Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

Orbán karácsonyi interjúja tökéletesen mutatja, hogyan falja fel a Fidesz a szabad médiát

Ez a cikk több mint 7 éves.

Miközben jókat derültek vagy szörnyülködtek az emberek Orbán Viktor karácsonyi interjújának meghekkelésén, és a média napokig azzal foglalkozott, hogy kit hogyan von felelősségre a  Mediaworks, és ki lehet a tettes, addig nem annyira beszéltünk arról, hogy ez az interjú és annak megjelenése mennyire durván mutatja meg, hogyan uralja le a kormánypárt a vidéki médiát.

6x7mdsdsytozcg6us.jpeg

(Fotó: 444.hu)

A Népszabadság kivégzésekor is kevés szó eset arról, hogy a Mediaworks Mészáros Lőrinc (üzlete?) általi megvásárlásával a Fidesz 12 megyei lapot, egy városi lapot és az ezekhez tartozó internetes portálokat is megszerezte. És hogy ezt mire használja, az pont a meghekkelt Orbán-interjú kapcsán derül ki.

Ugyanis az interjút pont azért lehetett meghekkelni Fejér megyében, mert az egy Veszprémben elkészült központi tartalom volt, amit a másik 11 megyei újságnak változtatás nélkül le kellett közölnie, és ki kellet raknia a portálokra is. Rá sem néztek, mert rá sem nézhettek.

„Bevett gyakorlat volt ugyanis a lapcsaládnál, hogy bizonyos tartalmak Veszprémben készülnek el, és onnan veszik át őket más megyei lapok. Ez korábban leginkább kereskedelmi jellegű tartalomra vonatkozott, ám miután a Fidesz-közeli Mediaworks megvetette a lábát, új direktíva lépett életbe: a médiaworksös tartalmakat teljes kontroll mellett Veszprémben készítették, a megyei lapok szerkesztői ebbe már bele sem nyúlhattak. Ez vonatkozott az Orbán-interjúra is, akárcsak egy korábban, Kövér Lászlóval készült nagyinterjúra. Az Orbán-interjút egy megbízható káder, Szakács Árpád készítette. Az interjút Veszprémben korrektúrázták, ott is tördelték.”- írta az Index.

Korábban ebben a rendszerben azok a kereskedelmi célú anyagok futottak végig a lapokon, amiből ezek a lapok megéltek. De amióta a Fidesz megvette ezeket, ugye, már nem kellenek kereskedelmi tartalmak, hiszen a külső hirdetés kevésbé számít az új főcélhoz, a párt propagandájának terjesztéséhez képest – jön majd úgyis az állami hirdetés. Úgyhogy az állami hirdetésekért cserébe futnak a Fidesz-hű politikai tartalmak, amiből ezek a lapok ezután megélnek. Ennél szebben semmi nem mutatja, milyen az új sajtópiac, és hogy ki fizet benne, milyen tartalomért.

Csak kérdés, hogy lehet-e azt újságírásnak hívni, amikor egy alákérdező interjút, amelyben egyetlen keményebb vagy kínosabb témára se kérdeznek rá a miniszterelnöknél, be kell pakolni az összes lapba. Ahogy be kell pakolni az összes Fidesznek fontos hírt is.

Az viszont nem kérdés, hogy a többi Fidesz által frissen felvásárolt megyei lapnál zajló kirúgások mire kellenek. Olvashattuk Somogyból és Baranyából, hogy a nem is ellenzéki, csupán kritikus, évek óta ezeknél a lapoknál dolgozó és jó sztorikat szállító újságírókat, hogy raktak ki egyik napról a másikra.

A helyzet az, hogy az Orbán-interjú meghekkelése nélkül ez a folyamat bárkinek kevésbé szúrt volna szemet. Nem lenne ilyen egyértelmű, hogy ezeket az újságíró-műhelyeket propagandatermékké silányítja a kormánypárt. 2016 végén pedig megint már csak nyugtázni tudjuk, még pár felülettel szűkebb lett a szólásszabadság Magyarországon.

Kövesd a szerző bejegyzéseit a Facebookon is!

Ez a cikk eredetileg a Kettős Mércén jelent meg, de áthoztuk a Mércére, hogy itt is elérhető legyen.