„Úgy tűnik, a Brexit-párti konzervatívok egy dologban visszakoznának: Robert Syms Tory képviselő aláírásgyűjtésbe kezdett a kilépéspárti társai körében amely arra kéri Cameront, maradjon miniszterelnök az eredménytől függetlenül. Twittere szerint eddig 84 aláírást gyűjtött össze” (Guardian)

23.30: Lezárultak a szavazókörök, kezdődik a kétkörös számlálás.

A szavazókörök 382 councilba küldik az urnákat, ahol számolni kezdenek, majd 41 további központban kontrollszámlálás következik. Egyelőre úgy tűnik, mindenütt magas a részvétel, ami elvileg a Maradás mellett kampányolóknak lehet jó hír. Oxfordban például 30.000-rel többen mentek el, mint 2015-ben a választásokra.

23.20: Marine Le Pen és a francia szélsőjobboldali, kilépéspárti Nemzeti Front vezetői is nagyon izgulnak:

„Francia-brit hangulat a nemzetek szabadságának megünneplésére!”

 

23.10: Térkép, tájékozódáshoz:

A YouGov közvélemény kutató az elmúlt két hét előzetes méréseit egy látványos térképen tette közzé. Minél kékebb, annál inkább a Brexit, és minél pirosabb, annál inkább a maradás mellett teszik le a voksukat az emberek.

22.58: Az utolsó közvélemény kutatások maradást jósolnak

A szavazás előtti utolsó felmérések a maradáspártiak előnyét mérték. A szavazás napján több felmérést is publikáltak, és bár az eredmények között viszonylag nagy a szórás, szinte mind a maradáspártiak különböző nagyságú előnyét vetítették előre. A legnagyobb előnyt egy online mérés hozta, amit a Populus nevű cég készített, ez 10 pontos előnyt mért a maradóknak (55-45 százalék), míg a legszorosabb eredményt a YouGov közvélemény kutató közölte (51-49 százalék). Az egyetlen felmérés ami még mindig nem hozott előnyt egyik oldalnak sem, az az Economist Brexit poll trackere. Szakértők szerint, ha mégis megvalósulna a Brexit, az a közvéleménykutatóknak nagyobb kudarc lenne, mint a tavalyi választási eredmények előrejelzése, pedig már az is nagyon megrendítette a hitet az ilyen előrejelzésekben

22.49: Hopp!

A Guardian tudósítója állítólag véletlenül futott bele a metrón Boris Johnsonba, aki állítólag neki már elismerte hogy a Brexit vesztett. Mondjuk pont Boris nagy tréfamester, szóval nem kell mindig mindent elhinni neki…

22.37: Egy kis előelemzés, a The Guardian-től:

A piacok és a font devizaárfolyama mára megnyugodni látszott, és a nap folyamán a londoni City és a Wall Street erősen biztos volt abban, hogy a maradás melletti szavazatokból lesz több. Így az árfolyamok is stabilizálódtak. A viharos idő miatt délen kieső szavazók persze okozhatnak még meglepetést – írja a lap.

22.28: Hogy miért tart a briteknél ilyen sokáig, este 10-ig a szavazás?

Azért lehet késő estig az urnákhoz járulni, hogy Gibraltár is rendben tudjon szavazni. Mivel a városállam brit tengerentúli terület, viszont 1 órával előrébb járnak az időzónában, ezért miattuk zárnak a szigetállamban  később a szavazókörök.

