Több, mint százan, nagyrészt szociális szakemberek írták alá azt a nyilatkozatot, amely azokkal az aktivistákkal vállal szolidaritást, akik tavaly októberben A Város Mindenkié csoport által szervezett élőláncban polgári engedetlenséggel igyekeztek megakadályozni, hogy a Józsefvárosi Önkormányzat elhelyezés nélkül kilakoltasson egy rászoruló családot, amelynek tagjai az eladósodáson túl súlyos betegségekkel is küzdenek. A nyilatkozathoz civil szervezetek (a Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség és a Romano Instituto Alapítvány), valamint olyan közismert társadalomtudósok és értelmiségiek is csatlakoztak, mint Ferge Zsuzsa, Daróczi Ágnes, Havas Gábor vagy Erdős Virág költő.
Az egyik aktivista tárgyaláson elmondott beszédét itt olvashatják, fotó: Csizi Zsolt, A Város Mindenkié
Az aktivisták az élőlánccal az ellen a kilakoltatási hullám ellen is tiltakoztak, amelynek során tavaly ősszel a Józsefvárosi Önkormányzat számos családot lakoltatott ki Középső-Józsefvárosból. Az önkormányzat, amely más kerületekkel összehasonlítva is kiemelkedően sok kilakoltatást hajt végre, nem engedett a tiltakozásnak, és végül – a szokásosnál erőszakosabb rendőri fellépést követően – kilakoltatta a családot. Az aktivistákat a rendőrség előállította és szabálysértési eljárást indított ellenük. Noha az akciót követően – és feltehetően annak hatására – a kerület polgármestere is elismerte, hogy az önkormányzat nem megfelelően jár el a kilakoltatások ügyében, és ezért elrendelte a kilakoltatások átmeneti felfüggesztését, a bíróság a múlt héten – figyelmen kívül hagyva az elhangzott jogi, jogfilozófiai és társadalompolitikai érveket – elutasította, hogy társadalomra való veszélyesség hiányában felmentse a kilenc eljárás alá von aktivistát, és szabálysértésnek ítélte a tettüket.
A szolidaritási nyilatkozat szerint A Város Mindenkié csoport aktivistái és szimpatizánsai által gyakorolt polgári engedetlenség olyan „össztársadalmi fontosságú felelősségteljes állampolgári magatartás” volt, amely egy súlyos társadalmi problémára hívta fel sikerrel a figyelmet. A nyilatkozat aláírói elsősorban olyan szociális szakemberek (szociális munkások, szociológusok, szociálpolitikusok), akik a munkájuk során szintén gyakran találkoznak azokkal a rendszerszintű társadalompolitikai problémákkal és mulasztásokkal, amelyek a fenti elhelyezés nélküli kilakoltatást is lehetővé tették. A nyilatkozathoz civil szervezetek (a Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség és a Romano Instituto Alapítvány), valamint olyan közismert társadalomtudósok és értelmiségiek is csatlakoztak, mint Ferge Zsuzsa, Daróczi Ágnes, Havas Gábor (a Szeta alapító tagja, akit másfél évtizeddel ezelőtt szintén rendőrök vittek el egy kilakoltatás elleni élőláncból), vagy Erdős Virág költő.
Az aláírók gyűjtést is indítottak az ügyben az aktivistákra kirótt szabálysértési bírságok kifizetésére (vélhetően a bírságok csekély összegére is utalva), „elvi megfontolásokból”. A bírságok összegét meghaladó adományokat az erőszakmentes ellenállás hasonló jövőbeli eseteinek a támogatására kívánják majd felhasználni. A pénzt a következő számlaszámra várják: 10103513-47545500-01004003 (Szegényeket Támogató Alap Egri Alapítványa). A kilakoltatott családot A Város Mindenkié csoport blogján közölt számlaszámon keresztül tudjátok támogatni, a szintén ott közölt „a lakhatási válság felszínre tör” című sorozatukon keresztül pedig olyan családokat ismerhettek meg és támogathattok, akik a Józsefvárosban kilakoltatott családhoz hasonló lakhatási válsághelyzetekkel küzdenek.
A szolidaritási nyilatkozat szövege alább olvasható.
A Pesti Központi Kerületi Bíróság pénzbírságra ítélte, illetve figyelmeztetésben részesítette A Város Mindenkié csoport több aktivistáját, akik 2015 októberében a budapesti Józsefvárosban élőlánccal tiltakoztak egy beteg asszony kilakoltatása ellen. Meggyőződésünk, hogy az aktivisták drámai társadalmi problémára, illetve esetenként egyéni tragédiákra hívják fel a figyelmet.
A Magyarországon kialakult lakásmodell széles rétegek számára nem kínál elérhető és megfizethető lakhatási lehetőséget. A megmaradt kevés számú szociális bérlakást az önkormányzatok zöme diszkriminatív módon osztja el, kizárva a szegényeket. A városi önkormányzatok, és Budapesten a kerületi önkormányzatok a legszegényebb családok, köztük a romák kiszorítására törekszenek. Az elmúlt évtizedekben százezrek voltak kénytelenek elköltözni a városokból és letelepedni, a munkahelyektől, az esélyt adó jó iskoláktól, az intézményektől távoli, elszegényedő falvakban. Ennek a folyamatnak is része van abban, hogy a kistelepülési gettósodás immár a magyarországi falvak 8-10 százalékát érinti. De sok ezer családnak csak vadtelepek, volt üdülőövezetek, zártkerti területek nyomorúságos ingatlanaiban jut hajlék.
