Hat éven át minden évben volt egy nap, az iraki háború kezdetének évfordulója, amikor sok ezer ember összegyűlt Budapesten és más városokban, hogy fáklyákkal a kezükben a béke világító szimbólumává álljanak össze, elutasítva a konfliktusok háborús megoldását. Az első Békejel rendezvény 2004-ben volt az iraki háború ellen, és már az első alkalommal világhírnévre tett szert: az ez utáni években már egyre több és több országban szervezték meg a magyar ötlet alapján létrejött eseményt.
fotó: Peter Kollanyi/AP Photo
Hat év telt el a 2009-es utolsó Békejel óta. Néhányan a korábbi szervezők közül úgy gondolták, hogy idén október 2-án pénteken, Gandhi születésnapján (az erőszakmentesség világnapján) folytatni szeretnék a megszakadt hagyományt. Ők az egykori Humanista Mozgalom résztvevői voltak – ma az új-humanista eszmerendszer személyesebb, spirituális jellegű javaslatai alapján szerveződő közösségekben aktívak.
A rendezvény üzenete az évek során folyamatosan bővült: 2007-ben a résztvevők teljes nukleáris leszerelést követeltek, majd a háborúellenes üzenetet meghaladva küzdelmet hirdettek az erőszak minden formája ellen, legyen az fizikai, lelki, gazdasági, faji vagy vallási erőszak. Az idei Békejel célja a szervezők szerint, hogy a jelenlévők kapcsolatba kerüljenek a bennük lévő jósággal és együttérzéssel, és megérezzék, hogy amikor ezeket együtt élik át, annak hatalmas ereje van. Azért kezdtek újra a Békejel szervezésébe, mert úgy érzik, hogy a jelen történelmi pillanat – ahogyan például a menekülthelyzet mutatja – egy nagyon nehéz, társadalmi és személyes válságokkal teli időszak, amelyben a remény hangjai belső száműzetésbe vonulnak. Erőszakmentes válaszokra van szükség. A globális gazdasági erőszakra például a fejlett és a fejlődő országok közti egyenlőtlenségek csökkentésének szorgalmazása lehet az erőszakmentes lépés. A vallási intoleranciára és megkülönböztetésre pedig a kultúrák közti béke és párbeszéd mellett való elköteleződés. A változásokat az olyan nagy erejű közösségi tapasztalatok inspirálhatják és vihetik előre, mint amilyeneket például a Békejen is átélhetünk.
Míg a korábbi rendezvényeket több hónapos szervezési folyamat előzte meg, most – a Facebooknak is köszönhetően – csupán egy hét alatt jóval többen jelezték részvételi szándékukat, mint ahányan az első Békejelen részt vettek. A szervezők szerint 2004-hez képest ma már sokkal nyilvánvalóbb az emberek számára, hogy a rendszer, amiben élünk embertelen, az intézményes politikát a képmutatás és az abszurditás uralja, nyilvánvaló, hogy nem bízhatjuk szereplőire az előttünk álló feladatok megválaszolását. Szerintük a válaszok ott kezdődnek, ahol az emberek összefognak, és a cselekedeteikkel megnyitják az utat egy egyetemes emberi nemzet felé, amelyben nem lenne szükség a határokhoz való ragaszkodásra, mert nem lenne félelem. Sokszínűség lenne, fejlődés, kreativitás és szolidaritás.
A korábbi Békejelekhez hasonlóan a szervezők először rövid beszédet mondanak, majd az összegyűltek a fáklyagyújtás után egy meghitt, közös ceremóniát fognak tartani az emberekben lévő jóság és együttérzés megerősítéséért, és azért, hogy ezek az érzések és értékek adjanak irányt cselekedeteinknek.
Gyere október 2-án, pénteken este 7 órára a Hősök terére és hívd el az ismerőseidet is: https://www.facebook.com/events/1500744170239127/
Szepessy Stefi
A Kettős Mérce nem segít pártokat vagy oligarchákat. Ők sem segítenek minket. A Mércét nektek írjuk, és fenntartásához a ti támogatásotokra számítunk! Ha szeretnéd, hogy a továbbiakban is hírt adjunk a Békejelhez hasonló megmozdulásokról, támogass minket!