És nem ez az egyetlen dolog, ami miatt Gibraltár fontos szerepet játszhat a népszavazásban. Ehhez viszont egy kicsit vissza kell ugornunk az időben. Az Ibériai-félsziget déli csücskében lévő Gibraltárt 1704-ben foglalták el a hollandok és angolok a spanyoloktól, ma brit felségterület. Az ország EU-ból való kilépésével azonban kiújulhat a területi vita Spanyolország és az Egyesült Királyság között a területet illetően. Gibraltár lakossága 1967-ben népszavazással döntötte el, hogy a korona alatt marad, amire Franco Spanyolországa 1969-ben hermetikusan lezárta a határt. Ezt pedig már csak akkor bontották le, amikor a spanyolok 1985-ben, 10 évvel a britek után csatlakoztak az EU-hoz. 2002-ben a félszigetiek újfent a britek mellett voksoltak, elutasítva a közös spanyol-brit felügyeletet is. Ha viszont Britannia elhagyja az EU-t Spanyolország újra bevezetheti a határőrizetet, ellehetetlenítve ezzel a gibraltáriak mindennapjait. Éppen ezért ők valószínűleg csak egy EU-tag Nagy-Britanniával lennének elégedettek péntek reggel.

22.13: Csak hogy érezzük, mennyire komoly a dolog:

A dél-angliai Patrick Irish szavazóurnának öltözve tolta ma végig a Glastonbury fesztivál negyedik napját. Azt sajnos nem tudni, hányan és mire „szavaztak” nála.

ballotbox.jpg

(Fotó: Ben Birchall/PA)

21.58: És ami mindannyiunkat a legjobban érdekel: mikor lesz már  végre eredmény?

A szavazóurnák Nagy-Britanniában a magyarnál szokásosnál később, magyar idő szerint 11-kor zárnak. Sajnos igazán megbízható exit pollok sem lesznek, mert a közvélemény kutatók nem tudják biztosítani a kellően megbízható eredményt. A YouGov és a TNS közvéleménykutató várhatóan még az éjjel folyamán közöl majd egy felmérést a korábbi felmérés során megkeresett választók újbóli megkereséséről, de a hírportálok arra figyelmeztetnek, hogy ettől a felméréstől még ne várjunk csodákat, bár a tavalyi választáson a YouGov egy százalékos pontossággal jósolta meg a végeredményt.

Az első eredmények a szavazókörökből várhatóan hajnali egy óra körül futnak majd be, de ezek még nem sokat mondanak majd, a legtöbb szavazóhelyiségben hajnali hatig végeznek majd a számolással, végleges eredményt a választási bizottság pedig csak reggel nyolcra vár.

Szóval hosszú lesz az éjszaka…

21.46: Minden szavazás legszebb pillanatai – az összeesküvés-elméletek:

A kilépéspárti „The Sun” újság hosszú cikket szentelt annak a hírnek (méghozzá „pencilgate”, vagyis tollbotrány felkiáltással), miszerint a rendőrség máris vizsgálja egy idős hölgy esetét, aki jó pár embernek kölcsönadta a tollát. A Sun megemlíti, hogy a Brexit-pártiak szerint a titkosszolgálat megpróbálja majd eltűnős tinta és radír segítségével megváltoztatni a szavazati arányt ellenük.

pengate.jpg

A Nagy Tollbotrány (Kép forrása: The Sun)

21.39: Út az offshore felé?

A washingtoni Peterson Intézet vezetője, Adam Posen szerint, ha az Egyesült Királyság az EU-ban marad, akkor annak nagy valószínűséggel a londoni pénzügyi világra is hatása lesz, hiszen sokkal szabályozottabbá válik – már amennyiben amennyiben egy tőkepiaci unió és egy bankunió tényleg létre tud jönni az EU-n belül. Egy brexit után viszont London kétségbeesetten megpróbál majd továbbra is pénzpiaci központ maradni, ami a szabályozások felhígításához és egyfajta offshore-osodáshoz vezet majd. Ez pedig közvetve kihat majd az EU-ra is, aminek a pénzpiacai, követve a brit példát, szintén a felelőtlenebb lépések irányába indulnak el.

21.30: Assange és Varufakis élőben beszélget a népszavazásról.

Méghozzá igen kedélyesen… A Brexit Club élőben itt nézhető.