Az embertelen, megrázó, az érintetteket gyakran földönfutóvá tévő kilakoltatásokat elrendelő önkormányzatok arra hivatkoznak, hogy egyéni normasértéseket, deviáns magatartásokat szankcionálnak. A Város Mindenkié csoport aktivistái ezzel szemben a valóságra hívják fel a figyelmet; arra, hogy mindez össztársadalmi probléma, amely súlyos következményekkel fenyeget. Az embertelenséggel szemben az elemi szolidaritásra figyelmeztetnek. A békés és erőszakmentes élőlánc, illetve ülősztrájk bevett tiltakozási forma minden civilizált országban, A Város Mindenkié csoport pedig már számos esetben akadályozott meg kilakoltatásokat; ültetett tárgyalóasztalhoz önkormányzatokat ilyen tiltakozó akciók révén.
Szolidárisak vagyunk A Város Mindenkié csoport aktivistáival és szolidárisak leszünk a jövőbeni hasonló akcióikkal is. Meggyőződésünk, hogy tiltakozásuk össztársadalmi fontosságú felelősségteljes állampolgári magatartás. A pénzbírság összegét elvi megfontolásokból közadakozásból fedezzük.
A pénzt a következő számlaszámra várjuk:
Szegényeket Támogató Alap Egri Alapítványa
Számlaszám: BB Rt 10103513-47545500-01004003
Ambrus Judit szerkesztő, Andor Csaba, Almási Anna, Éry Balázs, Bakos Petra doktorandusz hallgató, Betlen Anna, Bíró Dalma, Bodansky György szerkesztő, Csépányi Gabriella szociális munkás, szociális menedzser, Csongor Anna, Czirokné Molnár Rozália, Daróczi Ágnes, Darvas Ágnes szociálpolitikus, Diósi György szociológus, Erdős Virág költő, Farádi Gábor, Ferencz Norbert radikális szociális munkás, Fleck Gábor szociológus, Flaskár Melinda szociális munkás, szociálpolitikus, Farkas Zsuzsanna, Ferge Zsuzsa szociológus, Gál Brigitta, Gálfi Brigitta szociális munkás, Gold J Márton Civil Parlament, Gosztonyi Géza szociális munkás, Görög Mária, Gulyás István szociális munkás, Gusztos István, Gyulai Edit, Hanuláné Kurdi Ágnes szociális munkás, Havas Gábor szociológus, Hámor Éva, Hegedűs Erika, Hegyesi Beáta, Hell István, Hoffmann Krisztina szociális munkás, szupervizor, Iványi Klára, Iványi Zsuzsanna, Juhász Borbála, Juhász Rebeka szociális munkás, Juhász Krisztina, Kalla Éva, Kártyás Irén, Keller Judit, Keresztély Kriszta, Kiss Anikó, Kiss Kati, Kollonay-Lehoczky Csilla, Kocsor Judit, Kozma Judit, Kölesné Bukovics Zsuzsanna, Köves Ferenc, Kriston Jánosné szociális munkás, Krémer Balázs szociológus, szociálpolitikus, Kulcsár Katalin pszichológus, Kun Zsuzsa szociológus, szociálpolitikus, Láng Judit, Lechnerné Vadász Judit, Lóránd Zsófia történész, Lukács János filozófus, Maczné Pletser Ágnes, Magyar Fruzsina, Matern Éva, Mesterházi Mónika, Mészáros Attila, Mészáros Andrea, Migács Tibor, Milák Piroska, Nagy Julianna Eszter, Nemesnyik Judit, Németh László szociális munkás, Pál Kata újságíró, Pap Ágnes, Paprika János, Péteri János, Pócsik Andrea, Rádai Eszter, Scheili Magdi, Scheer Ferencné, Schmidt Csilla szociálpolitikus, Sebhelyi Viki szociológus, Spronz Júlia jogász, Smal János, Szabó Mária szociális munkás, Szegedi Dezső, Székely Zsuzsanna, Szalay Erzsébet, Szoboszlai Katalin szociális munkás, Szőke Ágnes, Szőke Judit, Szűgyi Jerne pszichológus, Vajda Mihály filozófus, Varga Natália, Váradi Mónika Mária szociológus, Vadkerti Ildikó, Virág Tünde szociológus, Vincze Dezsőné, Talyigás Katalin, Tárkányi Edit szociális munkás, Törzsök Erika szociológus, Zolnay János szociológus, Zsiga István, Zsigó Jenő
Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség, Romano Instituto Alapítvány
A Kettős Mérce csak akkor tud működni, ha te is támogatod!
A Kettős Mérce nem segít pártokat vagy oligarchákat. Ők sem segítenek minket. A Mércét akkor tudjuk hosszú távon fenntartani, ha legalább 600-an támogattok minket. Jelenleg 109 állandó támogatónk van. Ha szerinted is szükség van egy olyan baloldali és független lapra, mint a Mérce, támogass minket!