(Külön felhívnánk a figyelmet Assange pólójára)

21.23: Ha esetleg valaki szeretné élőben követni a szavazás hajráját:

A választási bizottság Twitterén megteheti, itt többek közt olyan létfontosságú információkkal segítik a szavazókat, mint például hogy nagyon nem ajánlott szelfizni, népszavazás közben… Miért? Ugyanis míg fényképezni lehet, a képeken bizalmas információ is kiszivároghat, ami viszont tilos.

21.18: A brexit-őrület rasszistábbá tette az Egyesült Királyságot

Legalábbis Aynusha Rose újságíró így látja. A Washington Postban megjelent írásban amellett érvel, hogy a brexit-vita kirobbanása óta egyre nyíltabban beszélnek a brit emberek (még a jólszituált körökben is) az „ország visszaszerzéséről” – és korántsam csak az EU káros befolyására gondolnak ilyenkor, hanem az állítólagos idegenekre is. A szélsőjoboldali pártok, mozgalmak egyre nagyobb támogatottságnak örvendenek – a UKIP-et aligha kell már valakinek bemutatni, de a Britain First szélsőjobboldali csoport is 1,5 millió követővel büszkélkedhet a Facebookon.

21.00: Nem volt könnyű ma azoknak a helyzete, akik megpróbáltak szavazni. Sok helyen az özönvíz szerű esőzés okozott problémát. De például a londoni Waterloo pályaudvaron vonatkáosz alakult ki, utasok százai próbáltak helyi idő szerint este 5 óta eljutni elővárosi szavazóhelyiségeikbe, sikertelenül.

 waterloo.jpg

Káosz a pályaudvarokon (Kép forrása: The Guardian)

20.52: Amíg az eredményekre várunk (és kell még azért erre várni egy kicsit), idézzük fel, hogyan élték meg kint élő magyarok az elmúlt hónapokban folyó, néha meglehetősen agresszív kampányidőszakot:

Első körben a legfontosabb kérdés természetesen az: mennyire befolyásolná a Nagy-Britanniában élő külföldiek életét a Brexit?

Saját helyzetükkel kapcsolatban az általunk megkérdezettek elég bizonytalanok voltak. A 29 éves, szociális munkásként 2 állást, plusz némi takarítást vállaló Gergő szerint a már ittlévők életét kevéssé fogja befolyásolni egy esetleges Brexit, de ez elsősorban attól függ, mi a foglalkozásuk, mióta vannak kint, s akár még attól is, hogy melyik országból jöttek, mennyire tagozódtak be a rendszerbe. A hasonló korú pszichológus Ágnes azt írta: „tényleg szürke köd fedi, hogy valójában mi lesz velünk abban az esetben, ha Nagy-Britannia kiszáll az EU-ból, erről nem igazán lehet eleget hallani, olvasni, tudni”. A 10 évvel idősebb, egyéni vállalkozóként dolgozó Éva nagyon tart attól, hogy bonyolultabbá válik az adminisztráció, és lehetetlen lesz számláznia az uniós országokba, de attól is, mi lesz a nyugdíjával vagy egészségbiztosításával, ha a kontinensre látogat.

A kilépés közvetlen gazdasági hatásai közt elképzelhető a font árfolyam ingadozása, de további megszorítások bevezetése is, ami közelebbről érintheti az állami, szociális szférában dolgozókat, így pl. Gergőt:  „Már erre az évre Hampshire megyétől egy nagyjából 60 millió fontos megszorítást várnak, ami nagyban érinti ezt az önkormányzati szervezetet, ahol most dolgozom. A kilépés ezt az amúgy sem könnyű helyzetet rövid-középtávon mindenképp csak tetézné valószínűleg. Ugyanakkor a szocmunkás továbbra is hiányszakma, az én elhelyezkedési lehetőségeimet ez nem befolyásolná, most úgy látom.”

A bevándorlók, így a magyarok közül is sokan dolgoznak szociális területen, az idegengyűlöletet, rasszizmust felturbózó kampány egyik válaszadónkra sem volt jó hatással: Ágnes például úgy fogalmazott, „ha egy olyan helyzet állna elő, hogy mondjuk haza kellene mennem, akkor nagyon csalódott és szomorú lennék, mert azt gondolom, hogy az ittlétem nem csak nekem, de Angliának is nagyon jó, mint sok más bevándorló esetében, akik itt élnek.”

A cikk folytatását itt olvashatod el.

20.47: Az elmúlt hónapokban az épp újjászerveződőben lévő brit Munkáspártban és baloldali szcénában is erősen megosztó, sok vitát kiváltó kérdéssé vált az EU-s népszavazásban elfoglalt álláspont. Míg a Tony Blair után maradt jobbszárny és Jeremy Corbyn újbaloldali irányultságú elnök körül erős, Nagy-Britannia Európai Unióban maradását szorgalmazó lobbi alakult ki, voltak olyanok, akik Brüsszelben a munkásosztály elnyomóit és alternatív baloldali politikai elképzelések bürokratikus kerékkötőit látják, ezért a kilépés (Brexit) mellé álltak.

A konfliktus Nagy-Britannia jövője körül alakult ki, de mostanra a brit baloldal jövőbeli és jelenlegi szerepéről is szól. Erről kérdeztük Sacha Ismail dél-londoni munkáspárti aktivistát, aki a nemzetközi irányultságú Munkások Szabadságáért Szövetség tagja is.

Itt egy részlet az interjúból:

A legújabb felmérések szerint Nagy-Britannia munkaerőpiacának EU-s megnyitása óta 2 millió kelet-európai dolgozó lakik az Egyesült Királyságban. Milyen következményei lesznek egy kilépésnek rájuk nézve?

Ha a népszavazás során a többség a kilépés mellett dönt, az mindannyiunk számára egy nagyon veszélyes helyzetet teremt.  A Toryk jobboldala előre fog törni, és biztosítja majd a kormányon maradásukat. Az uralkodó osztályon belüli szolidaritás lehetetlenné teszi majd, hogy a Munkáspárt a kormányzás közelébe kerüljön. A Toryk persze valószínűleg megkísérlik majd a kilépés visszavonását vagy lassítását – ha a Brexit győz, őket minden bizonnyal Boris Johnson fogja vezetni, ő pedig néhol már azt is mondta, hogy újfent meg fog próbálkozni Nagy-Britannia EU-tagságának újratárgyalásával.

Ugyanakkor a parlamenten kívüli rasszista elemek kétségen kívül azonnali akcióra hívnak majd föl a bevándorlók ellen – a UKIP-nek csak egyetlen képviselője van a több, mint 600 fős Westminsterben és ezzel a külső erővel fog majd nyomást gyakorolni egy Torykkal kötött koalíció elérésére, amely megnövelheti hatalmukat. Az utcai rasszisták és fasiszták pedig még ennél is tovább akarnak menni.

A kelet-európai dolgozók és a szervezett munkásság kapcsolata Nagy-Britanniában ma még nagyon gyenge, még akkor is ha a szakszervezeti küzdelem körükben is elkezdődött, például a kelet-közép-angliai Sports Direct cég dolgozóinál.

A nagy-britanniai munkásmozgalomnak fel kell nőnie a kihíváshoz, és meg kell erősítenie tevékenységét a bevándorlók és az itt születettek között egység elérésére hogy így nézzen szembe a nacionalizmus erősödésével.

A többiért kattints ide.

20.41: És amíg várakozunk:

Idézzük fel TGM mai véleményét a népszavazás katasztrófáiról:

Az Európa-ellenesség nem antikapitalizmus, hanem a kizsákmányolás fokozásának a követelése.

 

Ez a cikk eredetileg a Kettős Mércén jelent meg, de áthoztuk a Mércére, hogy itt is elérhető legyen.